Kiedy sadzić nasiona Iberis na sadzonki w 2021 r

Iberis to roślina zielna należąca do rodziny krzyżowych. Ma wyjątkowy wygląd, bujne kwiaty, składające się z wielu małych płatków. Dlatego jest często używany w różnych kompozycjach krajobrazowych.

Jak prawidłowo sadzić sadzonki Iberis? Kiedy lepiej to zrobić i jakie funkcje musisz znać? O tym jest ten artykuł.

Kiedy siać Iberis na sadzonki

Od czasów starożytnych wszyscy ogrodnicy na świecie sadzą sadzonki, koncentrując się na kalendarzu księżycowym. Uważa się, że pole magnetyczne księżyca decyduje o tym, jak dobrze kiełkują nasiona, jak silna i zdrowa będzie roślina.

W 2021 roku należy skupić się na następujących terminach:

 • Styczeń: 11, 14, 17 i 18;
 • Luty: 7,8, 12, 14;
 • Marzec: 1, 2, 15, 16, 23, 28;
 • Kwiecień: tylko dwa dni – 6 lub 17;
 • Maj: 8, 12, 15, 16, 17, 18.

Jest jeszcze kilka liczb, w których lepiej odmówić sadzenia sadzonek Iberis:

 • Styczeń: 3, 9, 10, 11, 17, 24, 25, 26;
 • Luty: 2, 8, 9, 10, 16, 22, 23, 24, 25;
 • Marzec: 2, 8, 9, 10, 16, 23, 24, 25;
 • Kwiecień: 1, 7, 8, 9, 15, 22, 23, 24, 30;
 • Maj: 6, 7, 8, 14, 21, 22, 23, 30.

Ale kalendarz księżycowy jest tylko jednym z kryteriów lądowania. Kolejną ważną kwestią jest region klimatyczny. Porozmawiajmy o tym bardziej szczegółowo.

Kiedy sadzić według regionu

Jak wiecie, każdy region ma swoje własne cechy klimatyczne. Gdzieś klimat jest łagodny, charakteryzujący się głównie dodatnimi temperaturami powietrza i umiarkowanymi opadami, a gdzieś przeciwnie, mrozy zastępują nieustanne ulewy. Dlatego tak ważne jest skupienie się na obszarze:

 1. W Moskwie i obwodzie moskiewskim lato jest przeważnie ciepłe, a zima umiarkowanie mroźna. Jednak z roku na rok pogoda może się zmieniać, co stanowi „niespodziankę” dla ogrodników. Dlatego czas sadzenia sadzonek może być różny: zaczyna się od połowy marca, a kończy na początku maja.
 2. Na środkowym pasie gleba odchodzi bardzo długo po silnych zimowych mrozach. Odmrożenie po zamrożeniu i lekkim wyschnięciu zajmuje jej dużo czasu. Dlatego w tym regionie zaleca się sadzenie nasion zimą pod ziemią. Jeśli wybrano metodę sadzenia, nasiona wysiewa się w połowie kwietnia i przesadza na otwarty teren pod koniec maja i na początku czerwca.
 3. Na Uralu warunki klimatyczne są raczej trudne. Dlatego daty lądowania są przesunięte o co najmniej 2-3 tygodnie. Okazuje się, że sadzonki sadzimy od początku kwietnia.
 4. Jak wiecie, na Syberii zimy są bardzo surowe, a temperatura otoczenia może spaść poniżej -40 ° C. Dlatego gleba bardzo silnie zamarza. Sadzonki sadzi się pod koniec kwietnia, a młode pędy przesadza się do ogrodu nie wcześniej niż w czerwcu.
 5. W regionie Leningradu przez cały rok występuje ogromna ilość opadów przy niewielkim nasłonecznieniu. Tutejsze gleby są nadmiernie wilgotne i podmokłe. Niemniej jednak sadzenie sadzonek, podobnie jak na środkowym pasie, można rozpocząć w marcu.

Każdy ogrodnik może obliczyć przybliżony czas sadzenia. Nasiona kiełkują średnio po 40-50 dniach, a młode pędy uzyskują wystarczającą siłę.

