Kiedy sadzić pietruszkę do sadzonek: daty sadzenia, pielęgnacja sadzonek

Zielonki takie jak pietruszka można uprawiać w każdych warunkach – w domu, w ogrodzie. Niewiele osób nie lubi jego pikantnego smaku, który nadaje potrawom szczególnego aromatu. Pietruszka jest często wykorzystywana jako dekoracja sałatek, kanapek i dań mięsnych.

Kiedy siać pietruszkę na sadzonki: optymalny czas

Pietruszkę na sadzonki lepiej sadzić w marcu, aby do końca kwietnia lub na początku maja można ją było sadzić na otwartym terenie. I lepiej to zrobić, gdy sadzonki mają nie mniej niż półtora miesiąca. Ale możesz to sadzić w innych miesiącach.

Najważniejsze jest, aby zrobić to w najkorzystniejszym czasie, a jeśli przejdziesz do kalendarza księżycowego, możesz określić następujące daty:

Miesiąc Pomyślne dni
Marsz 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 26, 27, 28, 29
kwiecień 1, 2, 11, 12, 13, 14, 15, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 27, 28, 29, 30
Może 2, 3, 4, 6, 9, 10, 11, 12, 15, 16, 17, 20, 21, 25, 26, 27, 28, 29
czerwiec 2, 3, 4, 7, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 16, 17, 18, 19, 30

 

Miesiąc Złe dni
Marsz 9, 19, 20, 21, 24
kwiecień 8, 15, 16, 17, 23
Może 7, 13, 14, 22
czerwiec 5, 9, 10, 11, 21

Uważa się, że podczas pełni i nowiu pietruszki nie należy sadzić ani na sadzonki, ani na działkę w ziemi.

Jeśli chodzi o pietruszkę korzeniową, zgodnie z kalendarzem lepiej sadzić w kolejnych dniach (marzec – 8, 10, 16-19; kwiecień – 5, 6-7, 9-22, 27-30; maj – 2- 6, 9, 11-12, 20-22, 29-31; czerwiec – 7-9, 11-14).

Jeśli zastosujesz się do zaleceń kalendarza księżycowego, sadzenie pietruszki do sadzonek zakończy się sukcesem.

Plusy i minusy uprawy przez sadzonki

Uprawa pietruszki przez sadzonki ma wiele zalet. Dzięki tej metodzie hodowli można uzyskać wczesne obfite zbiory po posadzeniu w otwartym terenie.

Zalety obejmują oszczędność materiału do sadzenia. Jest to szczególnie ważne w przypadku drogiej odmiany pietruszki hybrydowej. Również dzięki sadzonkom oszczędza się zużycie nasion, w otwartym terenie ich zużycie jest znacznie większe.

Jednocześnie istnieją wady tej metody. Istnieje potrzeba stworzenia warunków. Wiąże się to z dużymi kosztami.

Stworzenie warunków szklarniowych wymaga zakupu materiałów do okrywania sadzonek. Proces jest pracochłonny i czasochłonny.

Czy metoda jest odpowiednia dla odmian korzeni i liści

Odmiany pietruszki liściowej są bardziej odpowiednie do uprawy sadzonek. Odmiany pietruszki korzeniowej są bardziej podatne na uszkodzenia podczas przesadzania. Dlatego lepiej sadzić to drugie przed zimą.

Pietruszka korzeniowa z korzeniami uszkodzonymi podczas przesadzania przyniesie rośliny okopowe zamiast dobrych zbiorów. W takich odmianach system korzeniowy jest bardzo wrażliwy, wszelkie uszkodzenia mogą wpłynąć na wynik.

Niektóre z najlepszych odmian pietruszki korzeniowej to:

 • „Alba” (dojrzewa długo, do 195 dni, korzeń ma kształt stożkowaty, wydłużony, do 25 cm);
 • „Plonuje” (dojrzewa do 130 dni, ma rozetę półrozkładającą się, korzeń stożkowy do 20 cm);
 • „Final” (dojrzewa do 130 dni, ma rozetę w połowie podniesioną, korzeń wąskostożkowaty do 24 cm, ogonki do 29 cm);
 • „Sugar” (dojrzewa do 105 dni, ma silnie rozłożystą rozetę i ostry stożkowaty korzeń do 20 cm).

