Jak się ubrać na pogrzeb

Wydaje się, że wydarzenia żałobne to nie czas na zwracanie uwagi na swój wygląd. Niemniej jednak atmosfera uroczystości w dużej mierze zależy od tego, w jaki sposób ubierają się uczestnicy pogrzebu. Tak więc panie, które przyjdą w jasnych strojach lub niechlujnie ubranych panów, odciągną uwagę innych uczestników na siebie, zmuszając ich do odwrócenia uwagi od myśli o zmarłym, co w dniu pogrzebu jest niedopuszczalne.

Przestrzeganie zasad ubioru na pogrzebie to sposób na uczczenie pamięci zmarłego, okazanie mu szacunku i okazanie smutku po stracie.

Jak się ubrać na pogrzeb

Główne zasady

Idąc na pogrzeb pamiętaj, że nie jest to impreza towarzyska, ale ceremonia żałobna, więc unikaj krzykliwych strojów, dużych wycinanek i masywnych akcesoriów.

Skromne ubranie pokaże krewnym i bliskim zmarłego, że szanujesz ich smutek i opłakujesz wraz z nimi. Wręcz przeciwnie, nieprzestrzeganie takich zasad spowoduje tylko wyrzuty i pozwoli innym uczestnikom wyciągnąć nieprzyjemne wnioski na Twój temat.

Zwróć uwagę na schludność i czystość zewnętrzną. Sprawdź integralność wszystkich elementów garderoby, wyczyść buty. Jeśli prognozy pogody przewidują deszcz w dniu pogrzebu, koniecznie zabierz parasol, nie ma zakazu używania go w dniu pogrzebu. Co więcej, nawet podczas opadów śniegu parasol może pomóc zachować schludny wygląd.

Ogólna zasada wyboru ubrań na pogrzeb jest następująca: powinna być surowa, bez dodatków i krzykliwych detali. Nie należy wybierać zbyt nowoczesnych strojów pogrzebowych, lepiej preferować klasyczne style.

W dniu żałoby nie trzeba ubierać się na czarno. Możesz uczcić pamięć zmarłego w ubraniach o dowolnym ciemnym kolorze: niebieskim, szarym, brązowym. Ale jasne odcienie i kwaśne kolory są nie do przyjęcia nawet w najdrobniejszych szczegółach garderoby i akcesoriów.

Wysokie obcasy nie są akceptowane przez kobiety. Jest uważany za odpowiedni na uroczyste i świąteczne wyjścia, a na pogrzebie panuje zupełnie inna atmosfera. I chociaż dziś tradycje religijne nie są tak silne, a zalecenia dotyczące wyboru ubrań na imprezy żałobne stają się coraz bardziej demokratyczne, nadal należy przestrzegać szeregu wymagań.

Bez względu na status, w jakim pojawisz się na pogrzebie: bliski przyjaciel, krewny, kolega zmarłego, weź pod uwagę zasady etykiety i zalecenia dotyczące odzieży damskiej i męskiej na pogrzebie.

W co się ubrać na pogrzeb

Jak ubrać mężczyznę na pogrzeb

Najbardziej odpowiednią opcją ubioru dla mężczyzny, a jednocześnie najprostszą, jest klasyczny garnitur męski w ciemnym kolorze (szarym, czarnym, niebieskim lub brązowym). Wybierając takie ubrania uczestnicy ceremonii demonstrują, że rozumieją tragedię utraty i okazują szacunek bliskim i przyjaciołom zmarłego.

Pod garniturem należy nosić zwykłą koszulę w stonowanych odcieniach. Zalecany jest krawat. Dozwolony jest na nim nadruk, jeśli nie jest zbyt chwytliwy i jasny. Jednocześnie czerwone krawaty na pogrzebie są uważane za nieodpowiednie.

Buty dobierane są zgodnie z klasycznymi zasadami męskiej garderoby: muszą być połączone z garniturem i dodatkami. Białe lub sportowe buty są tak samo nie na miejscu na cmentarzu, jak czerwony krawat.

Jak ubrać mężczyznę na pogrzeb

Czy dżinsy są dozwolone dla mężczyzn na pogrzebach?

Ogólnie rzecz biorąc, tak, współczesne przepisy tego nie zabraniają. Mężczyzna może równie dobrze przyjść na pogrzeb w klasycznych (nie obcisłych) ciemnych jeansach bez ozdobników, frędzli i łez. Z góry lepiej uzupełnić strój klasyczną koszulą w stonowanym odcieniu i ciemną kurtką.

Jeśli jednak mężczyzna bierze czynny udział w ceremonii, w tym niesie trumnę ze zmarłym, nie może przyjść w dżinsach. W tym przypadku etykieta zobowiązuje go do noszenia ciemnego klasycznego garnituru, co pozwoli mu wyglądać dostojnie, ale skromnie na ceremonii i nie odwracać uwagi uczestników procedury żałobnej.

Zasady doboru ubrań dla kobiet

Główną zasadą przy wyborze stroju damskiego dla pań, które muszą iść na pogrzeb, jest trafność, skromność i brak jakichkolwiek śladów seksualności w makijażu, garderobie i dodatkach. Jeśli zabieg jest związany z nabożeństwem pogrzebowym w kościele, kobiety nie powinny nosić spodni, preferowana powinna być spódnica o długości max.

Na świeckim pogrzebie odpowiednie będą spodnie, a nawet garnitur do spodni. W każdym razie buty powinny być wybierane ze średnimi obcasami, a nawet płaskimi, ponieważ wysokie obcasy mają na celu podkreślenie atrakcyjności kobiecych nóg, co jest absolutnie niedopuszczalne na pogrzebie.