Odmiany Iberis, które lepiej wybrać

Jak już wspomniano, do tej pory istnieje około 40 różnych odmian Iberis. Różnią się przede wszystkim wyglądem: kształtem i kolorem kwiatów, wysokością, łodygami i liśćmi. Ale tylko kilka jest uprawianych na tym terytorium:

Różnorodność Opis Nazwa
Odmiany jednoroczne
Gorzki Ma białą lub fioletową barwę pąków, słupkowy kształt kwiatostanów. Weisz Riesen, Hyacintenblutige Riesen, Tom Tumb
Parasol Dość wysoka roślina o gładkich pędach i bujnych pąkach o różnych kolorach. Okres kwitnienia może dochodzić do 1,5 miesiąca. Czerwona wysypka, mieszanka wróżek
Odmiany wieloletnie
Zimozielony Dorosła roślina osiąga wysokość 30 cm, ma duże, brzydkie liście i zwykle białe pąki. Dobrze rośnie na przepuszczalnej glebie. Płatek śniegu, Little Jam
Gibraltar Ma jasnozielone nasycone liście i niezwykłe pąki, których kolor zmienia się jak gradient: z ciemnego na jasny. Candy Tuft, Gibraltar Candytaft
krymski Różni się bogatymi fioletowymi pąkami i małymi owłosionymi liśćmi. „Iberis Crimean”
Skalisty Różni się delikatnymi pąkami różowego lub brzoskwiniowego odcienia i bujnymi liśćmi. Dobrze rośnie w ciasnych warunkach i na glebach nieurodzajnych. „Iberis rocky”

Wybór odpowiedniej odmiany zależy w dużej mierze od regionu. Na opakowaniu zawsze znajdują się instrukcje i wskazówki dotyczące uprawy: ile słońca, wilgoci i składników odżywczych potrzebuje Iberis.

Uprawa sadzonek

Uprawa sadzonek Iberis ma kilka cech, które powinien wziąć pod uwagę początkujący ogrodnik. Zaleca się zwrócenie uwagi na następujące główne punkty:

 1. Wybór i przygotowanie nasion. Nasiona powinny być całe, mniej więcej tej samej wielkości. Nie powinny mieć nieprzyjemnego zapachu, na przykład zgnilizny, a powierzchnia idealnie powinna być czysta, jednolita, bez pleśni, plam i ciemnienia.
 2. Wybór i przygotowanie gleby. Glebę można kupić w sklepie ogrodniczym. Każda roślina ma swój własny rodzaj gleby, w tym dla Iberis. Wyróżnia się specjalnym składem, ilością składników odżywczych i pierwiastków.
 3. Wybór pojemności. Zwykle wybiera się jeden duży plastikowy pojemnik. Nasiona iberis są bardzo małe i mogą być trudne do sadzenia w oddzielnych słoikach. I dopiero po pojawieniu się pierwszych pędów robią kilof, przeszczepiają do oddzielnych pojemników.
 4. Technologia siewu. Na początek nasiona moczone są w roztworze nadmanganianu potasu o niskim stężeniu – dzięki temu będą lepiej kiełkować. Zaleca się również dodanie kilku kropli stymulatora wzrostu. Moczenie odbywa się w plastikowym pojemniku: gazę układa się na dole w kilku warstwach, nasiona są rozsypywane i przykrywane kolejną warstwą materiału na wierzchu. Wlej roztwór na górę i przykryj polietylenem. Nasiona pozostawić na jeden dzień w ciepłym miejscu (20-25 ° C). Po dniu możesz sadzić nasiona na sadzonki.

Po przygotowaniu wszystkiego możesz przystąpić do sadzenia. Składa się z kilku podstawowych kroków:

Krok 1 Gleba jest równomiernie rozprowadzana po pojemniku warstwą o grubości 8-10 cm.
Krok 2 Zwilżyć glebę. Nasiona posypuje się cienką warstwą na wierzchu. Posyp na wierzchu niewielką ilością gleby – 1-1,5 centymetra.
Krok 3 Ponownie spryskać wierzch wodą z butelki z rozpylaczem.
Krok 4 Przykryj pojemnik nasionami folią spożywczą lub polietylenem, aby uzyskać efekt cieplarniany.
Krok 5 Przestaw sadzonki w ciepłe miejsce. Temperatura powinna wynosić około 20 ° C – jest to zwykła temperatura pokojowa.

