Jaki zielony nawóz do siewu jesiennego jest lepszy w użyciu

Spis treści

Siderata są potrzebne do poprawy struktury gleby i wzbogacenia składu gleby. Zwolennicy rolnictwa ekologicznego twierdzą, że ziemia nigdy nie powinna być czarna, ponieważ w naturze tak się nie dzieje. Jest przez coś stale chroniony: zimą – gęstą warstwą śniegu, jesienią – opadłymi liśćmi i suchą roślinnością, w porze ciepłej – trawą i zielenią. W tym mają 100% racji.

Zalety siewu jesienią

Jesień to optymalny czas do siewu, ponieważ ogrodnicy zbierają, łóżka są opuszczane, jest czas, aby pomyśleć o przywróceniu gleby. Spadek płodności przekłada się nie tylko na wielkość plonu, ale także na jego jakość i smak. Warzywa, owoce i jagody uprawiane na takiej ziemi są często małe i bez smaku.

Po wielu warzywach i zbożach konieczne jest użycie zielonego nawozu, ponieważ ziemia jest bardzo zubożona. Ta metoda agrotechniczna pomaga rozwiązać wiele problemów:

 • utrzymać optymalny płodozmian;
 • zapobiegają erozji, wypłukiwaniu składników odżywczych;
 • tworzyć pożywienie dla pożytecznych mikroorganizmów żyjących w glebie;
 • przywrócić płodność;
 • zapewnić glebie wystarczającą przepuszczalność wody i powietrza;
 • tworzą warstwę próchnicy;
 • zapobiegać występowaniu wielu chorób grzybiczych i odstraszać szkodniki, dezynfekować glebę;
 • zmniejszyć liczbę chwastów;
 • chronić glebę przed zamarzaniem w zimnych porach roku i wysychaniem w miesiącach wiosennych;
 • stworzyć przydatny materiał do ściółkowania.

Aby zmaksymalizować porowatość gleby, ważne jest, aby wybierać rośliny z dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym. We wrześniu-październiku lepiej wysiewać rośliny odporne na zimno, które wyróżniają się zwiększoną odpornością na pierwsze przymrozki i szybkim zestawem masy wegetatywnej. Dzięki temu grządki nie będą puste po zbiorach i do samego mrozu lub wiosny, a gleba otrzyma imponujący zapas cennych składników.

Wysiew przed zimą jest dobry, ponieważ czas spędzony na uprawach zielonego obornika w glebie wydłuża się do końca wiosny. Służy to poluzowaniu ziemi i dalszemu uwalnianiu minerałów.

Pozostające zimą sideraty wyłaniają się spod pokrywy śnieżnej na zielono i mogą rosnąć przed posadzeniem roślin ciepłolubnych. Mogą służyć sadzonkom warzyw jako doskonała ochrona przed wiatrem, słońcem, a nawet resztkowymi wiosennymi przymrozkami, a po skoszeniu staną się ściółką i próchnicą.

Na przykład bezpośrednio na sadzonkach facelii można zrobić dziury i sadzić sadzonki pomidorów. Młode rośliny mogą tak rosnąć do początku lata, przez cały ten czas syderaty będą chronić je przed mrozem. Następnie wystarczy skosić część nadziemną (łodygi i pędy są kruche, więc nie będzie z tym problemów), pozostawić korzenie bez zmian, a zieleninę użyć do ściółkowania.

Cechy techniki rolniczej

Siew zimą przeprowadza się zawsze po żniwach resztkowych. Łóżka należy usunąć i oczyścić z gruzu i resztek blatów.

Oczywiste jest, że nawozy zielone, jak każda inna roślinność, pobierają składniki odżywcze z gleby. Jeśli jest wyczerpany, a wyhodowane na nim warzywa są blade i słabe, wówczas plony zielonego nawozu będą takie same. Dlatego zaleca się wstępne zastosowanie złożonego nawozu. Ziemię można albo wykopać (ale tylko jedną na bagnet łopaty) lub poluzować tylko górną warstwę.

