Kiedy orzechy włoskie zaczynają owocować, po ilu latach

Kiedy orzechy włoskie zaczynają owocować, po ilu latach

Pierwszy zbiór orzechów włoskich zbiera się zwykle 5 lat po posadzeniu.

 

Gigantycznej rośliny nie można umieścić na małym obszarze. Drzewo uwielbia przestrzeń. Orzech, który osiągnął dojrzałość, da duży cień (do 5 m), tłumiąc wszystkie otaczające drzewa. Kultura jest sadzona na południu, na południowy zachód od miejsca. Wybierz lokalizację na granicy, z dala od innych drzew i budynków. Korzenie drzewa są potężne, mogą zniszczyć podstawę konstrukcji. Drzewo nie lubi bliskich lokalizacji podziemnych źródeł do poziomu gleby lub cienia z pobliskich rosnących okazów. Orzech jest tolerancyjny na dobór gleby. Najlepsza będzie piaszczysto-kamienista gleba.

Prace przygotowawcze przed lądowaniem

Kupowanie sadzonki orzecha włoskiego od przypadkowych sprzedawców jest niepożądane. Specjalne szkółki oferują wysokiej jakości materiał do sadzenia. Wybierając drzewo, zwróć uwagę na czynniki:

 1. Kup zaadaptowane drzewo ze szkółki w swoim regionie.
 2. Korzeń palowy dobrze rozwiniętej sadzonki powinien być mocny.
 3. Kora na łodydze, gałęzie muszą być zdrowe, bez śladów uszkodzeń.

Sadzonka jest sadzona na żyznej luźnej glebie. Otwór do sadzenia wykopuje się tuż przed zejściem na ląd. Ziemia musi pozostać wilgotna. Wielkość i głębokość dołu odpowiada wielkości rośliny i długości korzenia. Około 50X50 cm Poduszka wykonana z połamanych cegieł, żwiru, gruzu budowlanego z warstwą 25 cm jest umieszczona na dnie.

Następnie warstwa kompostu, próchnicy, popiołu (tylko 5 kg). Lub weź popiół 400 g i 200 g superfosfatu.

Niedopuszczalny jest nadmiar nawozu, aby nie stymulować intensywnego wzrostu części naziemnej drzewa.

Proces sadzenia sadzonek i odległość między nimi

Zaleca się sadzenie kultury wiosną, w okresie od kwietnia do maja, aby orzech miał czas na aklimatyzację dobrze przed zimą. Proces przebiega w następującej kolejności:

 1. Sadzonka jest korygowana, złamane korzenie są usuwane, suszone. Główny korzeń tnie się o 1/3, aby stymulować rozwój systemu korzeniowego.
 2. Sadzonka jest umieszczana w zagłębieniu na kopcu z ziemi. System korzeniowy pokryty jest ziemią, stopniowo ją zagęszczając. Konieczne jest sadzenie w taki sam sposób, w jaki rosło wcześniej.
 3. Aby gleba lepiej usiadła, wlej 1-2 wiadra wody.
 4. Po zakończeniu procesu szyjka korzeniowa drzewa powinna znajdować się na poziomie gruntu.
 5. W przypadku sadzenia kilku drzew należy zachować odstęp 5 metrów.

Podczas gdy sadzonka orzecha osiąga stan dojrzałego drzewa, krzewy jagodowe znajdują się na wolnej przestrzeni, co da kilka zbiorów w ciągu 5-6 lat wzrostu orzecha.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji orzecha włoskiego

Przystojny olbrzym nie potrzebuje wiele uwagi. Czasami wystarczy go podlać, poluzować glebę, przyciąć gałęzie i ściółkę. Proces mulczowania przeprowadza się w celu ochrony kultury przed zamarzaniem (szczególnie ważne w strefach klimatycznych z mroźnymi zimami z niewielką ilością śniegu), wysuszeniem ziemi, aby nie powstała gruboziarnista skorupa. Na obszarach z mroźnymi zimami warstwa ściółki ma 10 cm lub więcej. Wystarczy przestrzegać niektórych zaleceń specjalistów, aby drzewo rozwijało się normalnie i przyniosło owoce:

 1. Wiosną pęknięta kora i stary wybielacz są usuwane z pnia i głównych gałęzi. Miejsca zabiegowe przemywa się 3% roztworem siarczanu miedzi. Odnów wybielanie. Drzewo i glebę spryskano 1% roztworem mieszanki Bordeaux. Możesz użyć 7% roztworu mocznika.
 2. Latem roślina jest okresowo kontrolowana, aby sprawdzić, czy nie ma oznak uszkodzenia przez owady lub choroby. Jeśli to konieczne, są traktowane fungicydami, insektycydami.
 3. Jesienią, po zbiorze, zbiera się liście, w których owady hibernują, wybielają roztworem wapna i schronią się w zimnych regionach.

Zasady podlewania

Podlewając kiełki, następnie sadzonki kultury są produkowane, aż drzewo osiągnie 5 lat. Podlewaj pół wiadra na roślinę. System korzeni dorosłego orzecha włoskiego będzie już wystarczająco rozwinięty, aby mógł samodzielnie pobierać wodę. Przestrzegaj ustalonych zasad podlewania:

 • Nawadnianie w normalnych warunkach z okresowymi opadami odbywa się co dwa tygodnie (3-4 wiadra na dorosłe drzewo).
 • Jeśli zimą nie ma wystarczającej ilości śniegu, drzewo jest obficie podlewane wiosną.
 • Latem, gdy nie ma deszczu, zaleca się częstsze podlewanie rośliny. Aby zaoszczędzić wilgoć podczas suszy, przeprowadza się mulczowanie.
 • W sierpniu kończy się podlewanie, aby roślina była przygotowana na zimowe mrozy.
 • Po podlaniu gleba nie jest poluzowana. Nadmiar wilgoci negatywnie wpływa na rozwój systemu korzeniowego.
 • Jeśli pada wystarczająco dużo, podlewaj drzewo rzadziej.

Kiedy orzechy włoskie zaczynają owocować, po ilu latach

Po ilu latach orzech zaczyna przynosić owoce?

W przeciwieństwie do drzew owocowych, orzech włoski jest długą wątróbką, która zastępuje kilka pokoleń właścicieli. Po prostu nie sposób zobaczyć stuletniego jabłoni lub moreli, podczas gdy orzech żyje ponad sto lat, a owoców na drzewie jest z roku na rok coraz więcej. Ale żeby zobaczyć pierwsze orzechy, będziesz musiał poczekać przyzwoitą ilość czasu.

Kiedy orzech zaczyna przynosić owoce, wpływa na to grupa, do której należy dana odmiana.

Średnio pierwsze orzechy pojawiają się na gałęziach nie wcześniej niż 6-8 lat. Niektóre gatunki dają plon dopiero w wieku 10-12 lat. Jednocześnie są też orzechy, które zaczynają owocować w czwartym roku, a nawet wcześniej.

Przesadzanie powinno odbywać się wiosną tylko u zdrowych sadzonek odpowiednio w drugim i trzecim roku życia orzecha.

Stopień owocowania zależy bezpośrednio od odmiany orzecha włoskiego

Ile lat owocuje orzech włoski?

Jeśli zastanawiasz się, od ilu lat orzech zaczyna owocować, musisz zapoznać się z różnymi odmianami orzechów włoskich, ponieważ od tego zależy tempo owocowania.

 1. „Bułganak” zaczyna owocować w wieku 5-6 lat. Kształt owocu jest okrągły, duży i zawiera największą ilość kwasów tłuszczowych. Drzewo jest bardzo wysokie, osiąga maksymalnie 10 metrów.
 2. Burliuk daje orzechy przez 6 lat po posadzeniu. Charakterystyczną cechą jest to, że cienkie ścianki owocu są bardzo trwałe, co utrudnia penetrację szkodnikom. W przeciwieństwie do Bulganaków zawierają wyższy procent białka – prawie 30%.
 3. “Arkad” owocuje od 7 lat, ma mocną skorupę. Różni się ilością tłuszczu, co podnosi jego wartość.
 1. Zapewnienie dobrego podlewania. Orzech jest odporny, ale bez dostatecznej wilgoci owoc nie rozwija się.
 2. Płodność jest stymulowana przez technologię EM, nową technikę opartą na szacunku dla mikroorganizmów zamieszkujących glebę.
 3. Przygotowania do zimy przed pierwszymi przymrozkami, na początku listopada.
 4. Uformowanie prawidłowej korony i terminowe przycinanie suchych gałęzi, zwykle wykonywane wiosną i jesienią.