Prawidłowe rozstawienie to dopiero połowa sukcesu. Ważna jest również odpowiednia pielęgnacja.

Pielęgnacja sadzonek

Aby nasiona kiełkowały, zyskiwały siłę i zamieniły się w dobre, zdrowe pędy, ważna jest kompetentna pielęgnacja sadzonek. Składa się z kilku głównych punktów:

 • folia jest usuwana codziennie, nasiona są wietrzone i zapobiega się kondensacji;
 • nurkowanie jest wykonywane, gdy tylko pierwsze dwa liście Iberis wyrosną. Nie zaleca się czekania, aż pęd stanie się duży – wtedy kilof może być niebezpieczny dla rośliny. Drewnianym patykiem podważają glebę w okolicy korzenia i razem z ziemią przeszczepiają ją do nowego pojedynczego kubka;
 • pielęgnacja po zbiorze składa się z kilku głównych punktów: roślina powinna stać w ciepłym, słonecznym miejscu, musi być podlewana, nawożona i karmiona w odpowiednim czasie;
 • nawożenie i karmienie nie są potrzebne, jeśli zakupiono specjalną glebę dla sadzonek. Ma już wszystkie niezbędne substancje i pierwiastki, a wręcz przeciwnie, ich wysokie stężenie może prowadzić do różnych chorób. Jeśli gleba została wykonana niezależnie, wtedy można zastosować złożony nawóz do roślin kwitnących.

Jeśli prawidłowo posadzisz Iberis i odpowiednio o nią zadbasz, to za półtora miesiąca będzie gotowy do przeszczepu na otwarty teren.

Sadzenie sadzonek w ziemi

Przeszczep na otwarty teren rozpoczyna się, gdy temperatura otoczenia przekracza 14-16 ° C przez ponad tydzień i od jakiegoś czasu nie ma nocnych przymrozków. W przypadku Iberis wybiera się jasne, ciepłe miejsce, w którym woda nie spływa z dachu lub ogrodu. Dobrze sprawdzają się kompozycje skaliste lub tarasy.

Plastikowy kubek, w którym znajdowały się sadzonki, jest starannie wycinany, a kiełki Iberis usuwa się wraz z glebą, umieszcza w dołku, przykrywa i obficie podlewa.

Jeśli sadzonki wyrosły w doniczce torfowej, to sadzą je razem z nim – taki pojemnik rozkłada się w glebie.

Odpowiedzi na często zadawane pytania

Początkujący ogrodnicy często mają różne pytania lub trudności. Przyjrzyjmy się bliżej najczęstszym z nich:

 1. Jaka gleba jest idealna dla Iberis? Gliniasty, kamienisty lub piaszczysty, ale w kwaśnym nie kiełkuje dobrze.
 2. Jak głęboko powinieneś sadzić? Podczas sadzenia sadzonek nasiona są zakopane na centymetr. To wystarczy, aby otrzymali wystarczającą ilość wilgoci, ciepła, tlenu.
 3. Czy Iberis kocha światło? Tak, wskazane jest sadzenie go w oświetlonym miejscu. W cieniu szybko zmienia swój wygląd: łodygi wyginają się, a pąki wysychają i odpadają.
 4. Jak sadzić w tabletkach torfowych? Doniczki torfowe są idealne do sadzonek. Na początek tabletki moczy się w wodzie i odczekuje, aż pęcznieją, znacznie zwiększając objętość. Następnie nasiona umieszcza się na środku tabletki i posypuje torfem lub ziemią na wierzchu, przykrywa folią i pozostawia w ciepłym miejscu.
 5. Czy można wysiewać nasiona bezpośrednio w otwartym terenie? Nasiona iberis można sadzić bezpośrednio w otwartym terenie już od pierwszych dni maja. Najważniejsze jest to, że gleba wystarczająco się rozmraża, a temperatura zewnętrzna przez długi czas była dodatnia.

