Kiedy sadzić nasiona chryzantemy na sadzonki

Chryzantemy to ulubione kwiaty wielu ogrodników. Są jasne, różnią się ogromną różnorodnością kolorów i odcieni, z łatwością udekorują każdą przestrzeń i zachwycają niemal do późnej jesieni. Można je rozmnażać na kilka sposobów: przez sadzonki, dzieląc krzew. Jednak wiele osób wybiera metodę uprawy sadzonek z nasion. Jest wystarczająco lekki, aby wyprodukować mocne i zdrowe sadzonki.

Kiedy siać nasiona chryzantemy na sadzonki

Optymalny czas lądowania to okres od połowy lutego do początku marca. Bardzo ważne jest, aby przeprowadzić procedurę na czas, w przeciwnym razie, jeśli się spóźnisz, nie powinieneś się tego spodziewać w pierwszym roku kwitnienia. Jednak te warunki są warunkowe – wiele zależy od regionu uprawy:

 • Regiony południowe – od połowy do końca lutego;
 • na Syberii i Uralu terminy są nieco przesunięte – lepiej jest wykonywać prace na samym początku wiosny;
 • na środkowym i centralnym pasie sadzenie odbywa się po 20 lutego.

Wielu ogrodników bierze również pod uwagę kalendarz księżycowy. Według niego pomyślne dni na sadzenie nasion to:

 • Luty: od 1 do 8, od 10 do 20, a także od 25 do 20;
 • Marzec: od 2 do 8, od 10 do 14, a także od 29 do 31;
 • Kwiecień: 1, 2, od 5 do 7, od 18 do 29, a także 24, 25.

Nie należy wykonywać żadnych prac w następujących numerach:

 • Luty: 9, od 21 do 23;
 • Marzec: 9, 19-21, 24;
 • Kwiecień: 8, od 15 do 17, 23.

Instrukcje krok po kroku dotyczące siewu chryzantem do sadzonek

Sadzenie nasion chryzantemy do sadzonek obejmuje również dodatkowe procedury: wybór pojemnika do sadzenia, przygotowanie nasion i gleby. Aby nie było problemów z sadzeniem i późniejszą uprawą tej rośliny, ważne jest, aby wziąć pod uwagę wszystkie niuanse.

Wybór i obsługa kontenerów

Do sadzenia chryzantem zaleca się stosowanie szerokich i głębokich zwykłych skrzynek (można wybrać plastikowe lub drewniane). Ale wielu ogrodników natychmiast sadzi w nieporęcznych pojedynczych kubkach wykonanych z plastikowego, skompresowanego kartonu. W takim przypadku można uniknąć późniejszego zbierania tej raczej delikatnej kultury.

Ważne wskazówki:

 • przed użyciem pojemnika warto zdezynfekować roztworem nadmanganianu potasu;
 • Ponieważ chryzantema nie lubi stojącej wilgoci, w skrzynkach do sadzenia należy wykonać otwory drenażowe.

Wybór i przygotowanie nasion

Aby uzyskać zdrowe i mocne kwiaty, ważne jest, aby używać wysokiej jakości materiału do sadzenia. Nasiona możesz zebrać samodzielnie, zakupione w sklepie. Jeśli ta druga opcja jest bardziej preferowana, musisz kupować nasiona w sprawdzonych sklepach, aby mieć pewność co do jakości towarów.

Nasiona chryzantemy są małe, dlatego ważne jest, aby obchodzić się z nimi ostrożnie. Przed sadzeniem nasiona są dezynfekowane. Aby to zrobić, możesz użyć:

 • roztwór nadmanganianu potasu;
 • genialna zieleń;
 • Chlorheksydyna;
 • Roztwór Fitosporyny.

Wystarczy zanurzyć nasiona w dowolnym z nich na 10-15 minut, a następnie dokładnie wypłukać i wysuszyć.

Przygotowanie gleby

Zarówno sadzonki, jak i dorosłe rośliny chryzantemy preferują żyzną, luźną glebę. Możesz go użyć w każdym sklepie ogrodniczym, wybierając mieszankę gleby do kwiatów. Ale większość ogrodników woli uprawiać własną glebę w domu. W tym celu próchnica, gleba ogrodowa, torf są pobierane w równych proporcjach.

