Jak zachować chryzantemy zimą bez ich wykopywania

Jak zachować chryzantemy zimą bez ich wykopywania

Chryzantemy to żywe, jesienne kwiaty, które nadają świąteczny wygląd jesiennym klombom i parkom. Posiadanie takiego kwiatka w ogrodzie to prawdziwy skarb, cieszą oko aż do pierwszych przymrozków i śniegu. Pomimo tego, że ci przedstawiciele flory są odporni na zimno, do przygotowania roślin do zimowania należy podchodzić z odpowiedzialnością.

Nawożenie i podlewanie chryzantem

Pod koniec sezonu letniego konieczne jest nawożenie pod krzakiem. Tak więc operacja agronomiczna doda siły roślinom, a kwiatostany będą bujne i piękne. Do stosowania jesiennego stosuje się złożone nawozy mineralne z grupy fosforu i potasu. Nie należy stosować azotu. Składnik ten powoduje intensywny wzrost zielonej masy, a nowe pędy wkrótce obumierają.

Jak zachować chryzantemy zimą bez ich wykopywania

Opatrunek górny należy wykonać 2 godziny po podlaniu. Na 1 kg gleby stosuje się 45–55 g superfosfatów i 35–40 g potasu.

Przycinanie jesienne

Konieczne jest jak najpóźniejsze przycinanie przedstawicieli flory, aby sok ze wszystkich pędów trafił do łodygi.

Jak zachować chryzantemy zimą bez ich wykopywania

Plusy:

  1. Usuwane są suche i dotknięte obszary roślin, które w okresie zimnym mogą gnić i infekować zdrowe okazy.
  2. Krótsze łodygi wymagają mniej zasobów do życia, więc system korzeniowy ma większą szansę na przetrwanie zimnej pory roku.
  3. O wiele wygodniej jest przykryć go na zewnątrz.

Zdrowe pędy są przycinane o 15-20 cm, krzewy są pędzone z dodatkiem próchnicy 10 cm od ziemi. Młode pędy nie muszą być przycinane. Wykonuj cięcie ściśle pod kątem i zdezynfekowanymi instrumentami. Ta procedura minimalizuje gromadzenie się szkodliwych bakterii.

Konieczne jest zapewnienie, aby wokół chryzantem w glebie nie tworzyły się żadne doły. Powierzchnia musi być płaska. To ochroni przed wnikaniem nadmiaru wilgoci i zapobiegnie śmierci rośliny.

Leczenie chorób

Ważne jest, aby sprawdzać rośliny pod kątem chorób i szkodników. Terminowe leczenie buszu zwiększy odporność rośliny na zimę.

Rdza, szara pleśń, mączniak prawdziwy, septoria to choroby grzybowe. Opryskiwanie pomoże się ich pozbyć. Procedurę należy przeprowadzać tylko w spokojny dzień. Do przetwarzania stosuje się następujące leki:

  • roztwór siarczanu miedzi, mydło do prania;
  • płyn Bordeaux;
  • siarka koloidalna.

Jak zachować chryzantemy zimą bez ich wykopywania

Narzędzia ogrodowe należy przetworzyć po każdym użyciu. Pozwoli to jakościowo pozbyć się chorób grzybowych i szkodników owadzich.

Kompletne schronienie

Doskonała opcja do zachowania kwiatów podczas ostrej i kapryśnej zimy.

Jak zachować chryzantemy zimą bez ich wykopywania

Wysokiej jakości schronienie można zbudować z cegieł. Układa się go zarówno w pobliżu każdego pojedynczego krzaka, jak i wokół kilku. Cegła służy jako boczne krawędzie. Jako dach – deski lub łupek. Od góry konstrukcja jest izolowana na przykład gałęziami świerkowymi i mocowana. Główną zasadą schronu jest zapewnienie wentylacji zapobiegającej nadmiernej wilgoci.

Zimowanie w okopach

Prikopi to świetna opcja, gdzie gleba nie zamarza i pada dużo śniegu. Optymalna szerokość wykopu to 25–30 cm, a głębokość do 1 metra. Przestrzeń wypełniona jest fluorem, trocinami, liśćmi. Góra pokryta świerkowymi gałązkami. Wierzchnia warstwa to folia, na wierzchu jest wzmocniona. Połóż na folii warstwę ziemi, liści lub igieł.

Wiosną wykop jest płynnie rozbierany, dzięki czemu zmiany temperatury nie wpływają na chryzantemy. Zaleca się zdjęcie osłony wraz z nadejściem stabilnego ciepła.

Istnieje wiele sposobów na ratowanie chryzantem. Właściwe przygotowanie roślin na zimę to pewny znak ich zdrowego wyglądu i dobrego samopoczucia w przyszłym roku. Ważne jest, aby poświęcić czas i zapewnić wysokiej jakości opiekę i przygotowanie przed nadejściem chłodu. A w przyszłym roku te kwiaty zostaną nagrodzone bujnym kwitnieniem.

Aleksandra

Edytor serwisu