Jak spać na boku

Pozycja spania

Dlaczego pozycja podczas snu jest tak ważna?

Ponieważ ciało regeneruje się i odpoczywa we śnie, konieczne jest wybranie odpowiedniej pozycji. Niedogodności, dyskomfort doprowadzą do tego, że dana osoba nie ma wystarczającej ilości snu. Z tego powodu rano może wystąpić zmęczenie i senność.

Zmniejszona produktywność, pogorszenie nastroju, stanu zdrowia. Niewłaściwa pozycja ciała negatywnie wpływa na funkcjonowanie narządów wewnętrznych, utrudnia powrót do zdrowia lub przyczynia się do rozwoju chorób.

Czy to prawda, że ​​spanie na boku jest złe?

Spanie na boku nie jest szkodliwe, jeśli wybierzesz prawą stronę. Buddyści mówią, że należy położyć się na lewym boku. Uważa się, że ta postawa przyczynia się do normalizacji prądów energetycznych w ciele. Z tym stanowiskiem zgadzają się lekarze.

Plusy i minusy spania na lewym boku

Istnieje kilka powodów, dla których zaleca się spanie na lewym boku:

  1. Narządy wewnętrzne są w stanie spocząć tylko wtedy, gdy znajdują się w stanie zwisania na lewą stronę. Ta postawa nie ingeruje w układ pokarmowy. Pokarm swobodnie przechodzi przez jelita, pęcherzyk żółciowy funkcjonuje prawidłowo.
  2. Ułożenie ciała pomaga szybko zasnąć, dlatego polecane jest osobom cierpiącym na bezsenność.
  3. Z pozycji skorzystają osoby z chorobami wątroby lub prawej nerki. Narządy nie są ściskane ciężarem ciała, szybciej się regenerują.
  4. Prąd układu limfatycznego skierowany jest na lewą stronę, dzięki czemu limfa będzie lepiej transportowana w wybranej pozycji. Wszystkie węzły otrzymają wymaganą ilość przydatnych substancji.
  5. Toksyny są usuwane z jelita cienkiego grawitacyjnie. Jeśli osoba skręci w lewo, aby zasnąć, szkodliwe substancje swobodnie dostają się do jelita grubego, przez które opuszczają organizm podczas porannego wypróżniania.
  6. Kiedy śpisz na lewym boku, prawa półkula mózgu jest rozładowana. Poprawia to krążenie krwi. Metabolizm jest przyspieszony, poprawia się wchłanianie składników odżywczych z pożywienia. Rano człowiek czuje się wesoły.
  7. Osoba przestaje chrapać. Z tego powodu pozycja jest odpowiednia dla osób z obturacyjnym bezdechem sennym.

Zalety spania na lewym boku

Postawa ma również wady:

  1. Przy uszkodzeniu nerki lub płuca po lewej stronie pozycja może wyrządzić krzywdę. Zwiększy się obciążenie narządów.
  2. Nie należy spać w podobnej pozycji dla osób ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego. Zwiększa się obciążenie serca.

Czy można spać na prawym boku?

Sama pozycja do zasypiania zdrowej osobie nie zaszkodzi. W nocy ludzie w niekontrolowany sposób zmieniają pozycje ciała, więc ten, kto zasypia na prawym boku, będzie się wielokrotnie odwracał. Przy wielu chorobach konieczne jest jednak jak największe ułatwienie pracy organizmu. Jeśli boli spanie na prawym boku, występuje patologia narządów znajdujących się po prawej stronie, zrezygnuj z tej pozycji. Za wadę pozycji uważa się również zwiększone ryzyko wystąpienia zgagi. Kwas dostaje się do przełyku, co prowadzi do nieprzyjemnego objawu.

Uważa się, że latem lepiej śpi się po prawej stronie ciała. Ponadto w tej pozycji śnią się bardziej żywe, pozytywne sny. Zmniejsza się niepokój, zmniejszają się objawy przewlekłego stresu.

Jak spać w ciąży

W pierwszym trymestrze macica nieznacznie się powiększa. Kobieta w ciąży może zasnąć w swojej zwykłej pozycji. Konieczne jest dobre zaopatrzenie organizmu w tlen, dlatego do zasypiania zaleca się wybór lewego boku.

W drugim trymestrze, ze względu na powiększenie macicy, niektóre pozycje ciała stają się niewygodne. Po pierwsze, kobieta traci zdolność spania na brzuchu. Pod koniec szóstego miesiąca zasypianie na plecach staje się trudne. Płód naciska na narządy wewnętrzne, powodując u niektórych kobiet problemy z oddychaniem. Zaleca się leżeć na boku, położyć pod brzuchem i między nogami na poduszce. Możesz także zakupić specjalny produkt dla kobiet w ciąży. Te długie, miękkie poduszki można łatwo zgiąć, aby znaleźć indywidualną wygodną pozycję.

W trzecim trymestrze przyszła mama często cierpi na bezsenność. Spanie na plecach staje się niemożliwe ze względu na znacznie powiększony brzuch. Macica będzie wywierać nacisk na kręgosłup, ściskać naczynia, co doprowadzi do głodu tlenu u płodu, wad rozwojowych.

Lepiej leżeć na lewym boku. Nie zaleca się spania na prawym boku, ponieważ dziecko, którego waga wzrasta do 2-3 kg wywiera nacisk na wątrobę.

Na której stronie najlepiej spać dziecko?

Noworodków nie należy układać na plecach. Dziecko może bekać, krztusić się wymiocinami. Ponadto ta pozycja przyczynia się do deformacji kości czaszki. Niektóre dzieci wolą spać na brzuchu, ponieważ ułatwia to oddawanie gazów. Nie zaleca się ciągłego pozostawiania dziecka do snu w tej pozycji, ponieważ dziecko może zakopać twarz w materacu i udusić się.

Lepiej jest położyć dzieci na boku. W przeciwieństwie do dorosłych, niemowlęta mogą spać po obu stronach. Zaleca się naprzemiennie, aby zapobiec rozwojowi dysplazji narządów wewnętrznych lub kręczu szyi. Lepiej nie używać poduszki. Nie zapomnij o regularnej zmianie pościeli, przewietrzyć pokój, w którym śpi dziecko.

Zalecenia ogólne

Lekarze zalecają porzucenie pozycji embrionalnej we śnie, ponieważ w tej pozycji narządy wewnętrzne są ściśnięte, krążenie krwi jest zaburzone. Ta postawa jest przeciwwskazana w przypadku artretyzmu. Przed pójściem spać przewietrzyć pokój, zgasić światło, zasunąć zasłony. Więc pokój będzie ciemniejszy, organizm będzie produkował melatoninę.

Aby we śnie nie przewrócić się na plecy, pozostań po lewej stronie, połóż poduszkę za sobą. Spróbuj położyć się po przeciwnej stronie łóżka, aby szybciej przyzwyczaić się do prawidłowej pozycji. Możesz zostawić włączoną lampkę nocną po prawej stronie. Osoba śpiąca automatycznie odwróci się od źródła światła. W okresie choroby nie warto wyrabiać sobie nowego nawyku.

Aleksandra

Edytor serwisu