Samodzielnie przygotowana gleba jest dezynfekowana w celu zniszczenia patogenów.

Dostępne opcje:

 • zapalić w piekarniku przez pół godziny w temperaturze +90 stopni;
 • utrzymywać 40-60 minut na parze;
 • zalać roztworem Fitosporin.

Aby gleba miała strukturę odpowiednią dla chryzantem, przesiewa się ją przez sito.

Siew bezpośredni

Schemat sadzenia chryzantem do sadzonek we wspólnym pojemniku:

 1. Na dnie skrzyni układana jest warstwa drenażowa o wysokości 1,5 cm, może to być piasek, łamana cegła lub keramzyt.
 2. Pojemnik napełnij 70% przygotowaną mieszanką gleby, zwilż go ciepłą i czystą wodą.
 3. Na wierzch wylewa się cienką warstwę piasku, ponownie zwilżoną z butelki z rozpylaczem.
 4. Nasiona wysiewa się równomiernie, utrzymując miód w odległości 2-3 cm.
 5. Wysiew jest jednolity. W takim przypadku optymalna odległość między nasionami powinna wynosić co najmniej 3 cm od siebie. Glebę lekko dociska się dłonią.
 6. Ponownie zwilż glebę, umieść pojemnik z nasadzeniami w ciepłym miejscu, temperatura nie powinna spaść poniżej 22 stopni.

Podczas sadzenia nasion w poszczególnych filiżankach schemat będzie taki sam, tylko dla jednego pojemnika można wziąć nie więcej niż trzy ziarna. Kiedy sadzonki staną się trochę silniejsze, zostaw jedną z najsilniejszych roślin, resztę odetnij.

Jak dbać o sadzonki chryzantem

Aby uzyskać zdrowe i mocne sadzonki, ważne jest, aby chryzantemy zapewnić kompleksową pielęgnację. Obejmuje szereg obowiązkowych czynności.

Temperatura i oświetlenie do uprawy sadzonek z nasion

Podczas wysiewu nasion ważne jest przestrzeganie prawidłowej temperatury i warunków oświetleniowych. Zależy to od tego, jak szybko pojawią się kiełki i jak się rozwiną. Kiełkowanie nasion następuje w temperaturze nie niższej niż 18 stopni. Jeśli planujesz siać bezpośrednio na otwartym terenie, lepiej to zrobić nie wcześniej niż w maju, kiedy minęło niebezpieczeństwo mrozu.

W regionach południowych siew można wykonać miesiąc wcześniej. Podczas uprawy na sadzonkach ważne jest zapewnienie dobrego oświetlenia. Uprawy marcowe będą miały wystarczającą ilość światła dziennego, ale sadzonki lutowe należy uzupełniać (co najmniej 12 godzin dziennie).

Podczas sadzenia nasion bardzo ważne jest przestrzeganie wymaganego reżimu temperaturowego, pamiętaj o znaczeniu oświetlenia dla przyszłych sadzonek.

Nasiona kiełkują w temperaturze nie niższej niż +18 stopni Celsjusza . Jeśli ogrodnik planuje wysiać nasiona chryzantemy bezpośrednio na otwarty teren, możesz rozpocząć pracę nie wcześniej niż w połowie maja, ale lepiej na samym początku lata, kiedy ustabilizuje się stabilna ciepła temperatura.

Podczas uprawy młodych sadzonek muszą zapewnić co najmniej 12 godzin światła dziennego dziennie. A jeśli rośliny marcowe otrzymają potrzebne im oświetlenie na czas, to podczas sadzenia nasion w lutym pojemnik z przyszłymi chryzantemami będzie musiał zostać uzupełniony fitolampami.

Zasady podlewania sadzonek

Po posadzeniu nasion ważne jest, aby utrzymać wilgoć w wierzchniej warstwie gleby, spryskując glebę butelką z rozpylaczem, aby uniknąć zakopania małych nasion. Gdy pojawią się kiełki, można je podlać konewką ze specjalną dyszą lub delikatnie wlać wodę wzdłuż boku pojemnika.