Rośliny nawozowe można wysiewać na dwa sposoby:

 1. Paski o szerokości od 6 do 14 cm, odstępy między rzędami ok. 10–12 cm.
 2. Rozproszone – gęsto w całej witrynie. Nasiona należy posypać 3-centymetrową warstwą gleby z rabatu ogrodowego lub zgniłego kompostu lub po prostu wymieszać z glebą za pomocą grabi.

Im gęstsze są syderaty, tym mniejsze będą szanse na chwasty, więc nie powinieneś oszczędzać. Ponadto siew przed zimą zawsze musi być grubszy niż w miesiącach wiosennych. Jeśli jest sucho, konieczne jest dobre podlewanie upraw, w przeciwnym razie mogą nie kiełkować. Jeśli nie ma możliwości podlewania, musisz postępować zgodnie z prognozą i spróbować siać przed deszczem.

Gdy zielona masa osiągnie swoją maksymalną wysokość, należy ją przyciąć i uszczelnić na głębokość nie większą niż 7 cm za pomocą łopaty, płaskiego noża lub motyki lub pozostawić. Korzenie gniją, pędy i liście można zostawić zamiast ściółki. Zwolennicy rolnictwa ekologicznego często rozlewają łóżka specjalnymi roztworami (bajkał), aby przyspieszyć rozkład zielonej masy.

Wielu ogrodnikom jest to trudne i nie wie, jak to zrobić dobrze. Bardzo często wyboru dokonuje natura: jeśli rośliny mają czas na zbudowanie bujnej zielonej masy przed zimnem, a ogrodnik może przyjść do daczy późną jesienią, wówczas zielenie można bez problemu naprawić w glebie.

Nie ma potrzeby głębokiego orania listowia i pędów – maksymalnie 7 cm Na tej głębokości żyje większość grzybów, robaków i bakterii glebowych. Jeśli ta zasada zostanie naruszona, efekt będzie odwrotny: ziemia nie stanie się luźna i lekka, ale gęsta i ciężka, ponieważ surowce zaczną gnić.

Jeśli syderaty po prostu zimują bez pieczętowania, nie ma w tym nic złego. Korzyści będą takie same. Chociaż niektórzy ogrodnicy obawiają się, że jeśli nie zdążą skosić zielonego obornika zanim uformują się nasiona, wszystkie wyrosną wiosną i wypełnią grządki gorzej niż chwasty. Dlatego większość mieszkańców lata stara się mieć czas na koszenie zielonego nawozu, gdy osiągną wysokość 25 cm w okresie pączkowania.

Warunki sadzenia, kopania i koszenia.

Optymalny czas to cały wrzesień i pierwszy tydzień października. Ważne jest, aby obliczyć czas, aby rośliny miały czas na wzrost do 7-9 cm, zanim nadejdą mrozy.

Ogólnie sekwencja działań wygląda następująco:

 • Wysiew w pierwszej połowie jesieni.
 • Niezbędna opieka i rzadkie podlewanie.
 • Cięcie i rozprowadzanie po powierzchni lub płytkie osadzanie w glebie.
 • Sadzenie warzyw na wiosnę.
 • Zbieranie i znowu wszystko w kręgu.

Zasiane jesienią rośliny zielonego obornika można ścinać i przykrywać ziemią lub po prostu pozostawić na zimę. Podczas siewu zimą rośliny tworzą mocne korzenie, a wiosną zwiększają zieloną masę.

Ważny niuans: jeśli gleba jest kwaśna, duża ilość świeżej materii organicznej tylko zaszkodzi. Zieleń nie zdąży się rozłożyć i staną się kwaśna, co można łatwo rozpoznać po specyficznym zgniłym zapachu. Z tego powodu, jeśli gleba w łóżkach jest silnie kwaśna, część skoszonego zielonego nawozu musi zostać złożona na pryzmę kompostu i wykorzystana, gdy się rozpadnie i jest to konieczne.