Dlatego lepiej jest wybierać odmiany liściaste do sadzonek. Chociaż korzeń można po prostu delikatnie przesadzić. Odbywa się to poprzez przeładunek sadzonek przy jednoczesnym zachowaniu warstwy gleby w pobliżu korzeni.

Jakie odmiany lepiej wybrać

W przypadku sadzonek pietruszki na rynkach ogrodniczych dostępnych jest wiele różnych odmian. Każdy z nich wytwarza plon, który ma swoje własne cechy. Ale do uprawy pietruszki jako sadzonek lepiej wybrać odmiany o wysokiej wydajności. Te, które dają bogate zbiory, mają wysoki stopień wzrostu po cięciu i bezpretensjonalny system korzeniowy.

“Aster”

Odmiana produkuje pietruszkę kręconą, wcześnie dojrzewającą. „Astra” dojrzewa około 2 miesięcy i różni się tym, że masa liści szybko rośnie po ścięciu.

„Zwykły arkusz”

Produkuje aromatyczną pietruszkę o wysokiej wydajności. Ale dojrzewa późno – około 70 dni dojrzewania. Ale odmiana daje rozłożyste rozety, każda po 30-40 liści.

“Bryza”

Charakterystyczną cechą tej odmiany jest to, że daje dużą pietruszkę i wykazuje doskonałą jakość utrzymania. Ale dojrzewa nawet dłużej niż odmiana “Zwykły liść”, do 80 dni dojrzewania.

Esmeralda

Odmiana plonuje w połowie sezonu pietruszkę z krótkimi szypułkami. Jest jedną z najgrubszych pietruszki, produkuje rozety do 30 liści, szybko rośnie po ścięciu.

“Brawo”

Odmiana pietruszki dająca w połowie sezonu i bardzo plenna. Wysokość rozety do takiej pietruszki sięga nawet 35 cm.

„Bogatyr”

Różni się wysoką wydajnością i tolerancją koloru. Odmiana dojrzewa późno (od 90 do 140 dni) i dobrze rośnie.

“Kanapka”

Posiada wysoką odporność na zimno, daje półpionowe rozety i dużą liczbę liści. Dojrzewa około 65 dni.

“Kręcony”

Popularna odmiana o przyjemnym zapachu i smaku. Ma gęstą rozetę z łodygą do 1 m, liście są pofałdowane, ogonki dojrzewają do 70 dni.

Uprawa z sadzonkami

Powyższe odmiany pietruszki dobrze nadają się do uprawy sadzonek. Ale nawet jeśli producent gwarantuje dobre zbiory, ich jakość zależy nie tylko od pielęgnacji sadzonek, ale także od prawidłowego sadzenia w ziemi na miejscu.

Aby wyhodować pietruszkę do sadzonek, musisz wykonać:

 • przygotowanie nasion, gleby i pojemników;
 • wypełnienie zbiorników do lądowania ziemią;
 • rozlewanie ziemi wodą;
 • przygotowanie rowków, zagłębień (nie więcej niż 5 mm);
 • przygotowanie nasion (kiełkujących) pietruszki.

Kiełkowanie pietruszki na sadzonki nie jest trudne.

Po umyciu nasiona zawinięte w szmatkę należy umieścić w wodzie i pozostawić w ciemnym miejscu (5-6 dni). Po wykiełkowaniu nasiona należy posortować, pozostawiając tylko te, które wykiełkowały. Następnie siej w pojemnikach na sadzonki.

Wymagane zapasy

Aby posadzić pietruszkę do sadzonek, musisz kupić butelkę z rozpylaczem, konewkę, małą grabie, łopatę, miarkę do sadzenia, folię, szkło, pojemniki. Każdy pojemnik się nada, od doniczek, skrzynek, kubków na torf, plastikowych kaset po plastikowe pojemniki.