Działania są wykonywane, gdy gleba wysycha. Najważniejsze jest, aby gleba nie wyschła, co doprowadzi do szybkiej śmierci niedojrzałych pędów.

Po pojawieniu się dwóch prawdziwych liści na sadzonkach zmniejsza się liczba podlewania – do tego czasu system korzeniowy jest już wystarczająco rozwinięty, może pobierać wilgoć z dolnych warstw gleby. Po każdym podlewaniu wskazane jest staranne poluzowanie gleby, co pozwoli korzeniom otrzymać potrzebny im tlen, rosnąć i rozwijać się szybciej.

Nawozy do karmienia chryzantem

Wybór nawozu zależy od odmiany chryzantem:

 1. Na jednoroczne. Najlepiej stosować suplementy azotowe, fosforowo-potasowe, a także pierwiastki śladowe i witaminy. Wymieszaj 30 g azotu i fosforu, dodaj 50 g potasu, całość rozcieńczyć, wymieszać z 10 l wody. Na każdą roślinę – 3 litry dodatków.
 2. Do bylin. Dla tych roślin odpowiednie są również suplementy azotowo-potasowe. Wymieszaj 25 g azotu i fosforu, dodaj 45 g potasu, rozcieńczyć w wiadrze z wodą. Każda dorosła roślina wymaga 5 litrów roztworu.

Roczne chryzantemy rozwijają się szybciej i dlatego wymagają więcej nawozu niż rośliny wieloletnie. Dodatkowo do opatrunku:

 • biohumus;
 • saletra;
 • Agricola.

Główną zaletą zakupionych nawozów jest obecność w składzie witamin i minerałów.

Jak i kiedy nurkować sadzonki chryzantem

Zbiór przeprowadza się po tym, jak sadzonki mają 2-4 prawdziwe liście. Ważne jest, aby to wydarzenie odbyło się na czas, dlatego nie należy odkładać procedury. Gleba jest odpowiednia tak samo, jak była używana do sadzenia sadzonek. Są przesadzane do oddzielnych pojemników . Można używać dużych jednorazowych kubków lub kubków kartonowych.

Schemat pracy:

 1. Podlewaj rośliny ciepłą, osiadłą wodą na 1,5-2 godziny przed zabiegiem.
 2. Na jedną filiżankę nałóż drobną ekspandowaną glinę lub piasek z warstwą 1 cm – będzie to warstwa drenażowa.
 3. Ostrożnie rozdziel rośliny plastikową łyżeczką. Bardzo ważne jest, aby uważać, aby nie uszkodzić delikatnych korzeni.
 4. Słabe sadzonki ze śladami uszkodzeń są usuwane.
 5. Jedną roślinę umieszcza się w jednej szklance, podczas gdy glinianej bryły nie można strząsnąć.
 6. Po zerwaniu glebę wylewa się tak, aby dotarła do liści liścienia.
 7. Ostrożnie zagęścić glebę i podlać sadzonki. Przykryj szkłem lub plastikiem.

Kiedy pojawiają się sadzonki?

Podczas hodowli chryzantem w domu pierwsze sadzonki pojawiają się 10-14 dni po posadzeniu.

Kiedy kiełkują, pojemnik z sadzonkami przenosi się w dobrze oświetlone miejsce, a aby rośliny szybko przystosowały się do warunków otoczenia, folia jest regularnie usuwana w celu wentylacji, stale zwiększając czas trwania tego okresu. Po 7-10 dniach schronienie jest całkowicie usuwane.

Kilka niuansów:

 1. Po zerwaniu w osobnych doniczkach wskazane jest traktowanie chryzantem biostymulatorem wzrostu, na przykład „Epin”.
 2. Temperatura w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 18 stopni. Jeśli brakuje światła słonecznego, fitolampa jest instalowana w pobliżu sadzonek w odległości co najmniej 25 cm.
 3. Dalsza pielęgnacja chryzantem polega na regularnym podlewaniu, nawożeniu suplementami mineralnymi co 10-14 dni.