Na ceremonię pogrzebową nie wolno przychodzić w sukieneczkach, sukienkach lub bluzkach z odkrytymi ramionami. Najlepszą opcją byłaby surowa sukienka ze średniej długości rękawem w kolorze czarnym lub innym ciemnym odcieniu.

Jeśli kobieta jako strój wybrała bluzkę i spódnicę, może założyć żakiet lub żakiet ze ściśle krojonym wierzchem. Obecność elementów dekoracyjnych na odzieży jest dozwolona, ​​jeśli nie są krzykliwe i występują w minimalnej ilości. Jednocześnie przezroczyste wstawki, błyszczące paski, koronki, koronki i cekiny i tak będą nie na miejscu.

Dozwolona jest dyskretnie zaprojektowana biżuteria casual. Mogą to być zegarki, kolczyki lub pierścionki. Przeciwnie, duże jasne dodatki i masywna biżuteria na pogrzebie są niedopuszczalne.

W krajach katolickich zwyczajem jest uzupełnianie stroju kobiecego czarnym żałobnym kapeluszem z welonem. W Rosji nie ma takiej tradycji, ale jeśli kobieta bierze udział w praniu zmarłego i innych elementach ceremonii żałobnej, musi nakryć głowę czarnym szalikiem lub szalikiem.

Jako odzież wierzchnią na pogrzeb w zimnych porach roku zaleca się wybór płaszcza w stylu klasycznym, surowego płaszcza przeciwdeszczowego lub swetra. Bujne futra na podłogę, agresywne skórzane stroje nie są dozwolone.

Naruszenie zasad wyboru odzieży damskiej na pogrzeb, używanie seksownych strojów lub chwytliwych akcesoriów może nie tylko obrazić bliskich zmarłego, ale także wykazać brak szacunku dla takiego gościa.

Odzież pogrzebowa czarny na pogrzeby

 

Jak zawiązać chustę na pogrzeb

Kobiety, od których tradycyjnie wymaga się zakrycia głowy chustką w dniu pogrzebu, powinny wybrać do tego zwykły produkt lub czarną chustę. Powinna zakrywać wszystkie włosy i być jak najprostsza, bez haftów i innych elementów dekoracyjnych. Wcześniej uważano, że czarną chustę należy nosić przez 40 dni od daty śmierci, dziś ta zasada praktycznie nie jest stosowana.

Jak zawiązać chustę na pogrzeb

 

Zasady doboru ubrań dla dzieci

Zazwyczaj małe dzieci nie są zabierane na pogrzeby. Ale jeśli sytuacja tego wymaga lub dziecko jest już w okresie dojrzewania, jego obecność na ceremonii pogrzebowej jest dozwolona.

Dziewczyny w tym przypadku powinny nosić ciemną, surową sukienkę z minimum ozdobnymi detalami. Dla młodych mężczyzn należy wybrać surowe klasyczne spodnie, ciemną koszulę i kurtkę. Buty sportowe dla dzieci obu płci będą nieodpowiednie, lepiej wybrać buty klasyczne lub surowe.

Odzież pogrzebowa dla dzieci

 

Kiedy rygoryzm w ubiorze nie jest wymagany

Pomimo smutnego charakteru pogrzebu, zdarzają się sytuacje, w których wolno towarzyszyć osobie w ostatniej podróży w jasnych strojach i nie okazywać udawanego smutku i żalu. Mówimy o sytuacjach, kiedy zmarły był osobą kreatywną, prowadził bohemy styl życia.

Z reguły tacy ludzie są otoczeni znajomymi i przyjaciółmi, którzy wolą wyrażać siebie, w tym przez ubrania, i nie są przyzwyczajeni do przestrzegania tradycji i wymagań ustanowionych przez społeczeństwo lub kościół. Jeśli sam zmarły był osobą twórczą, mógł za życia pozostawić nakazy dotyczące pogrzebu: na przykład, aby odprawić je bez przestrzegania wszystkich obrzędów kościelnych lub zezwolić gościom na nieprzestrzeganie tradycyjnego ubioru.

Jak widać, niektóre wymagania dotyczące ubioru na pogrzeb nie są dziś uważane za tak surowe. Ale przez cały czas ludzie cenili sobie znaczenie i sympatię. Aby zademonstrować je w dniu pogrzebu, pomogą ubrania w ciemnych kolorach, wykonane w klasycznym stylu i surowe buty na niskim obcasie. Zostaw minimum akcesoriów, zrezygnuj z masywnej biżuterii, a dress code na pogrzeb można uznać za szanowany.

Jak się ubrać na pogrzeb

Zgodnie ze zwyczajem prawosławnym pogrzeb zmarłego odbywa się w świątyni. Ubranie na tę uroczystość jest konieczne zgodnie z zasadami kościelnymi. Kobiety powinny być w długich spódnicach i chustach, podczas gdy mężczyźni w kościele zdejmują kapelusze. Poza tym styl ubioru żałobnego jest jak na pogrzebie. Jeśli ceremonia odbywa się w kamiennej świątyni, powinieneś wybrać ciepłe ubrania.  

Jak się ubrać na pogrzeb

Jak się ubrać na stypa 

Obchody mają miejsce trzeciego, dziewiątego, czterdziestego dnia oraz w rocznicę. Mniej surowa żałoba jest dozwolona w ubraniach, ale muszą to być ciemne odcienie. W zależności od tego, gdzie odbywa się kolacja pogrzebowa, w restauracji lub w domu, zmienia się strój żałobny. W domu odzież może być mniej formalna.

Etykieta sugeruje, aby goście pogrzebowi przynieśli ze sobą kwiaty. Na naszej stronie możesz kupić bukiety żałobne, kosze, wianki ze świeżych i sztucznych kwiatów z darmową dostawą. 

Aleksandra

Edytor serwisu