Liczenie i przetwarzanie nasion

Aby posortować nasiona pietruszki, musisz usunąć pływające nasiona, mocząc je w wodzie. Moczyć do 3 dni, następnie lepiej rozłożyć je na szmatce i przykryć kolejnym kawałkiem materiału na wierzchu. Następnie należy zwilżyć ciepłą wodą, zanim nasiona wykiełkują.

Możesz namoczyć nasiona, ale będziesz musiał zmieniać wodę do 3 razy dziennie. Następnie nasiona będą musiały zostać wysuszone i umieszczone na zimno.

Przygotowanie nasion do siewu

Nasiona dla sadzonek pietruszki są podobne do nasion selera, kopru, marchwi i pasternaku. Ich skorupa pokryta jest olejkami eterycznymi, które hamują kiełkowanie. Aby usunąć taki film olejku eterycznego, należy owinąć nasiona szmatką i podlać je wodą, w przeciwnym razie wilgoć nie wniknie dobrze w strukturę nasion w celu ich kiełkowania. Temperatura wody powinna wynosić około + 60- + 65 ° C.

Traktowanie lub zaprawianie grzybów nasiennych jest zwykle gwarantowane przez producentów.

Jeśli nasiona są zbierane samodzielnie, można je przetwarzać za pomocą nadmanganianu potasu. Producenci używają do tego toksycznych substancji, więc przed sadzeniem należy namoczyć nasiona.

Wybór i przygotowanie gleby

Zawsze trzeba wybrać odpowiednią glebę. Ale do uprawy pietruszki w domu możesz wziąć ziemię pod sadzonki. Możesz nawet wymieszać zakupioną ziemię z ogrodem (w proporcjach 50/50), a następnie dodać piasek rzeczny, aby gleba była luźna.

Jeśli używana jest gleba z ogrodu, przed siewem sadzonek do pojemników należy ją zdezynfekować. Można to zrobić za pomocą piekarnika lub łatwiej w kuchence mikrofalowej. Aby to zrobić, wystarczy na 3 minuty, używając dużej mocy, rozgrzać ziemię lub odwrotnie, przelać ją różowym roztworem nadmanganianu potasu.

Wybór pojemników

Proces uprawy pietruszki przez sadzonki nie obejdzie się bez pojemników, plastikowych pokrywek, palet. Można kupić specjalne mini szklarnie.

Do sadzenia nasion pietruszki należy wybrać pojemniki z otworami do drenażu.

Ogrodnicy polecają duże pojemniki na pietruszkę liściastą. W przypadku korzenia lepsze są specjalne gliniane doniczki do sadzonek.

Siew bezpośredni

Lepiej jest sadzić nasiona w pojemniku z glebą na kilka kawałków, posypując ziemią. Aby stworzyć efekt cieplarniany, pojemniki na górze muszą być przykryte pokrywką lub lepiej folią. Następnie te pojemniki należy pozostawić w ciepłym miejscu do temperatury + 22- + 24 ° С.

Pielęgnacja sadzonek

Kiedy sadzonki zaczną kiełkować, wymagana będzie szczególna ostrożność. Aby przyspieszyć proces, sadzonki należy utrzymywać w cieple w temperaturze +25 ° C.

Aby dbać o sadzonki, musisz regularnie wietrzyć uprawy, podlewać, nawozić i zapewnić wystarczające oświetlenie. Do wietrzenia należy podnieść szklankę lub folię.

Gleba powinna pozostać umiarkowanie wilgotna, co można utrzymać za pomocą rozpylacza lub pipety. Konieczne jest wieczorne podlewanie, ostrożne obchodzenie się z kiełkami, karmienie co 10 dni roztworem mineralnym (0,5 g / 1 l wody).

Kiedy na kiełkach pojawią się małe liście, musisz nurkować. Przeszczep część kiełków do oddzielnych pojemników.

Jak wyhodować pietruszkę z nasion na parapecie

Aby wyhodować pietruszkę na parapecie, będziesz potrzebować wczesnych odmian dojrzewających, które będą zbierać się za 7 dni. Zasada przygotowania ziemi jest taka sama jak przy uprawie sadzonek, tylko lepiej wybrać neutralną glebę.