Sugerujemy zapoznanie się z artykułem Jak uprawiać zielenie na parapecie zimą

Prawidłowe przycinanie wpływa na to, kiedy orzech zaczyna przynosić owoce. Podczas uprawy drzewa należy uformować koronę w kształcie miski z odległością między głównymi gałęziami nie większą niż 20 cm Funkcje, które wykonuje uformowana korona:

 1. Poprawia przenikanie światła słonecznego, sprzyja rozwojowi nerek generatywnych.
 2. Wytwarzane na czas, zwiększa plony i równomiernie rozprowadza je na wszystkie gałęzie, dzięki czemu jest bardziej dostępny do zbioru.

Zabrania się formowania korony na wiosnę, przycinanie odbywa się tylko jesienią.

Miejsce cięcia jest traktowane var, specjalną substancją, która zapobiega przenikaniu bakterii i drobnoustrojów.

Jak przygotować lakier ogrodowy: 200 g wosku pszczelego podgrzej, 250 g smaru, 50 g żywicy sosnowej w różnych pojemnikach w kąpieli wodnej. Po odczekaniu, aż składniki staną się płynne, wymieszaj je i pozostaw do ostygnięcia. Ta mieszanka zachowa przycięte miejsce, dopóki się nie zagoi.

Przed owocnikowaniem zaleca się nawożenie orzechów włoskich preparatami od 1–2 roku życia. Metoda nie przynosi natychmiastowych rezultatów, ale przede wszystkim sprawia, że ​​gleba jest zdrowa i przywraca jej mikroflorę. Probiotyki dla rolnictwa można kupić online lub w specjalistycznym sklepie.

Probiotyki dla rolnictwa można kupić w prawie każdym sklepie specjalistycznym

Istnieją dwa rodzaje różnych kompozycji: „PRO EM-1” i „EM-1”. Technikę wymiany bakterii można przeprowadzić niezależnie od pory roku.

Jeśli chcesz, aby plony pojawiły się znacznie wcześniej, musisz przestrzegać kilku zasad. Konieczne jest kupowanie odmian mrozoodpornych – pamiętajmy, że orzech może zamarznąć w temperaturze -30 ° C. Zielone liście młodego orzecha należy chronić przed mrozem. Nie zapominaj, że orzech, jak każda inna roślina, uwielbia światło i jeśli młoda roślina zostanie posadzona w słabo oświetlonym miejscu, może umrzeć.

Orzech kocha wilgoć i dlatego nie rośnie na suchej glebie. Najlepszą opcją dla niego jest gleba o wysokiej zawartości próchnicy, glina bielicowa, gliniasta i piaszczysta. Ale czasami zdarza się, że orzech nie daje plonu. Dlaczego orzechy włoskie nie przynoszą owoców:

 • zwracaj uwagę na rodzaje orzechów włoskich, ponieważ nie wszystkie rodzaje orzechów włoskich mogą wcześnie owocować;
 • jeśli orzech został posadzony nasionami, zacznie przynosić owoce znacznie później niż sadzona sadzonka;
 • nie wszystkie rodzaje orzechów są zdolne do samozapylenia. Zapylanie jest również niemożliwe przy bardzo niskiej wilgotności powietrza;
 • ulewne wiosenne deszcze mogą spowodować, że pyłek nie dojrzeje, przez co orzech nie będzie w stanie zaowocować lub owoców będzie niewiele;
 • jeśli sadzonka podczas sadzenia była zakopana zbyt głęboko w ziemi, to drzewo przyniesie słabe owoce lub w ogóle nie przyniesie owoców;
 • różne choroby mogą również negatywnie wpływać na płodność orzecha.

To pytanie niepokoi wielu ogrodników. Historia ogrodnictwa zna przypadki, kiedy pojedyncze drzewa orzecha włoskiego nigdy nie owocowały przez całe życie lub wydawały tylko pojedyncze owoce, nawet te słabej jakości. Takie odmiany orzecha włoskiego nazywane są tzw. Małżeństwem biologicznym.

Aby uniknąć takich przypadków, ogrodnik musi znać podstawowe cechy biologiczne orzecha włoskiego, dziedziczną podstawę rośliny matecznej, z której pobiera się orzechy lub sadzonki do szczepienia. Wśród orzechów są wcześnie dojrzewające, średnio owocujące i późno dojrzewające. Preferowane powinny być formy wczesne, które wchodzą w okres owocowania w 3-5 roku.

Lepiej jest rozmnażać orzechy przez pączkowanie, a także przez przeszczepienie kory nerką, pół-rurkę kory nerką lub rurkę kory nerką. Te metody szczepienia zapewniają całkowitą ochronę i przekazanie potomstwu całego kompleksu cech i właściwości rośliny matecznej.

W przypadku rozmnażania nasion cenne ekonomicznie cechy tej rasy ulegają rozdzieleniu, głównie na gorsze. Na przykład drzewa wyhodowane z nasion (orzechów) w zdecydowanej większości wchodzą w okres owocowania w 10-15 roku, natomiast szczepione zaczynają owocować w 4-5 roku.

Istnieją odmiany i formy, które owocują nie jako pojedyncze owoce na przyrostach ostatniego roku, ale w grupach po 2-5 owoców na jednym pędzie.

Istnieją pierwotne (lokalne) odmiany i formy orzecha włoskiego, które dobrze przystosowały się do lokalnych warunków glebowych i klimatycznych, a ich roczny wzrost nie zamarza podczas nagłych zmian temperatury zimą i wiosną.

Ile lat owocuje orzech włoski?

Istnieją odmiany i formy, które owocują w 3-5 roku i dają wysokie plony.

Jeśli plon, wielkość, kształt i jakość owoców orzecha włoskiego nie spełniają Twoich wymagań, należy zaszczepić na drzewku inne odmiany.

 1. Podczas sadzenia gęstnieje drzewa należy przerzedzać. Aby to zrobić, odetnij stare i słabe pędy, a także gałęzie, które zakłócają wzrost sąsiednich.
 2. Brak składników odżywczych w okolicy kręgu pnia koryguje się podając pod drzewo nawozy organiczne. W tym celu gleba pod orzechem jest wykopana widłami, a roślina jest karmiona próchnicą. Zalecana dawka: 3-4 wiadra na 1 m 2. Procedura kończy się ściółkowaniem.
 3. Kiedy wierzchnia warstwa gleby wyschnie, sadzonki są obficie podlewane. Wystarczająco 10 wiader na każde drzewo.
 4. Jeśli orzech przestał owocować w wyniku „tuczenia”, należy przerwać wszelkie karmienie i pojenie. Jeśli nawet to nie pomoże, będziesz musiał odciąć końce korzeni. W tym celu roślina jest ostrożnie wykopana w kole. Odległość od powstałego rowka do pnia powinna wynosić około 50 cm Korzenie drzewa wzdłuż tej linii są ścinane (tylko największe, lepiej nie dotykać małych) i ponownie posypywane ziemią.
 5. Jeśli problemy z owocowaniem są spowodowane brakiem zapylacza, to obok nasadzeń sadzi się inną odmianę lub sztucznie zapyla drzewa – w tym celu należy otrząsnąć pyłek innej odmiany nad drzewami, które przestały owocować. Będziesz potrzebował wyciętej gałęzi z innej odmiany, którą przygotowuje się 20-30 dni przed procedurą zapylania.

We wczesnych odmianach orzecha włoskiego owocowanie rozpoczyna się już w trzecim roku życia drzewa. Orzech ten został wyhodowany przez hodowców około 80 lat temu.

Na owocowanie orzecha wpływa odpowiednie sadzenie i pielęgnacja. Orzechy włoskie należy podlewać, zapobiegając wysychaniu gleby. Mrozy wczesną wiosną mogą zakłócać zbiory. Dlatego w obliczu groźby takiego zjawiska należy podjąć w odpowiednim czasie środki w celu ochrony liści przed zamarzaniem.

Jeśli orzech nie wydaje owoców, może to być cecha odmiany, która nie zapyla się samoczynnie. Aby to zrobić, musisz posadzić w pobliżu dwa lub trzy drzewa tej odmiany.

Podczas gdy młoda roślina nie rodzi żniw, obok niej sadzi się inne uprawy rolne, ale gdy orzech zaczyna przynosić owoce, to użytkowanie ziemi ustaje.

Deszcz podczas kwitnienia orzecha zapobiega powstawaniu jajnika owocu. Pyłek zamoknie i utrudni przenoszenie go na odległość.