Poniżej znajduje się tabela, która pomoże Ci określić czas:

Nazwa kultury Czas siewu Czas koszenia Nasiona na sto metrów kwadratowych (w gramach)
Rzepak ozimy 20 dni przed spodziewanym siewem zbóż ozimych Marzec kwiecień 105
Musztarda Pierwsze tygodnie jesieni Po 5 tygodniach 320-380
Rzodkiew oleista Pierwsze 15 dni września Po 9 tygodniach 210
Facelia Początek września Po 7-8 tygodniach 115
Biała koniczyna słodka Pierwsza dekada września Po 9 tygodniach 200
Koniczyna różowa Cały pierwszy miesiąc jesieni 15 dni przed siewem głównej uprawy 175

 

Wybór zależy od tego, ile czasu pozostało do mrozu i stopnia termofilności kultury.

Najlepsze rodzaje jesiennego zielonego nawozu

Konieczne jest łączenie zielonego nawozu o różnych właściwościach, aby zapewnić dostawę wystarczającej ilości minerałów i składników odżywczych. Potwierdza to wieloletnie doświadczenie rolników. Jeśli będziesz siać w kółko te same rośliny, nie osiągniesz oczekiwanego efektu. Wybór zielonego nawozu musi być przeprowadzony zgodnie z jego wpływem na glebę i główną kulturę.

Szczególną popularność zyskały następujące grupy:

 • Płatki. Pozytywnie wpływają na strukturę i skład organiczny.
 • Gryka. Zmniejszyć kwasowość, nasycić potasem i fosforem. Po nich można sadzić prawie wszystkie rośliny, z wyjątkiem szpinaku, szczawiu i rzodkiewki.
 • Rośliny strączkowe. Wzbogać glebę i zapewnij wystarczającą ilość azotu.
 • Krzyżowy. Doskonale rozluźniają, hamują wzrost chwastów, neutralizują szkody spowodowane zanieczyszczeniem azotanami oraz zwalczają pasożytnicze owady.
 • Hydrofilowy – facelia. Nasyca glebę związkami azotowymi, jest szeroko stosowana na terenach o słabo zubożonych glebach. Można go nazwać uniwersalnym poprzednikiem większości warzyw.

Teraz trochę więcej szczegółów na temat każdego gatunku.

Owies

To jeden z najpopularniejszych nawozów zielonych w naszym kraju. Jest szczególnie skuteczny w poprawie struktury ciężkiej gleby gliniastej. Ale roślina wymaga wystarczającej ilości wilgoci, więc lepiej sadzić ją tylko tam, gdzie jest dużo wody. Owies często miesza się z mysim groszkiem lub żytem.

Żyto ozime

Kultura daje dużą ilość zielonej masy, która nasyca glebę potasem, azotem i materią organiczną. Daje prawie 100% kiełkowania, dlatego nie należy przesadzać z ilością. Żyto nie jest wybredne w składzie gleby, jest odporne na mróz. Jego rozgałęziony system korzeniowy doskonale chroni pola przed erozją w rolnictwie. Stwarza to jednak pewne problemy, ponieważ z korzeniami można poradzić sobie tylko za pomocą technologii.

Rzepak ozimy

Roślina jest dość wymagająca pod względem składu gleby i najlepiej czuje się na glinie. Ważny niuans: musisz upewnić się, że na stronie nie ma dużych grudek gliny. To raj dla ślimaków, które uwielbiają delektować się soczystymi młodymi pędami.

Kultura reaguje negatywnie na nadmiar wilgoci, ponieważ jest bardzo podatna na zgniliznę korzeni. Nawet przy gwałtownej zmianie pogody – odwilży, a następnie mrozie – nierówny przepływ wody może powodować choroby i śmierć roślin.

Musztarda

Ta kultura ma długie korzenie. Pozostają w glebie i tworzą w niej kanały, co ułatwia ruch masy wody i powietrza. Musztarda może rosnąć nawet w niskich temperaturach, a jej sadzonki wytrzymują nawet lekkie przymrozki. Wielu letnich mieszkańców korzysta z tego, że korzenie rośliny wydzielają siarkę, która odstrasza szkodniki. Kultura nie lubi terenów podmokłych i kwaśnych gleb.

