Jak zrobić środki do czyszczenia szkła z żywności pod ręką

Jak zrobić środki do czyszczenia szkła z żywności pod ręką

Wysokiej jakości płyn do mycia okien niekoniecznie jest substancją chemiczną kupowaną w dziale konsumenckim supermarketu. Wiele gospodyń domowych woli środki improwizowane. Ich zaletą jest niższy koszt i dostępność.

Roztwór mydła

Najczęściej stosowanym produktem do czyszczenia szyb zespolonych jest roztwór z dodatkiem mydła. Pozwala na czyste czyszczenie szkła i plastiku.

Aby przygotować roztwór mydła, użyj:

  • wiórki mydlane;
  • płynny detergent;
  • szampon;
  • proszek do prania.

Wybrany środek czyszczący dodawany jest do ciepłej wody. Roztwór wstrząsa się, aż pojawi się piana. Ramy, parapety, skarpy myje się szmatką z mydłem. Na koniec na szkło nakładana jest pianka.

W przypadku silnego zabrudzenia mydliny są przechowywane przez 5-10 minut, a następnie zmywane. Okna polerowane na sucho.

Z sokiem z cytryny

Sok z cytryny jest często wybierany do mycia okien z podwójnymi szybami. Jego zaletą jest lekki cytrusowy aromat. Efekt uzyskuje się poprzez działanie kwasu na zanieczyszczenia.

Aby przygotować produkt, 250 mililitrów ciepłej wody miesza się z ćwierć szklanki soku z cytryny.

Za pomocą sprayu przygotowaną ciecz rozprowadza się na szkle. Następnie szklaną powierzchnię wyciera się suchą szmatką. W przypadku uporczywych zabrudzeń najpierw użyj roztworu mydła, aby usunąć podstawowy brud.

Z gliceryną

Gliceryna nie jest samodzielnym produktem do mycia okien, ale często stosuje się ją pod koniec mycia. Nadaje połysk, chroni szkło przed parowaniem, zmniejsza ilość kurzu na powierzchni.

Do kompozycji użyj:

Połącz składniki w szklanym słoiku lub misce i dokładnie wymieszaj. Kompozycję nakłada się na czyste szkło za pomocą bawełnianego wacika lub bawełnianej szmatki. Kompozycję wciera się do wyschnięcia powierzchni.

Ze skrobią

Skrobia ziemniaczana dobrze sprawdza się w czyszczeniu zakurzonych powierzchni. Pozwala uzyskać lśniące szkło bez jednej plamy.

Aby rozcieńczyć produkt, wlej łyżkę skrobi ziemniaczanej do litra wody. Składniki miesza się i rozprowadza ściereczką na szklanej powierzchni. Następnie skrobia jest utrzymywana do całkowitego wyschnięcia. Gdy szkło wyschnie, produkt myje się czystą, suchą szmatką.

Z octem

Kwas octowy ma nieprzyjemny silny zapach, ale pozwala na oczyszczenie szkła ze starych zanieczyszczeń. Ocet dobrze radzi sobie ze śladami much, ptasimi odchodami i tłustymi plamami.

Do produktu, którego potrzebujesz:

  • ćwierć litra wody;
  • kilka kropli mydła do naczyń;
  • łyżka kwasu octowego.

Składniki łączy się w butelce ze spryskiwaczem. Płyn nakłada się na szklaną powierzchnię. Zmyć produkt gąbką. Na koniec szkło jest polerowane mikrofibrą.

Kolejny skuteczny środek na ocet zawiera alkohol i skrobię. Skrobię ziemniaczaną (1 łyżka) rozcieńcza się w 0,5 litra wody, po 50 ml octu i alkoholu. Składniki miesza się i nakłada na szkło.

Ocet, alkohol i skrobia łączą się, aby usunąć uporczywy brud, ograniczyć rozwój bakterii i nabłyszczać okna.

Z amoniakiem

Amoniak ma nieprzyjemny zapach, ale nadaje się do czyszczenia szkła. Podczas pracy z nim pamiętaj o używaniu rękawiczek i maski chroniącej drogi oddechowe.

Do gotowania potrzebne będą następujące składniki:

  • 1 litr wody;
  • 1 łyżka amoniaku.

Składniki miesza się w butelce ze spryskiwaczem lub w osobnej misce. Środek nakłada się na szyby ściereczką lub spryskuje. Natychmiast po nałożeniu szkło poleruje się gazetą. Jeśli kompozycja nie zostanie wytarta do sucha, na powierzchni pojawiają się plamy.

Przepis na bardzo uporczywe plamy

Podczas napraw na oknach mogą pojawić się uporczywe zabrudzenia, takie jak ślady farby, tynku, podkładu. Eksperci zalecają stosowanie mieszanki octu i amoniaku w wysokim stężeniu do ich zwalczania.

Przepis będzie wymagał:

Mieszankę rozprowadza się po powierzchni szmatką. Po kilku minutach dokładnie spłucz wodą i wytrzyj do sucha.

Z płynem do zmiękczania tkanin

Płyn do zmiękczania tkanin może pomóc w uzyskaniu czystych okularów i przyjemnego zapachu. Dodaj 1 miarka odżywki na litr wody. Kompozycja jest wstrząśnięta i rozprowadzona na okularach lub lustrach. Następnie zmywa się czystą wodą. Okulary są polerowane mikrofibrą lub gazetą.

Używając improwizowanych środków do czyszczenia okien, nie zapomnij o środkach bezpieczeństwa i kolejności prac. Pranie zaczyna się od wewnątrz i kończy na zewnątrz. Rękawice gumowe służą do ochrony rąk. Domowe środki do czyszczenia okien zapewniają doskonałe rezultaty przy minimalnych kosztach.

Aleksandra

Edytor serwisu