Kiedy i jak przycinać

Orzech to kultura kochająca światło. Ilość i jakość plonu zależy od oświetlenia korony. Dlatego regularnie rozrzedzają koronę, usuwają nadmiar gałęzi rosnących pod ostrym kątem, krzyżując się.

 • Wiosną zabiegi modelowania przeprowadzane są do momentu puchnięcia nerek.
 • Jesienią usuwane są chore, suche pędy.
 • Okres letni (początek czerwca) sprzyja wykonaniu zabiegu na silnych okazach.

Kiedy orzechy włoskie zaczynają owocować, po ilu latach


Według niektórych ekspertów nie ma potrzeby wykonywania korony nakrętki. Inni zalecają formowanie korony, zaczynając od 2 lat sezonu wegetacyjnego uprawy, kiedy sadzonka rośnie do 1,5 metra. Pędy przycina się o 20 cm, pozostawiając 10 szkieletowych gałęzi (na słabym drzewie 4) w różnych kierunkach.

Eksperci zalecają najpierw częściowe odcięcie pędów, pozostawiając gałązkę o długości około 7 cm. W następnym sezonie letnim węzeł zostaje usunięty.

Jak iz jaką częstotliwością owocuje?

Odmiany orzecha włoskiego o średnim plonie dostarczają około 8–10 kg orzechów rocznie, ale w miarę dojrzewania rośliny liczby te mogą rosnąć rocznie o 20–30 kg na drzewo. Pięćdziesięcioletnie okazy często wydają kilka kwintali owoców, chociaż jest to raczej wyjątek niż reguła.

Dowiedz się wszystkiego o kwiatach orzecha włoskiego.

Do najbardziej produktywnych odmian omawianej uprawy należą:

 1. Idealny (do 110 kg palenisk przy 20-letnim drzewie).
 2. Bukovinsky 2 (około 50 kg plonu zbiera się z jednego 20- lub 25-letniego drzewa).
 3. Chernovetskiy (40–45 kg orzechów z 20-letniej rośliny).

Na początkowych etapach każda z tych odmian może wyprodukować nie więcej niż 5-10 kg, a nie wszystkie owoce będą duże. Aby określić najbardziej odpowiedni czas na usunięcie owoców z drzewa, należy zwrócić uwagę na owocnię: jeśli pojawią się na nich duże pęknięcia, dojrzewanie orzecha dobiega końca i można przygotować się do zbioru. Dokładny termin zależy od cech uprawianej odmiany, ale proces ten zwykle rozpoczyna się pod koniec sierpnia, a kończy w październiku.

Jak prawidłowo zbierać i przechowywać plony

Pełne zbiory zaczynają być zbierane w wieku 7-10 lat. Zielona górna skórka owocu jest wskazówką do rozpoczęcia zrywania: zaczyna pękać. Zbiórka jest prowadzona z uwzględnieniem cech:

 1. Wybrano jasny dzień do odbioru. Owoce nie powinny być mokre i czarne. Te orzechy są złej jakości i trudne w konserwacji.
 2. Aby zebrać orzechy z wysokich gałęzi, przygotowuje się słup, na którym wzmocniony jest lniany worek. Więc podczas powalania orzechów, kora gałęzi, pień nie zostanie uszkodzony.
 3. Jeśli owocni są słabo usunięte, są przechowywane w piwnicy przez tydzień – wtedy zaczynają się czyścić.
 4. Membrany zawierają jod. Rękawiczki są noszone, aby ręce były czyste.
 5. Orzechy są myte i suszone na słońcu.
 6. Podczas suszenia owoce są przewracane.

Kiedy orzechy włoskie zaczynają owocować, po ilu latach


Orzechy w łupinach są przechowywane w suchych warunkach w workach, pudełkach. Bez muszli są przechowywane przez około sześć miesięcy w szklanych słoikach, workach z tkaniny.

Na potrzeby medycyny i gotowania zbiera się niedojrzałe zielone orzechy. Ich skóra jest miękka. Przebij skórkę igłą. Jeśli sok wypłynie, takie owoce można zebrać.

Rozmnażanie orzecha włoskiego

Kultura nie rozmnaża się przez sadzonki. Lepiej jest samodzielnie wyhodować orzech z nasion lub posadzić gotową sadzonkę. Wtedy nakrętka będzie najbardziej dostosowana do regionu.

Rozmnażanie orzechów włoskich przez nasiona

Do rozmnażania przez nasiona wybiera się owoce świeże, nie poddane obróbce cieplnej, dojrzałe, duże, nieuszkodzone. Muszla powinna być jasnoszara, zdrowego koloru, bez czarnych plam. W ciepłych regionach Krymu, Ukrainy i niektórych regionów Rosji wystarczy posadzić orzechy w ziemi przed zimą. Letni mieszkańcy tych terenów wielokrotnie napotykali na działkach pędy orzecha włoskiego. Pochodzi z nasion zawierających białka. Takie pędy kiełkują bezpiecznie bez dodatkowej interwencji. Wiosną przed obróbką działek należy go wykopać.

Podczas sadzenia wiosną nasiona są rozwarstwione w mokrym piasku (trocinach), aby dostosować się do otwartego gruntu. Dwa sposoby na rozwarstwienie:

 • Owoce Pachyderm są przechowywane przez 3 miesiące. Temperatura 0 – 7 ° С.
 • Cienkościenne – 1,5 miesiąca. Temperatura 18 ° C

Od czasu do czasu sprawdzają materiał siewny, przewietrzają go, aby nie pojawiły się pleśń i oznaki zgnilizny. Piasek jest stale mokry. Mieszkańcy lata, którzy planują sadzić dużo sadzonek, sprawdzają kiełkowanie nasion przed sadzeniem. Najpierw nasiona przechowuje się przez tydzień w temperaturze do + 10 ° C. Następnie zanurza się w wodzie o temperaturze pokojowej na 2-5 dni. Podczas zabiegu część materiału unosi się w górę. Warto z tego zrezygnować i pracować tylko z owocami opadającymi na dno. 

Gdy tylko pojawi się kiełek, orzechy wyjmuje się, umieszcza w pojemnikach do uprawy w temperaturze 24-25 ° C. Gdy kiełek osiągnie 0,5-1 cm, pojemniki umieszcza się w chłodnym pomieszczeniu, w którym przechowuje się je do zejścia na ląd. Na 2-3 dni przed siewem nasiona suszy się na wolnym powietrzu przy słonecznej pogodzie. Na planowanych stanowiskach owoce wysiewa się do dołków na początku kwietnia przy temperaturze gleby + 10 ° C. Warunki lądowania:

 • Głębokość dołu 7-10 cm (w zależności od wielkości owocu), wielkość 30×30 cm.
 • Rozstaw rzędów 20 cm.
 • Umieść orzech bokiem na szwie.
 • W każdym dołku umieszcza się 3-4 owoce.

Kiedy orzechy włoskie zaczynają owocować, po ilu latach


Dziura jest wypełniona. Kiełki pojawiają się za 10 dni. Kiedy trochę dorosną, wybierają najsilniejszego, reszta jest usuwana. Przez rok wzrostu wysokość sadzonek osiągnie 10-15 cm.W niektórych regionach o chłodnym klimacie sadzonki są uprawiane w szklarniach. Nie jest wymagana żadna szczególna pielęgnacja kiełków. Po 1-2 latach uzyskuje się sadzonki gotowe do sadzenia lub materiał wyjściowy. Wady metody:

 1. Drzewo rośnie powoli. Możesz go sadzić na stałe w ciągu 5-7 lat.
 2. Po 10 latach pojawia się niewielki plon.
 3. Drzewo zaczyna w pełni owocować w wieku 20 lat.

Orzech – krzew lub drzewo

Orzech lub voloshsky, należy do rodzaju Walnut i rodziny Walnut. Jest to wysokie, duże drzewo osiągające wysokość do 25 m. Ma gruby pień pokryty mocną szarą korą. Korona jest bardzo szeroka – osiąga średnicę 20 m.

Roślina ma potężny system korzeniowy. Jak to wygląda widać na zdjęciu.

Obecnie wyhodowano niewymiarowe formy krzaczaste orzechów włoskich (Levina, Kocherzhenko). Nie przekraczają 5 m wysokości. Drzewo zaczyna kwitnąć w maju. Dzieje się to w tym samym momencie, gdy kwitną liście.

Drzewo wydaje jadalne owoce podobne do pestkowców. Pokryte są zieloną skórką o skórzasto-włóknistej strukturze. Owocem jest kość w kształcie kuli z twardą skorupą i jadalnym jądrem z 2–5 przegrodami. Masa jednego orzecha to 5–17 g. 40–58% tej masy stanowi część jadalna.