Przestrzeganie zasad sadzenia i pielęgnacji pozwoli uniknąć wielu problemów podczas uprawy.

Możliwe problemy podczas uprawy kwiatu

Jak już wspomniano, Iberis uwielbia ciepłe, oświetlone miejsce i osuszone gleby. Jeśli roślina nie lubi warunków lub opieki, pojawiają się różne problemy, które obejmują:

 • choroby grzybowe;
 • szkodniki, takie jak wełnowce i pchły krzyżowe;
 • choroby systemu korzeniowego: z powodu obfitości wilgoci zaczyna gnić;
 • choroby pąków i liści.

Rozwiązanie tych problemów nie jest trudne. Wystarczy w odpowiednim czasie usunąć lub potraktować zainfekowane rośliny, przeszczepić zdrowe w nowe miejsce, a także potraktować glebę specjalnymi roztworami.

Choroby i szkodniki

Iberis to dość kapryśna roślina, więc może być podatna na różne choroby i szkodniki. Najczęstsze są następujące:

Choroba lub szkodnik Objawy Co robić, jak leczyć
Grzyb Często system korzeniowy cierpi z powodu grzybów Plasmodiophora brassicae. Roślina stopniowo więdnie, staje się słaba, ospała, traci swoje piękno. Najlepszym zabiegiem są fungicydy. To preparat chemiczny należący do grupy pestycydów. Powszechnie stosowane są: mieszanka Bordeaux, Vitaros, Gamair, Kurzat, Previkur, Trichodermin, Fitosporin-M.

W przypadku grzyba konieczne jest uprawianie całej gleby wokół, w przeciwnym razie może przejść do innych roślin.

Mealybug Uważany jest za najbardziej niebezpiecznego szkodnika dla Iberis. Żywi się sokami roślinnymi, wysysa składniki odżywcze i pierwiastki śladowe. W rezultacie wygląd znacznie się zmienia, Iberis staje się słaby, opadający, ospały i stopniowo umiera.

Głównym objawem wełnowca jest obecność na liściach białego nalotu przypominającego mąkę, a także lepkiego śluzu.

Możesz pozbyć się tego szkodnika w następujący sposób:
 1. Przygotuj roztwór mydła: dodaj 15 gramów mydła i dwie łyżki wódki do litra wody. Spryskaj roślinę tą mieszanką, pozostaw na jeden dzień, a następnie umyj wężem. Powtórz procedurę co najmniej trzy razy.
 1. Zrób roztwór czosnku. W tym celu trzy ząbki czosnku zalać wrzącą wodą i pozostawić do zaparzenia na kilka godzin (3-4 godziny, aż mieszanina ostygnie). Liście spryskuje się przygotowanym naparem.
 1. Używaj gotowych mieszanek: „Aktara”, „Actellik”, „Bi-58”, „Applaud”.
Pchła krzyżowa Zwykle pojawia się w ciepłym sezonie, kiedy temperatura przekracza 16 ° C. Szybko rozprzestrzenia się po roślinie: owady zjadają liście, a larwy zjadają korzenie. Roślina umiera bardzo szybko – w ciągu 2-3 dni. Popiół jest stosowany w leczeniu lub zapobieganiu. Wlewa się go w gazę i rozpyla na powierzchni Iberis i otaczającej ją ziemi.

W celu zapobiegania chorobom zaleca się nawożenie i karmienie rośliny i gleby dwa razy w sezonie.

Kolejne pytanie, które martwi ogrodników, dotyczy Iberis, gleby i jej karmienia. Do tej pory koszt waha się w następujących granicach:

 • dla nasion Iberis: od 15 do 218 rubli za opakowanie. Koszt zależy w dużej mierze od odmiany;
 • dla podwójnego superfosfatu – od 75 do 135 rubli za opakowanie jednego kilograma;
 • do karmienia Reasil – od 100 do 250 rubli, koszt zależy od objętości pojemnika.

Najważniejsze jest prawidłowe sadzenie sadzonek, dbanie o nie i przesadzanie ich na otwarty teren w odpowiednim czasie.

Aleksandra
Edytor serwisu