Możesz zrobić mieszankę superfosfatu, soli potasowej i żyznej gleby. Ważne jest, aby pojemniki były głębokie, co najmniej 20 cm głębokości. Przed sadzeniem należy go potraktować wrzącą wodą, a dno należy przygotować do drenażu.

Przygotowanie i siew nasion odbywa się w taki sam sposób, jak w przypadku sadzonek. Najważniejsze jest obserwowanie luźności ziemi. Woda do nawadniania przed pierwszymi pędami (do 18 dni) musi mieć co najmniej 19 stopni Celsjusza. Musisz go podlewać co drugi dzień przegotowaną wodą. Pomiędzy pędami należy zachować odległość 4 cm, po pojawieniu się pierwszych pędów temperaturę wody obniżyć do +14 ° С w ciągu dnia, w nocy – do +12 ° С.

Zbiory można zebrać dopiero po 2 miesiącach, licząc cały okres od przygotowania nasion do dojrzałej pietruszki.

Niestandardowa metoda zwijania do użytku domowego

W tym przypadku termin „ręcznie zwijany” oznacza specjalny sposób – jak sadzić pietruszkę na sadzonkach bez ziemi i doniczek. A ten niezwykły sposób polega na kiełkowaniu nasion w papierze w celu przyspieszenia procesu.

Technologia jest następująca:

 • plastikową torbę (szerokość rolki papieru toaletowego) należy rozłożyć na stole;
 • połóż papier toaletowy na wierzchu torby (3 warstwy);
 • oddziel wodę i nadtlenek w pojemniku (500 ml na 1 łyżkę. l);
 • zwilżyć papier toaletowy i rozsmarować nasiona pietruszki na sadzonkach;
 • zwinąć i umieścić w pojemniku z wodą, na dno którego wlewa się ten sam roztwór z nadtlenkiem;
 • przykryj pojemnik woreczkiem, aby zatrzymać wilgoć i pozostaw w najcieplejszym miejscu.

Metoda jest niezwykła, ale nie ma w tym trudności.

Kolejnym dużym plusem tej metody jest oszczędność miejsca. Metoda jest również bardzo przydatna przy niesprzyjającej pogodzie.

Sadzenie pietruszki jesienią: wszystkie zalety i wady

Pietruszkę można sadzić jesienią, a już w kwietniu delektować się smakiem tego pikantnego zioła. To główna zaleta sadzenia nasion pietruszki przed zimą.

Kolejnym dużym plusem jest to, że pietruszka korzeniowa, wyhodowana jesienią, jest najbardziej przydatna. Uważa się, że lepiej wzmacnia układ odpornościowy. Dodanie pietruszki do potraw nie tylko nadaje wyjątkowy smak, ale także dodaje zdrowia.

Główną wadą sadzenia jesienią jest trudność w wyborze miejsca do zimowania, ponieważ warunki pogodowe mogą być nieprzewidywalne. Ponadto taka uprawa jest trudna do przechowywania, po zbiorze należy ją natychmiast zjeść.

Jeśli jesienią przed zimą stale pada, nie należy sadzić pietruszki.

W każdym razie należy wybrać odmianę do sadzenia jesienią o wysokiej odporności na zimno. Jeśli w pobliżu prywatnego domu znajduje się odpowiednio zainstalowana szklarnia, zwiększa się szansa na uzyskanie plonu pietruszki na wiosnę.

Rosnące problemy i trudności

Podczas przesadzania na otwarty teren zawsze istnieje ryzyko uszkodzenia korzeni. Aby tego uniknąć, lepiej kupić specjalne garnki. I to znowu dodatkowe koszty. Najważniejsze jest to, że po przeszczepie sama ziemia będzie wymagała opieki.

Pomimo wszystkich negatywnych aspektów procesu hodowli pietruszki przez sadzonki, należy spróbować osiągnąć wynik. Każda roślina wymaga troski i cierpliwości, zwłaszcza taką metodą jak sadzenie pietruszki na sadzonkach.

Najważniejsze jest, aby wybrać odpowiednią technikę rolniczą, a praca będzie uzasadniona bogatymi zbiorami.

Aleksandra
Edytor serwisu