Owoce orzecha włoskiego

Orzech rozmnaża się metodą wegetatywną i nasienną. Rośliny wyhodowane z nasion zaczynają owocować w wieku 10-12 lat. Pełnoprawne owocowanie rozpoczyna się w wieku 30-40 lat. Rośliny, które wyrosły z zarośli lub sadzonek, mogą zacząć owocować od 3-4 roku życia.

Pełnowartościowe zbiory obserwuje się w wieku 10-12 lat. Drzewa orzechowe to rośliny długowieczne. Potrafią dożyć 300-400 lat, nie przestając przynosić owoców.

Czy wiedziałeś? Mieszkaniec tego kraju Li Weijun ustanowił rekord, pokonując 302 owoce w 55 sekund podczas zawodów z ręcznie łamanych łupin orzecha włoskiego w Chinach.

Czy trudno jest uprawiać i pielęgnować orzech włoski? Jak to zrobić dobrze?

Pomimo tego, że orzech jest raczej bezpretensjonalnym gatunkiem i nie jest bardzo trudno się nim opiekować, są pewne cechy, które należy wziąć pod uwagę. Trzymając się prostych wskazówek, możesz z łatwością wyhodować wspaniałe owocujące drzewo orzecha włoskiego, które zachwyci Cię wspaniałym zbiorem niesamowicie przydatnych właściwości – orzechów włoskich!

Przed zasadzeniem dowolnego drzewa należy wybrać odpowiednie miejsce do sadzenia – to dobrze znany fakt. Jeśli chodzi o orzecha włoskiego, to jego uprawa powinna odbywać się na przestronnym terenie, z dobrą wentylacją i oświetleniem. Idealnie nadają się do tego otwarte przestrzenie Twojego ogrodu. Aby drzewa nie „kolidowały” ze sobą, wzajemnie zmniejszając plon, nie zaleca się sadzenia ich bliżej niż 10 metrów od siebie .

Dbamy o młodych

Opieka nad sadzonkami orzecha włoskiego różni się od opieki nad dorosłymi roślinami. Po pierwsze, nie należy zbytnio nawozić młodego wzrostu. Nie możesz w ogóle karmić sadzonek przez pierwsze 2 lata. Będą rosły wolniej, ale szkielet stanie się znacznie silniejszy.

Opieka nad drzewem orzechowym w wieku jednego roku to pierwsze i jedyne przycinanie w jego życiu. Ma na celu pomóc drzewu uformować prawidłową koronę. Jeśli podczas wzrostu na filarze uformowało się kilka silnych pędów, należy wybrać, który z nich stanie się głównym i „podciągnąć” roślinę do góry. „Przywódca” pozostaje nietknięty, a reszta pędów jest uszczypnięta. W ten sposób wszystkie siły orzecha idą do rozwoju pędu wiodącego, podczas gdy reszta pełni rolę aparatu asymilacyjnego. Co więcej, nie rozwijają się dalej.

Jak wybrać i przygotować odpowiednią glebę? Jak sadzić orzecha włoskiego?

Gleba to również bardzo ważna kwestia. Glina będzie optymalna do uprawy orzechów włoskich , bez silnych zmian poziomu wód gruntowych . Początkowo, po posadzeniu orzecha w glebie, która mu odpowiada, nie będziesz musiał dbać o niego w specjalny sposób i stale monitorować jego skład – orzech wcale nie jest pod tym względem kapryśny. Jedno jest pewne: podmokłe gleby absolutnie nie nadają się do uprawy orzechów włoskich, gdzie woda gruntowa jest wysoka .

Przed posadzeniem orzecha włoskiego lepiej będzie odpowiednio przygotować glebę i wcześniej nawozić ją mieszaniną obornika, popiołu i superfosfatu (amofos). Należy pamiętać, że dołek, w którym zamierzasz wyhodować wybraną sadzonkę, musi być pokryty polietylenem (kawałkami łupków lub cegieł), aby system korzeniowy rozwinął się w prawidłowy sposób. I nie zapomnij o wprowadzeniu próchnicy w momencie sadzenia sadzonki, której szyjka korzeniowa ostatecznie powinna pozostać na poziomie gruntu. Następnie mulczujemy glebę w pobliżu sadzonki za pomocą wiórów torfowych lub trocin.

Orzech włoski. Sadzenie i odejście. Odmiany. Korzystne cechy.

Orzech włoski– gatunek ten należy do rodzaju orzecha włoskiego z rodziny orzechów. Orzech jest również nazywany królewskim, wołoskim lub greckim. W warunkach naturalnych roślina ta występuje w północnych Chinach, północnych Indiach, Azji Mniejszej, Zachodnim Zakaukaziu, Tien Shan i Grecji. W Norwegii można również spotkać kilka osobników. Jednak największe okazy rosnące w warunkach naturalnych można spotkać w południowej części Kirgistanu. Uważa się, że roślina ta pochodzi z Iranu, ale istnieje opinia, że ​​ojczyzną orzecha włoskiego mogą być Indie, Chiny lub Japonia. Po raz pierwszy drzewo to zostało wymienione w VII-V wieku pne. 

Tak więc Pliniusz pisze, że ta roślina została przywieziona przez Greków z ogrodów Cyrusa, króla Persji. Kiedy kultura przywieziona z Grecji trafiła do Rzymu, nazywano ją już „orzechową”. Później drzewo to rozprzestrzeniło się na terytoriach Szwajcarii, Bułgarii, Francji i Niemiec. Ta kultura dotarła do Ameryki dopiero w pierwszej połowie XIX wieku. Drzewo to zostało sprowadzone na terytorium Ukrainy z Rumunii i Mołdawii pod nazwą „Orzech Wołosz”.

Sadzenie orzecha włoskiego

Drzewo ma stosunkowo duże rozmiary, jego wysokość może dochodzić do 25 metrów, a obwód pnia waha się od 3 do 7 metrów. Kora drzewa jest szara, a liście i gałęzie tworzą dość dużą koronę. Płytki liściowe rośliny są nieparzysto-pierzaste, złożone, składają się z wydłużonych listków, których długość może wynosić 4-7 centymetrów. Pąki otwierają się razem z małymi kwiatami o jasnozielonym kolorze w maju. Kwiaty są zapylane przez wiatr. Ta sama roślina ma zarówno kwiaty męskie, jak i żeńskie. Owoce takiego drzewa wyglądają jak pestkowiec jednoziarnisty o skórzastej dość grubej owocni i kulistej kości z niepełnymi przegrodami, których liczba waha się od 3 do 5 sztuk. Jądro takiego owocu można zjeść i znajduje się wewnątrz skorupy.

Ta roślina nie jest bardzo odporna. Może więc umrzeć w temperaturze minus 25-28 stopni. Takie drzewo może żyć od 300 do 400 lat. Drewno orzechowe jest bezpośrednio związane z cennymi gatunkami, a eksperci często używają go do tworzenia drogich, designerskich mebli. Liście tego drzewa są używane do produkcji barwnika do tekstyliów. Głównymi krajami produkującymi orzechy są obecnie Stany Zjednoczone, Iran, Chiny, Turcja i Ukraina.

Poniżej znajdziesz informacje o tym, jak prawidłowo sadzić i pielęgnować orzech włoski, o zasadach kształtowania jego korony i nawozach. Podane zostaną również informacje o sposobach zwalczania różnych chorób i szkodliwych owadów, a także o tym, jakie odmiany najlepiej wybrać do uprawy w ogrodzie.

Lądowanie

Zaleca się sadzenie orzechów włoskich na otwartym terenie wiosną, ale w regionach południowych procedurę tę można przeprowadzić jesienią. Jeśli istnieje dobra warstwa do drenażu, skład gleby może być absolutnie wszystkim. Jeśli gleba jest gliniasta, zaleca się dodanie kompostu lub torfu, aby ją poprawić. Wybierając miejsce odpowiednie do sadzenia, należy pamiętać, że musi być dobrze oświetlone, ponieważ drzewo to bardzo lubi światło, a sadzenie w zacienionym miejscu może doprowadzić do śmierci sadzonki. Najbogatsze zbiory dają te orzechy włoskie, które stoją samotnie w najbardziej nasłonecznionym miejscu. Należy również wziąć pod uwagę, że wody gruntowe w miejscu lądowania nie powinny znajdować się zbyt blisko powierzchni ziemi. Optymalna kwasowość gleby dla danej rośliny to pH 5,5–5,8.