Po około półtora miesiąca wysokość sadzonek wyniesie około 25 cm, po czym można je przesadzić na otwarty teren.

Niektórzy ogrodnicy wybierają tabletki torfowe do sadzenia. Ta metoda ma swoje zalety:

 • nie jest wymagane dodatkowe karmienie, ponieważ zawierają nawozy i stymulatory wzrostu;
 • nie ma potrzeby nurkowania, co jest niebezpieczne dla delikatnych sadzonek.

Tabletki przed sadzeniem pozostawia się na pół godziny na patelni z ciepłą wodą, a po spęcznieniu wysiewa się po 2-3 nasiona. Pozostaje przykryć pojemnik folią i umieścić w ciepłym miejscu.

Lądowanie na otwartym terenie: warunki i zasady

Sadzenie przeprowadza się, gdy minie zagrożenie mrozami powrotnymi, które zwykle występują pod koniec maja lub wczesnym latem. Na dwa tygodnie przed przesadzeniem ważne jest, aby rozpocząć hartowanie roślin:

 • w pierwszym tygodniu po prostu otwierają okno;
 • następnie wyprowadzają rośliny na balkon lub na zewnątrz, stopniowo wydłużając czas.

Jeśli masz szklarnię przez kilka tygodni, możesz tam przestawić chryzantemy. Najważniejsze jest to, że temperatura powietrza w nim wynosi co najmniej 15 stopni Celsjusza.

Wybór i przygotowanie miejsca

Chryzantemy uwielbiają gleby lekko kwaśne lub obojętne. Najlepiej sadzić je na terenie o luźnym podłożu, przepuszczającym powietrze i wilgoć – w takim przypadku system korzeniowy roślin szybko się rozwinie i wzmocni.

Jeśli na terenie znajduje się gleba gliniasta lub piaszczysta, dodaje się piasek lub trociny, aby poprawić napowietrzanie. Gleby gliniaste i gliniaste również nie są odpowiednie: szybko zamrażają i nagrzewają, nie zawierają składników odżywczych niezbędnych dla kultury. Aby ulepszyć ziemię, wprowadza się próchnicę i popiół drzewny.

Samo miejsce, w którym planowane jest sadzenie chryzantem, zaleca się przygotować jesienią: wykopać klomb na głębokość bagnetu, rozbijając grudki ziemi.

Ważną kwestią przy wyborze miejsca jest to, aby nie było na nim stojącej wody . Dlatego nie musisz wybierać miejsc z nadmierną wilgocią i wysokim położeniem wód gruntowych. Niziny również nie są odpowiednie. W takim miejscu mogą umrzeć nawet silne i zdrowe sadzonki chryzantem.

Oświetlenie

Miejsce powinno być słoneczne, ale w samym szczycie aktywności UV (od 12 w południe do 3 w południe) lepiej, aby kwiat znajdował się w cieniu.

Teren bezwietrzny i płaski

Miejsce na chryzantemy należy wybrać biorąc pod uwagę fakt, że ta kultura nie toleruje przeciągów i wiatrów. Niemniej jednak nie powinno być zastoju powietrza.

Lądowanie

Zaleca się wykonywanie prac w pochmurny dzień lub wieczorem, kiedy promienie UV nie są tak aktywne i nie mogą zaszkodzić młodym roślinom. Odpowiednie są zarówno metody sadzenia konwencjonalnego, jak i okopowe.

Instrukcje:

 1. Półtorej do dwóch godzin przed sadzeniem sadzonki podlewa się ciepłą wodą.
 2. Wykop rów o głębokości 40 cm (lub wykonaj otwory – w tym przypadku odległość między nimi powinna wynosić co najmniej 30 cm).
 3. Na dno wylewa się niewielką warstwę piasku, który będzie działał jako drenaż i podlewany niewielką ilością wody.
 4. Sadzonki sadzi się przeładunkowo (razem z kawałkiem ziemi), zachowując 30 cm między każdym krzakiem.
 5. Po przesadzeniu chryzantemy są podlewane.
 6. Po wchłonięciu wilgoci wskazane jest podlewanie nasadzeń dowolnym stymulatorem wzrostu np. “Kornevin”, aby sadzonki były lepiej przystosowane do nowego miejsca.