Vika

Groszek mysi świetnie sobie radzi z hamowaniem wzrostu chwastów i nasycaniem gleby dużą ilością azotu, dlatego po nim zaleca się sadzenie różnych rodzajów kapusty. Należy pamiętać, że wyka ozima nie czuje się dobrze na glebach kwaśnych, negatywnie reagując na brak wilgoci. Dobrze chroni warzywa przed inwazją ślimaków i ślimaków, dlatego często występuje w mieszankach traw mieszanych z życicą i żytem.

Rzodkiew oleista

Roślina należy do wczesnego dojrzewania, świetnie czuje się na każdej ziemi, doskonale buduje szczelne, gęste gleby. Rzodkiewka szybko rośnie, ma czas na przymrozek. Zużycie nasion jest bardzo niskie.

Niuanse do wyboru

Wybór w dużej mierze zależy od rodzaju roślin uprawianych na danym rabacie ogrodowym. Na przykład rzepak jest rośliną krzyżową, więc w żadnym wypadku nie zaleca się sadzenia go przed i po kapuście, zwłaszcza jeśli jest uprawiany w tym samym ogrodzie przez kilka lat z rzędu. W przeciwnym razie doprowadzi to do inwazji szkodników i pojawienia się chorób, które wpływają nie tylko na pojedynczą kulturę, ale na całą rodzinę jako całość, i inne problemy.

Również koszt nasion i ich dostępność odgrywają ważną rolę dla wielu ogrodników.

Przed wyborem należy zapoznać się z tą tabelą:

Uprawy warzyw Najlepszy siderates poprzednik Przydatne właściwości upraw zielonego obornika
Pomidory, cukinia, błękit, papryka Musztarda, słodka koniczyna, łubin, owies Wspomaga spulchnianie gleby, daje dużo zieleni
Fasola, marchew, buraki Vika, rzepak, rzepak, rzodkiewka Dobrze zwalczają chwasty, sprawiają, że gęsta, ciężka, krucha gleba jest bardziej przepuszczalna dla wody i powietrza
Dynia i psianka Facelia, fasola, rajgras Doskonale radzą sobie z zadaniem spulchniania gęstych gleb, chronią przed chorobami wirusowymi i gniciem, a także szkodnikami
Ziemniaki, kukurydza Krzyżowy Pomaga zwalczać chorobotwórcze mikroorganizmy, sprawia, że ​​gleba jest lżejsza i bardziej oddychająca

Wysiewany przed zimą obornik zielony pomaga odnowić glebę i znacznie ogranicza zużycie nawozów chemicznych. Aby osiągnąć większy efekt, lepiej jest użyć kombinacji mieszanin. Dzięki temu w przyszłym roku możliwe jest około dwukrotne zwiększenie plonów.

Problemy i niuanse stosowania upraw zielonego nawozu

Wielu letnich mieszkańców boryka się z nieprzyjemnym problemem: jesienią gruba zielona pokrywa stwarza optymalne warunki do życia ślimaków i ślimaków. Dlatego konieczne jest monitorowanie tego i podjęcie na czas specjalnych środków kontrolnych.

Niektóre nawozy zielone, takie jak wyka ozima, uwalniają substancję chemiczną, która zapobiega kiełkowaniu małych nasion. W związku z tym możliwe jest wysiewanie warzyw w ogrodzie, w którym były uprawiane co najmniej 4 tygodnie po posadzeniu w glebie zielonego opatrunku pogłównego. Korzenie gorczycy gniją w ciągu 2 tygodni, więc musisz też poczekać i nie sadzić nowych upraw.

Ponieważ często nie jest możliwe użycie specjalnego sprzętu w domkach letniskowych i ogrodach warzywnych, lepiej wybrać rośliny, które rosną szybko i można je łatwo, bez zbędnego wysiłku, usunąć zwykłym narzędziem ogrodniczym.

Głównym celem uprawy zielonego nawozu jest spowolnienie wzrostu chwastów, uzyskanie naturalnych nawozów organicznych, poluzowanie wierzchniej warstwy ziemi, a także ochrona przed chorobami i szkodnikami. To doskonała alternatywa dla wielu nowoczesnych chemicznych nawozów mineralnych, które tylko czasowo zwiększają żyzność gleby, ale negatywnie wpływają na jej strukturę.

Aleksandra

Edytor serwisu