Należy pamiętać, że kwitnienie kwiatów męskich i żeńskich nie występuje jednocześnie. Pod tym względem bardzo dobrze jest, jeśli gdzieś w pobliżu (w odległości 200-300 metrów) rośnie orzech innej odmiany. Wiatr pomoże pyłkowi pokonać tak dużą odległość.

Przed sadzeniem sadzonek należy je dokładnie zbadać. Korzenie i pędy, na których występuje zgnilizna, a także suche i chore, należy odciąć. Następnie system korzeniowy należy zanurzyć w zacierze glinianym, którego gęstość powinna przypominać kupioną w sklepie kwaśną śmietanę. Aby przygotować chatterbox, musisz zmieszać wodę z 3 częściami gliny i 1 częścią zgniłego obornika. W razie potrzeby można wlać do niego środek stymulujący wzrost roślin (Epin lub Humate).

Kiedy orzechy włoskie zaczynają owocować, po ilu latach

Otwór do sadzenia należy przygotować jesienią. Należy pamiętać, że drzewo będąc młode nie ma dobrze rozwiniętego, silnego systemu korzeniowego, w związku z tym pobierze składniki odżywcze z gleby o średnicy 1 m od pnia. W związku z tym szczególną uwagę należy zwrócić na stworzenie odpowiednich warunków do wzrostu i rozwoju orzecha włoskiego.

Na wielkość dołu do lądowania ma wpływ skład gleby. Na glebach nasyconych substancjami odżywczymi głębokość i średnica dołu powinna wynosić 0,6 metra. Jeśli gleba nie różni się wysoką żyznością, wymagana głębokość i średnica dołu do sadzenia wynosi 1 metr. Podczas kopania dołka wierzchnią warstwę gleby nasyconą substancjami odżywczymi należy usunąć na bok, aby nie mieszała się z dolną warstwą (można ją wyrzucić). Dodaj humus (kompost) i torf do gleby górnej warstwy w stosunku 1: 1: 1 i wszystko dokładnie wymieszaj. Ale jednocześnie pamiętaj, że nie można użyć świeżej materii organicznej. 

Następnie do tej samej gleby należy dodać 0,8 kg chlorku potasu, 2,5 kg superfosfatu, 0,75 kg mąki dolomitowej i 1,5 kg popiołu drzewnego. Wszystko dobrze wymieszaj. Ta ilość składników odżywczych wprowadzanych do gleby podczas sadzenia będzie odżywiać orzech przez pierwsze 3-5 lat. W tym czasie system korzeniowy drzewa rozwinie się i wzrośnie tak bardzo, że będzie w stanie samodzielnie wydobyć składniki odżywcze niezbędne do wzrostu i rozwoju.

Przygotowany dołek należy wypełnić do góry taką mieszanką ziemi, a następnie wlać do niego 15–20 litrów wody.

W okresie zimowym gleba w otworze osiądzie i stanie się bardziej gęsta. Wiosną, kiedy zamierzasz posadzić orzecha włoskiego, będziesz musiał wyciągnąć całą mieszankę gleby z dołu do sadzenia. Następnie w jego dno wbija się kołek podtrzymujący, którego długość powinna wynosić 300 centymetrów. Następnie mieszaninę gleby wlewa się do niej kopcem, tak aby po zainstalowaniu na niej sadzonki jej kołnierz korzeniowy unosił się 3-5 centymetrów nad powierzchnią gleby. 

Następnie wlej pozostałą mieszankę gleby do dołka, dobrze zagęść i zalej roślinę 2-3 wiadrami wody. Po wchłonięciu cieczy gleba opadnie, a szyjka korzeniowa będzie na tym samym poziomie co podłoże, konieczne jest przywiązanie drzewa do podpory, a następnie posypanie powierzchni kręgu pnia warstwą ściółki ( trociny, torf lub słoma), a jego grubość powinna wynosić od 2 do 3 centymetrów. Po cofnięciu się z pnia drzewa z 30 do 50 centymetrów konieczne jest wykonanie wałka z ziemi zmieszanej z humusem (3: 1), tak aby podczas deszczu zbierała się w nim woda. Wysokość walca powinna wynosić około 15 centymetrów.

Kiedy orzechy włoskie zaczynają owocować, po ilu latach

Sadzenie orzechów włoskich jesienią i wiosną jest praktycznie takie samo. Ale jesienią otwór należy przygotować 14–20 dni przed sadzeniem. Należy pamiętać, że jesienią takie drzewo można sadzić tylko wtedy, gdy zimy w okolicy są łagodne i nie mroźne.

Pielęgnacja orzecha włoskiego

Na początku wiosny warto zacząć pielęgnować rośliny w ogrodzie. W przypadku, gdy w trzeciej dekadzie marca temperatura powietrza na zewnątrz przekroczy minus 4–5 stopni, zaleca się wykonanie sanitarnego cięcia tej rośliny, a także ukształtowanie jej korony. W przypadku, gdy w tym czasie niemożliwe jest przycięcie orzecha włoskiego z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych, można to przełożyć. Należy jednak pamiętać, że przycinanie można wykonać tylko przed rozpoczęciem przepływu soków.

Ta roślina jest dość higrofilna. Jeśli zima była niewielka, a wiosną było bardzo mało deszczu, to orzech będzie wymagał nawadniania doładowującego wodę. Oczyść łodygę i gałęzie szkieletowe z martwej kory, następnie należy je dokładnie wypłukać roztworem siarczanu miedzi (3%). Następnie wybielić łodygę limonką. Jednocześnie konieczne jest traktowanie rośliny jako środka zapobiegawczego przeciwko chorobom i szkodliwym owadom. W tym czasie sadzi się sadzonki.

W maju powinieneś nakarmić drzewo. Jeśli roślina jest dorosła, potrzebuje około 6 kilogramów azotanu amonu rocznie. Z reguły zaleca się stosowanie tego nawozu do gleby wiosną, a także na początku okresu letniego. Karmienie drzewek należy rozpocząć po ukończeniu 3 lat. Faktem jest, że jeśli podczas sadzenia zastosowano wymaganą ilość nawozów, drzewo powinno wystarczyć na około 3 lata.

Jeśli okres letni jest gorący i suchy, orzech należy podlewać częściej i obficie. Od maja do końca lipca takie drzewo należy podlewać raz na 2 tygodnie. Jednocześnie nie jest konieczne poluzowanie gleby po podlaniu, ponieważ taka roślina reaguje negatywnie na tę procedurę. W takim przypadku chwasty należy usunąć bezbłędnie. Latem na drzewie mogą osiedlić się szkodniki lub grzyby. W związku z tym konieczne jest przeprowadzenie systematycznej kontroli rośliny, a w przypadku stwierdzenia szkodliwych owadów lub którejkolwiek z chorób konieczne będzie potraktowanie drzewa odpowiednimi preparatami owadobójczymi lub grzybobójczymi.

W ostatnich dniach lipca konieczne jest uszczypnięcie górnej części pędów, ale tylko tych, których wzrost chcesz przyspieszyć. Należy pamiętać, że młode pędy muszą być dojrzałe w momencie, gdy zaczną się mrozy, w przeciwnym razie zimą po prostu zamarzną. Konieczne jest karmienie orzecha metodą dolistną, w tym celu konieczne jest stosowanie nawozów potasowych i fosforanowych, a do nich należy dodawać pierwiastki śladowe. Istnieją odmiany orzechów włoskich, których owoce dojrzewają w ostatnich dniach sierpnia, co oznacza, że ​​trzeba być gotowym do zbioru.

W większości odmian tej rośliny owoce zbierane są jesienią. Czas dojrzewania owoców zależy bezpośrednio od odmiany rośliny, a zbiór dojrzałych owoców można prowadzić od końca sierpnia do ostatnich dni października. Po zebraniu orzechów roślinę należy przygotować do zimowania. Aby to zrobić, gdy wszystkie liście opadną, należy wykonać przycinanie sanitarne, zebrać wszystkie opadłe płytki liści i odciąć pędy, przetworzyć roślinę, aby zniszczyć istniejące szkodniki i bakterie chorobotwórcze. Następnie musisz wybielić łodygę i podstawę komórek szkieletowych, używając do tego wapna. Młode drzewa i sadzonki należy przygotować na nadejście zimowych przymrozków.