Pielęgnacja zewnętrzna

Ta kultura nie jest wystarczająco kapryśna, nie wymaga dużej konserwacji. Niemniej jednak należy przestrzegać pewnych zasad:

 1. Chryzantemy wieloletnie mogą rosnąć w tym samym miejscu przez 2-3 lata. W pierwszym miesiącu po posadzeniu ważne jest, aby regularnie poluzowywać ziemię po każdym podlewaniu lub deszczu, ponieważ w tym okresie system korzeniowy aktywnie rośnie i rozwijają się pędy podziemne, tworząc cały krzew. Po wskazanym czasie lepiej przestać się rozluźniać, ponieważ można zaszkodzić młodemu wzrostowi.
 2. Chryzantemy nie boją się suszy, ale w okresie początkowego wzrostu potrzebują wilgoci. W tym czasie należy je obficie podlewać, często trzy razy w tygodniu. Po pojawieniu się pąków i rozpoczęciu kwitnienia stosuje się metodę nawadniania na sucho: rozluźniają glebę na samej powierzchni i gromadzą się w krzakach. Najbardziej odpowiednia opcja na deszczowe lato.
 3. Chryzantemy będą rosły lepiej, jeśli gleba wokół nich zostanie ściółkowana: hamuje to wzrost chwastów, pomaga zatrzymać ruch grzybów. Igły sosnowe są uważane za najbardziej odpowiednie materiały do ​​ściółkowania dla tej kultury. kora lub słoma.
 4. Aby krzewy były grubsze, gdy na młodych roślinach pojawia się 8 prawdziwych liści, są one ściskane. Ścięte pędy nadają się do dalszego ukorzeniania i sadzenia w otwartym terenie wczesną jesienią.
 5. Wysokie odmiany chryzantem zaleca się przywiązywać do podpór wykonanych z drewnianych kołków lub metalowej siatki. Dzięki temu rośliny nie spadną.

Zapobieganie szkodnikom

Owady rzadko infekują chryzantemę, niemniej jednak ma ona swoich wrogów wśród szkodników. Aby nie zniszczyły pięknego klombu, ważne jest, aby znać podstawowe metody walki.

Pająk

Jeden z najgroźniejszych szkodników, który daje do 15 pokoleń w sezonie. Aktywnie rozprzestrzenia się w suchych i gorących porach roku. Owady żyją w dolnej części liścia, żywią się sokiem komórkowym; w wyniku uszkodzenia liście żółkną, więdną, pojawiają się na nich ciemne kropki. Przy silnej porażce kwiaty zaplątane są w pajęczyny.

Jeśli kleszczy jest kilka, wystarczy je zmyć silnym ciśnieniem wody, odcinając dotknięte liście. Jeśli to nie pomoże, użyj środków owadobójczych. Aby temu zapobiec, ważne jest, aby spalić wszystkie pozostałości roślinne na miejscu i regularnie poluzować glebę w pobliżu krzewów.

Mszyca chryzantema

Podobnie jak kleszcze, szkodniki te osiadają na spodniej stronie liści, a pąki są również ich ulubionym siedliskiem. Mszyce żywią się sokami roślinnymi, w wyniku czego zielona część wysycha, odpada, sama roślina przestaje się rozwijać i ostatecznie obumiera

W przypadku silnej infekcji zaleca się spryskanie kwiatów karbofosem, preparatami „Antio” i „Metafos”, a dla zwiększenia jego skuteczności można dodać trochę startego mydła do prania.

Błąd pola

Ten szkodnik uszkadza nie tylko liście i kwiatostany, ale także pąki. Te części rośliny, w których osiadły owady, ciemnieją, pokrywają się jasnymi kropkami, odpadają, a pąki po prostu się nie otwierają.