Leczenie

Orzechy włoskie należy przetwarzać w celach profilaktycznych 2 razy w roku, aby zapobiec chorobom roślin lub inwazji szkodników. Wiosną drzewo jest traktowane bardzo wcześnie, a pąki nie są jeszcze spuchnięte. Podobnie jak powierzchnia koła pnia, jest traktowany roztworem siarczanu miedzi (1%) lub płynu Bordeaux (1%). Jesienią roślina jest traktowana tymi samymi środkami, ale dopiero po opadnięciu wszystkich liści, a samo drzewo jest w spoczynku. Możesz zastąpić te fundusze roztworem mocznika (7%), który jest uważany za środek owadobójczy, grzybobójczy, a także zawiera dużą ilość azotu. Zaleca się stosowanie tego narzędzia tylko podczas wiosennej obróbki, ponieważ w tym czasie drzewo potrzebuje azotu.

Podlewanie

Orzech wymaga systematycznego podlewania, ponieważ bardzo lubi wilgoć. Jeśli jednak wiosną i latem czasami pada deszcz, nie trzeba podlewać drzewa. Jeśli latem i zimą obserwuje się upał i suszę, to od maja do ostatnich dni lipca orzech należy podlewać raz na 2 tygodnie, pobiera się 30-40 litrów wody na 1 metr kwadratowy koła pnia. Od pierwszych dni sierpnia należy przerwać podlewanie. W przypadku, gdy jesień jest sucha, orzech będzie po prostu potrzebował podlewania podzimny do ładowania wody, co pomoże mu lepiej znieść zimowanie.

Top dressing

Korzenie orzecha włoskiego reagują negatywnie na spulchnianie gleby, w związku z tym przy stosowaniu złożonego nawozu mineralnego należy zachować szczególną ostrożność. Nawozy azotowe należy stosować wiosną i wczesnym latem. Jeśli ten nawóz zostanie zastosowany później, może wywołać rozwój choroby grzybiczej. Jesienią do karmienia należy stosować nawozy potasowe i fosforany. Drzewo owocowe wymaga 3 kilogramów soli potasowej na sezon, 10 kilogramów superfosfatu i siarczanu amonu oraz 6 kilogramów azotanu amonu. Można również nawozić rośliny nawozem zielonym (groszkiem, łubinem, owiesem lub rangą). Aby to zrobić, w sierpniu wysiewa się je w nawach bocznych orzecha, a jesienią zaoruje w ziemię.

Zimujący orzech

Orzech bardzo lubi ciepło, pod tym względem można go uprawiać tylko na terenach charakteryzujących się łagodnymi, niezmroźnymi zimami. Ale są odmiany, które mogą wytrzymać krótkotrwały spadek temperatury powietrza do minus 30 stopni. Dorosłe osobniki nie wymagają przykrywania na zimę. Jest to jednak po prostu konieczne w przypadku sadzonek i jednorocznych drzew i są one pokryte płótnem. Ich koło przy pniu jest posypane warstwą ściółki (obornika), nie zapomnij cofnąć się o 10 centymetrów od pnia.

Przycinanie orzechów

Przycinanie formacyjne i sanitarne drzewa powinno odbywać się wiosną (marzec lub kwiecień), podczas gdy temperatura zewnętrzna powinna być powyżej zera, ale należy zdążyć przed rozpoczęciem przepływu soków. Są ogrodnicy, którzy zalecają przycinanie orzechów włoskich od połowy lata, faktem jest, że wczesną wiosną słabo rozróżnialne są słabe i dotknięte mrozem pędy. Jesienią konieczne jest przycinanie sanitarne, usuwanie wysuszonych, uszkodzonych i chorych gałęzi i pędów.

Jeśli przycinanie formacyjne w ogóle nie zostanie przeprowadzone, drzewo może mieć wiele wad, na przykład łamanie wideł z dość ostrymi narożnikami, zbyt długie gałęzie z niewielką liczbą gałęzi bocznych, a także pędy owocujące mogą zacząć obumierać w wyniku pogrubienia korony, może też pojawić się wiele innych problemów. Formowanie się korony korzystnie wpływa na rozwój orzecha włoskiego, zwiększając tym samym plon i jakość samych owoców, a także regulując wzrost rośliny.

Aby wykonać jakiekolwiek przycinanie, potrzebujesz bardzo ostrego noża lub sekatora, który należy najpierw wysterylizować. Wybrane narzędzie powinno wykonywać równe cięcia, a nie powinno być żadnych zadziorów. Pierwsze przycinanie wykonuje się po osiągnięciu przez drzewo 150 centymetrów wzrostu. W tym przypadku wysokość pnia rośliny powinna wynosić 80 do 90 centymetrów, a korona – od 50 do 60 centymetrów. Podczas formowania korony należy wybrać 10 gałęzi szkieletowych, a pozostałe pędy odciąć o 20 centymetrów. Łodygę należy systematycznie uwalniać od przerostu. Utworzenie szkieletu korony trwa od 3 do 4 lat. Po wykonaniu tej czynności konieczne jest jedynie okresowe odcinanie pędów konkurencyjnych i tuczących, a także tych, które zagęszczają koronę.

Przycinanie wiosenne

Wiosną, po ustaleniu odpowiedniej pogody, konieczne jest wykonanie sanitarnego cięcia, usuwając gałęzie i pędy, które wyschły lub zostały uszkodzone przez chorobę lub mróz, a także nieprawidłowo rosną. Jeśli cięcie przekracza 0,7 milimetra, należy je posmarować var. Przycinanie sanitarne i formacyjne jest wykonywane jednocześnie.

W przypadku, gdy przycinanie nie było wykonywane przez długi czas, owocowanie może przenieść się na obrzeża. Tak więc owoce będą znajdować się tylko na szczycie korony. Aby rozwiązać ten problem, wykonuje się odmładzające przycinanie drzewa. Na początku okresu wiosennego konieczne jest usunięcie piłą zbyt wysokich gałęzi szkieletowych. Wówczas konieczne jest dostateczne rozrzedzenie korony w celu polepszenia wentylacji i zwiększenia ilości wpadającego światła słonecznego. Konieczne jest cięcie gałęzi w miejscach gałęzi bocznej, w wyniku czego młode gałęzie będą rosły na boki, a nie do góry. Po pewnym czasie, na skutek napływu soku drzewnego, pąki się obudzą i wyrosną z nich młode pędy. Z czasem utworzy się nowa korona.

Kiedy orzechy włoskie zaczynają owocować, po ilu latach

Przycinanie jesienią

W trakcie zbioru owoców w niektórych przypadkach może dojść do zranienia lub zerwania gałęzi lub pędu. Niektóre pędy mogą zostać uszkodzone przez choroby lub szkodliwe owady. W związku z tym, po opadnięciu wszystkich liści, konieczne będzie odcięcie zranionych, chorych, wysuszonych gałęzi i pędów, a także tych, które rosną nieprawidłowo. Faktem jest, że zimą drzewo zużyje tak bardzo potrzebne mu składniki odżywcze. Po usunięciu grubych gałęzi i pędów miejsca nacięć należy posmarować lakierem ogrodowym.

Reprodukcja

Roślinę tę można rozmnażać przez nasiona, a także przez szczepienie. Jednak aby zaszczepić sadzonki odmianowe, konieczne jest wyhodowanie zapasu z nasion. W związku z tym konieczne jest poznanie obu metod rozmnażania.

Rozmnażanie nasion

Powinieneś wiedzieć, że wyhodowanie orzecha włoskiego z nasion zajmuje dużo czasu. Zaleca się pobieranie nasion z rośliny, która jest zdrowa, daje obfite plony i rośnie na tym samym obszarze, na którym mieszkasz. Wybierz owoc, który jest wystarczająco duży, aby bez trudu wyodrębnić jądro. Dojrzałość jądra można ocenić na podstawie stanu owocni (owocni). W przypadku, gdy na owocni pojawią się pęknięcia lub wykonując nacięcie bardzo łatwo je wyciągnąć, oznacza to, że jądro jest dojrzałe. 

Konieczne jest usunięcie orzecha z owocni i umieszczenie go na zewnątrz w nasłonecznionym miejscu, gdzie powinien wyschnąć przez 7 dni. Następnie zostaje wprowadzony do pomieszczenia, w którym temperatura powinna wynosić od 18 do 20 stopni i czekają, aż wyschnie. Sadzenie nasion można wykonać jesienią lub tę procedurę można odłożyć do wiosny, ale w tym przypadku orzech będzie wymagał stratyfikacji. Aby rozwarstwić gruboskórny orzech, należy go umieścić w miejscu o temperaturze 0-7 stopni na 90-100 dni. Jeśli łupina ma średnią grubość lub jest to odmiana o cienkiej skórce, wówczas orzech należy rozwarstwiać w temperaturze od 15 do 18 stopni przez 4-6 tygodni. W celu szybszego kiełkowania rozwarstwionych orzechów zakopuje się je w zwilżonym piasku i utrzymuje w temperaturze od 15 do 18 stopni, aż ugryzą. 