Dostrzegając pierwsze oznaki, warto spryskać nasadzenia “Fosfamidem”, tlenochlorkiem miodu lub płynem Bordeaux. Spośród skutecznych środków ludowych rozważa się mieszankę szamponu dla dzieci (na 1 litr 50 ml kompozycji) z dodatkiem 50 g startego mydła do prania.

Cicadca

Ten szkodnik zimuje w resztkach roślinnych, glebie i wiosną przenosi się na rośliny. Jego wygląd prowadzi do deformacji pąków, przez co cierpi wygląd roślin, z czasem kwiaty po prostu umrą. W walce ze skoczkami warto stosować środki owadobójcze. A najlepszą profilaktyką jest wykopanie gleby przed sadzeniem, usunięcie wszystkich pozostałości roślinnych z terenu.

Nicień liściasty

Ten szkodnik atakuje nadziemne części roślin. Wykazuje aktywność przy wysokiej wilgotności. Główne oznaki obecności nicieni:

 • tworzenie się brązowych plam na liściach, które z czasem zwijają się, odpadają;
 • kwitnienie ustaje, chryzantemy są opóźnione w rozwoju.

Zarażone tym szkodnikiem krzaki wyciąga się i pali, a resztę opryskuje „Heterofosem”.

Jakie chryzantemy mogą zranić: oznaki i metody leczenia

Tak, te rośliny są również odporne na wiele patologii. Ale niewłaściwa pielęgnacja może prowadzić do rozwoju infekcji grzybiczych i innych. Dlatego tak ważne jest, aby nauczyć się rozpoznawać oznaki chorób i znać podstawowe metody walki.

Najczęstsze choroby chryzantem:

 1. Biała rdza . Pierwszą oznaką jest pojawienie się zaokrąglonych małych plamek, białego nalotu na spodniej stronie liści.
 2. Mączniak prawdziwy . Zakaźna patologia, w której cała roślina pokryta jest białym nalotem. Najczęściej dotyczy to tych chryzantem, które podczas karmienia nie mają potasu.
 3. Szara zgnilizna . Przy tej patologii wpływa na pędy, na których powstają ciemne plamy. Jeśli rośliny zostaną posadzone zbyt blisko, choroba uderza w sadzenie z prędkością błyskawicy. Wszystkie zgniłe kwiaty są usuwane.
 4. Septoria . Choroba ta charakteryzuje się uszkodzeniem liści, w którym zarodniki grzybów pozostawiają żółte smugi. Choroba jest najczęściej wywoływana przez mocno zagęszczone nasadzenia, czynniki zakaźne mogą przenosić się na chryzantemy z resztek roślinnych pozostających w okolicy. Dość rzadka choroba, której nie można wyleczyć. Rozpoznanie tego jest dość proste: po zakażeniu łodygi rośliny pokryte są ciemnymi naroślami. Zauważając je, wszystkie porażone sadzonki są usuwane, a na zdrowe chryzantemy dodajemy „formalinę” (200 g preparatu na 10 litrów wody). Przez 1,5 miesiąca nic nie można sadzić w tym miejscu.

Jak leczyć chryzantemy? To zależy od rodzaju choroby, która dotknęła kwiaty. Ale są pewne ogólne zasady:

 1. W przypadku infekcji grzybiczych należy najpierw usunąć wszystkie porażone liście i inne części kwiatów, spalając je, aby grzyb nie rozprzestrzenił się po całym ogrodzie. Następnie zdrowe rośliny opryskuje się fungicydami. Płynne preparaty Bordeaux i preparaty na bazie miedzi również pomogą poradzić sobie z chorobą.
 2. Niektóre choroby są spowodowane naruszeniem zasad opieki. W takim przypadku musisz znaleźć problem i rozwiązać go, na przykład zmniejszyć ilość podlewania, rozrzedzić nasadzenia, dodać brakujące dodatki do rośliny.

Metoda uprawy sadzonek jest uważana za optymalną dla chryzantem. Dzięki temu sadzonki będą mocne, zdrowe, co wydłuża czas kwitnienia. Nie ma w tym nic trudnego, najważniejsze jest obserwowanie kilku

Aleksandra
Edytor serwisu