Dopiero wtedy można sadzić ziarno w glebie. należy go umieścić w miejscu o temperaturze 0-7 stopni na 90-100 dni. Jeśli łupina ma średnią grubość lub jest to odmiana o cienkiej skórce, wówczas orzech należy rozwarstwiać w temperaturze od 15 do 18 stopni przez 4-6 tygodni. W celu szybszego kiełkowania rozwarstwionych orzechów zakopuje się je w wilgotnym piasku i utrzymuje w temperaturze od 15 do 18 stopni, aż gryzą. Dopiero wtedy można sadzić ziarno w glebie. należy go umieścić w miejscu o temperaturze 0-7 stopni na 90-100 dni. Jeśli łupina ma średnią grubość lub jest to odmiana o cienkiej skórce, wówczas orzech należy rozwarstwiać w temperaturze od 15 do 18 stopni przez 4-6 tygodni. W celu szybszego kiełkowania rozwarstwionych orzechów zakopuje się je w wilgotnym piasku i utrzymuje w temperaturze od 15 do 18 stopni, aż gryzą. Dopiero wtedy można sadzić ziarno w glebie.

Nasiona, które się wykluły, wysiewa się rzadziej, a niewyklute nasiona są gęstsze. Wysiew nasion w otwartym terenie przeprowadza się dopiero po ogrzaniu ziemi do plus 10 stopni. Między orzechami w rzędzie należy pozostawić od 10 do 15 centymetrów, a odstęp między rzędami powinien wynosić około pół metra. Nasiona średniej wielkości należy zatopić w glebie na głębokość od 8 do 9 centymetrów, większe – od 10 do 11 centymetrów. W ostatnich dniach kwietnia pojawiają się pierwsze sadzonki. 

Szybkość kiełkowania rozwarstwionych nasion wynosi 70 procent. Po wyrośnięciu 2 prawdziwych blaszek liściowych roślina jest przeszczepiana do szkoły, podczas gdy konieczne jest uszczypnięcie czubka centralnego korzenia. Sadzonki pozostaną na takim łóżku bardzo długo. Tak więc dopiero po 2-3 latach z rośliny wyrośnie wysokiej jakości zapas, a po 5-7 latach zamieni się w sadzonkę, nadaje się do przesadzania na działkę ogrodową. W celu zwiększenia tempa wzrostu sadzonki hoduje się ją w szklarni. W takich warunkach podkładka wyrośnie już po 12 miesiącach, a sadzonka po 24 miesiącach.

Rozmnażanie przez szczepienie

Aby zaszczepić tę roślinę, stosuje się metodę pączkowania. Należy zauważyć, że pąki takiej rośliny są dość duże. W związku z tym tarcza powinna mieć również duży rozmiar, którą wycina się z sadzonek zrazu i wkłada pod korę podkładki, ponieważ jej zadaniem jest również odżywianie oka wodą i substancjami odżywczymi. Ale jest jeden problem, nawet na obszarach o łagodnych zimach pąki, które zapuściły korzenie przed początkiem okresu jesiennego, zamarzają podczas zimowania, ponieważ kultura nie jest wystarczająco odporna na zimę. W związku z tym pączkujące sadzonki z nadejściem okresu jesiennego należy wykopać, ale dopiero po odpadnięciu wszystkich liści. Powinny być umieszczone w piwnicy, w której temperatura powinna wynosić około 0 stopni. Sadzonki pozostaną tam do początku okresu wiosennego. Po ogrzaniu gleby do 10 stopni wiosną, konieczne będzie posadzenie orzechów włoskich w szkółce. Pod koniec sezonu wegetacyjnego ich wysokość może wynosić od 1 do 1,5 metra, w takim przypadku będzie można przesadzić je na stałe.

Odmiany orzecha włoskiego

Ogrodnicy naszego kraju zauważają kilka odmian, które są bardzo poszukiwane i są uważane za najlepsze. Są wybierani według kilku kryteriów. Szczególnie cenne są orzechy o cienkiej łupinie i dużym okrągłym kształcie. Obecnie na terenie naszego kraju uprawia się 21 odmian orzechów włoskich. Jednak niektóre z nich są uprawiane częściej niż inne. Należą do nich przede wszystkim takie odmiany jak „idealna” i „gigantyczna”. Więcej o nich powiemy poniżej. W regionach Rosji, w których zima nie jest zbyt ostra, sadzi się wczesne odmiany, które zostały pozyskane przez hodowców z regionu Taszkent.

Ideał

Dość duży orzech odmiany „idealnej” zyskał uznanie wśród rosyjskich ogrodników ze względu na wysoką mrozoodporność. Może wytrzymać mrozy do -35 stopni. Nasiona sadzi się jesienią w ziemi na głębokość 10 centymetrów. Pod koniec czerwca (w przyszłym roku) pojawiają się pierwsze pędy, a jesienią sadzonka dorasta do pięćdziesięciu centymetrów. Ważne jest, aby na zimę nie przykrywać młodych drzewek. „Idealny” potrzebuje dużej ilości światła słonecznego, źle znosi zacienienie. Drzewo dobrze się rozwija i rośnie na glebach gliniasto-wapiennych, umiarkowanie wilgotnych. Drzewo ma mocny, szeroki system korzeniowy, dlatego orzech należy sadzić z dala od różnych budynków. Kwitnienie rozpoczyna się w maju, owoce można zbierać pod koniec września. Kwiaty zbierane są w kwiatostany, z których tworzą się skupiska orzechów. Po trzech latach orzech zaczyna przynosić owoce. Dorastanie drzewo zwiększa plon. Dorasta do średnio pięciu metrów. Różni się w dobrych zbiorach (120 kg). Liczby te odnoszą się do dorosłej rośliny (12 lat). Masa jąder wynosi średnio 10-12 gramów.

Deser

Odmiana jest odporna na suszę, drzewo wydaje owoce o słodkim smaku w mocnej skorupie. Odmiana ta jest przeznaczona do uprawy na południu naszego kraju, ponieważ pąki kwiatowe i drewno drzewa są dotknięte silnymi mrozami. W czwartym roku po posadzeniu drzewo zaczyna przynosić owoce. Odmiana wyróżnia się stabilnymi i obfitymi plonami. Owoce dojrzewają w połowie września. Z jednego drzewa usuwa się średnio do 25 kg orzechów. Masa jąder wynosi do 15 gramów. Odmianę tę można zaliczyć do wielkoowocowych.

Orzech czarny

Owoce orzecha czarnego pokryte są grubą, trwałą skórką. Są większe od tradycyjnych, a ich rdzeń jest znacznie ciemniejszy i posiada liczne rowki. Skórka orzecha czarnego jest bogata w witaminy (zwłaszcza witaminę C). Jądro orzecha czarnego zawiera białka, węglowodany i oleje. Liście tego drzewa i owocnia są wykorzystywane do produkcji niektórych leków (w szczególności suplementów diety). Orzech czarny to roślina kochająca światło. Nie jest szczególnie wymagający na ciepło. Jest to odmiana zimotrwała, jednak w pierwszych latach po posadzeniu roślina jest wrażliwa na mróz. Dlatego w tym momencie zaleca się zakrycie go. Orzech czarny dobrze znosi nadmierną wilgoć, wytrzymuje zalanie gleby przez 1,5 miesiąca. Gleba dla tej odmiany powinna być neutralna lub lekko zasadowa. Powinien być ściółkowany i luźny. Drzewo potrzebuje ochrony przed wiatrem.

Elegancki

Odmiany orzecha włoskiego, których zdjęcia można zobaczyć w tym artykule, dojrzewają w różnym czasie. „Wdzięczny” odnosi się do połowy wczesnego, ponieważ owocuje pod koniec września. Drzewo osiąga wysokość pięciu metrów, ma potężną strukturę i gęstą, dobrze ulistnioną koronę. Cechą charakterystyczną tego gatunku jest odporność na suszę oraz naturalna odporność na wiele chorób i szkodników. Roślina umiarkowanie toleruje mróz: drewno i pąki kwiatowe są dotknięte tylko podczas silnych mrozów. Pierwsza uprawa pojawia się w piątym roku. Jedno drzewo daje ponad dwadzieścia kilogramów owoców o dobrym smaku. Waga rdzenia wynosi 11 gramów.

Wydajność

Odmiana jest zimotrwała i mało podatna na brunatną plamistość i inne choroby. Różni się dobrą regularną produktywnością. Z jednego drzewa zbiera się około trzydziestu kilogramów owoców. Jądro o wspaniałym smaku, o wadze 9-11 gramów.

Obfity

Niektóre odmiany orzechów włoskich zaczynają owocować już w czwartym roku. Przykładem tego jest „obfitość”. Drzewo ma maksymalną wysokość pięciu metrów. Ta odmiana nie toleruje dobrze ujemnych temperatur, dlatego nie należy jej sadzić w północnych regionach kraju. Należy zaznaczyć, że jest odporny na bardzo powszechną chorobę – brązową plamkę. Orzechy formują się w grona – po 3 owoce w każdej. Czasami pęczek składa się z ośmiu lub więcej orzechów. Drzewo ma wysoką wydajność – do 30 kilogramów orzechów o masie jądra 12 gramów. Ta odmiana jest bardzo popularna wśród ogrodników ze względu na doskonały smak.

Ogromny

Orzech „olbrzymi” jest nieco podobny do „ideału”, ale owocowanie tego drzewa następuje w szóstym roku. Drzewo rośnie zaskakująco szybko i osiąga wysokość pięciu metrów. Ma bujną koronę, zaokrąglone duże owoce (10 gramów). Plonuje regularnie, głównie na wierzchołkowych gałęziach. Z drzewa zbiera się około stu kilogramów owoców z cienką skorupą. Roślina jest odporna na wiele chorób typowych dla orzechów włoskich (np. Brązowa plama).

Choroby i szkodniki

Taka roślina jest bardzo odporna zarówno na szkodliwe owady, jak i choroby, ale jeśli orzech jest niewłaściwie pielęgnowany, może zachorować.

Bakterioza

Na blaszkach liściowych pojawiają się czarne plamy, w wyniku czego zaczynają się deformować i obumierać. Porażone owoce stają się słabej jakości i najczęściej niedojrzałe. Odmiany gruboskórne są mniej podatne na tę chorobę. Bakterioza może zacząć się rozwijać z powodu nawozów zawierających azot i utrzymujących się deszczy. Aby zniszczyć chorobę, należy potraktować roślinę płynem Bordeaux, roztworem siarczanu miedzi i innym środkiem grzybobójczym. Drzewo powinno być przetwarzane w 2 etapach. Jesienią konieczne jest zebranie i zniszczenie liści, które spadły z drzewa.

Brązowa plama

Na powierzchni blaszek liściowych pojawiają się brązowe plamki. Rosną i stopniowo zajmują całą powierzchnię liścia. W zarażonym drzewie liście zaczynają wysychać i obumierać. Porażone owoce odpadają również bez dojrzewania. Ta choroba preferuje deszczową pogodę. Zainfekowane liście i łodygi należy odciąć, ponieważ choroba może rozprzestrzenić się na całą roślinę. Przyczyną rozwoju marsoniozy może być nieprawidłowe, a raczej nadmiernie częste podlewanie. Orzech można wyleczyć Strobi (4 gramy substancji na wiadro wody) lub Vectra (na wiadro wody od 2 do 3 gramów substancji). Pierwszy raz roślina jest traktowana na początku przerwy w pąkach, a drugi – latem.

Szkodniki

Podobnie jak wszystkie rośliny i drzewa, orzechy włoskie są podatne nie tylko na choroby, ale także na szkodniki. Rozważmy je bardziej szczegółowo.

Amerykański biały motyl

Ten szkodnik jest szczególnie niebezpieczny i może osiedlić się na prawie każdej uprawie owoców. W okresie intensywnego wzrostu roślin motylek rozwija się w 2-3 pokoleniach. Pierwsze pokolenie psuje rośliny w lipcu i sierpniu, drugie w sierpniu i we wrześniu, trzecie we wrześniu, a także w październiku. Gąsienice takiego owada osiadają na pędach i niszczą wszystkie płytki liściowe, wykorzystując je jako pokarm. Aby zniszczyć motyla, musisz spalić te miejsca, w których znajduje się wiele poczwarek i gąsienic. Następnie roślinę traktuje się środkiem mikrobiologicznym, np .: Lepidocydem (25 gramów na wiadro wody), Dendrobacyliną (30 gramów na wiadro wody) lub Bitoksybacyliną (50 gramów na wiadro wody). W przypadku jednego dorosłego drzewa stosuje się od 2 do 4 litrów roztworu. Warto jednak o tym pamiętać

Roztocza brodawek orzechowych

Niszczy młode liście, nie uszkadzając owoców. Wygląd można sprowokować zwiększoną wilgotnością powietrza. Kiedy owad osiedli się na drzewie, na jego blaszkach liściowych pojawią się ciemnobrązowe guzki. Do jego eksterminacji należy stosować środki roztoczobójcze, np .: Akarin, Aktara lub Kleschevit.

Ćma orzechowa

Żywi się owocami rośliny. Owad wczołguje się do owocu i zjada jego rdzeń, w wyniku czego orzech przedwcześnie odpada. W sezonie ćma może dać 2 pokolenia, przy czym pierwsza uszkadza roślinę w maju – czerwcu, a druga w sierpniu – wrześniu. Aby zapobiec rozmnażaniu się owadów na roślinie, zaleca się wieszanie pułapek feromonowych, które przyciągają samce. Powinieneś także zniszczyć te owoce, które spadły, i szkodniki gniazdujące na roślinie.

Ćma orzechowa

Produkuje miny w liściach. Gąsienice zjadają liście od wewnątrz, a ich skóra pozostaje nienaruszona. Na zainfekowanym orzechu na powierzchni blaszek liściowych znajdują się ciemne guzki. Zarażone drzewo leczy się lepidocydem, jeśli jest dużo szkodników, stosuje się pyretroidy, na przykład: dekametrynę lub decis.

Przydatne właściwości orzechów włoskich

Popularnie nazywany jest „drzewem życia”. I nie na próżno, ponieważ jego jądra są bardzo przydatne i pożywne, dają człowiekowi siłę i wzmacniają jego zdrowie. Rośnie w postaci potężnego, rozgałęzionego drzewa o wysokości do 35 m. Jego owocem jest rodzaj pestkowca pokrytego mięsistą błoną, która oddziela się po dojrzewaniu. Jako drzewo owocowe, orzechy włoskie są uprawiane w Chinach, USA, Europie Wschodniej i Rosji.

Obecnie drzewo orzechowe stało się jednym z najbardziej rozpowszechnionych w kraju. Jej owoce, liście i olejki eteryczne znalazły zastosowanie nie tylko w kuchni, ale także w medycynie i kosmetologii. Chociaż orzechy włoskie mają wysoką zawartość kalorii, prawie wszystkie tłuszcze, które je tworzą, są nienasycone, dlatego nie zawierają dużej ilości cholesterolu. Jest więc całkiem możliwe, aby jeść 2-3 jąderka dziennie, aby zaspokoić głód, bez obawy o poprawę.

Popularnie nazywany jest „drzewem życia”. I nie na próżno, ponieważ jego jądra są bardzo przydatne i pożywne, dają człowiekowi siłę i wzmacniają jego zdrowie. Rośnie w postaci potężnego, rozgałęzionego drzewa o wysokości do 35 m. Jego owocem jest rodzaj pestkowca pokrytego mięsistą błoną, która oddziela się po dojrzewaniu. Jako drzewo owocowe, orzechy włoskie są uprawiane w Chinach, USA, Europie Wschodniej i Rosji.

Obecnie drzewo orzechowe stało się jednym z najbardziej rozpowszechnionych w kraju. Jej owoce, liście i olejki eteryczne znalazły zastosowanie nie tylko w kuchni, ale także w medycynie i kosmetologii. Chociaż orzechy włoskie mają wysoką zawartość kalorii, prawie wszystkie tłuszcze, które je tworzą, są nienasycone, dlatego nie zawierają dużej ilości cholesterolu. Jest więc całkiem możliwe, aby jeść 2-3 jąderka dziennie, aby zaspokoić głód, bez obawy o poprawę.

 • Możesz chronić swój organizm przed promieniowaniem, jedząc codziennie 4-5 orzechów włoskich.
 • Są przydatne przy niedoborze witamin.
 • Orzech dostarcza organizmowi soli kobaltu i żelaza.
 • Substancje tworzące jądra znacznie zmniejszają ryzyko wystąpienia zespołu metabolicznego.
Aleksandra
Edytor serwisu