Jak rozmnażać porzeczki przez sadzonki latem w otwartym terenie

Jakie sadzonki nadają się do rozmnażania

Porzeczki można rozmnażać przez sadzonki wiosną, latem i jesienią. Jeśli z jakiegoś powodu nie miałeś na to czasu na wiosnę, możesz ukorzenić sadzonki latem w lipcu lub sierpniu. Do reprodukcji w środku lata biorą elastyczne zielone bluzki, pomalowane na zielono.

Długość każdego cięcia powinna wynosić co najmniej 10 cm, pożądane jest, aby gałąź miała jak najwięcej liści. Pod koniec lata pędy będą już częściowo zdrewniałe, ponieważ do tego czasu na rocznym wzroście utworzyła się kora. Takie gałęzie są mniej elastyczne i mają kolor jasnobrązowy.

Uwaga! Materiał do sadzenia pobierany jest ze zdrowego krzewu, który osiągnął wiek 3-5 lat. Całkiem możliwe jest użycie pędów pozostałych po przycinaniu letnim do sadzonek.

Jak ciąć

Jak ciąć

Zwykłe nożyczki nadają się do cięcia zielonych sadzonek, ponieważ takie gałęzie są łatwe do cięcia. Jeśli pędy częściowo zdrewniałe są cięte, lepiej użyć sekatora. Narzędzie musi być ostre i zdezynfekowane. Do dezynfekcji jest spryskiwany wódką lub alkoholem. Możesz podpalić ostrze. Niektórzy mieszkańcy lata z powodzeniem używają do tego celu noża biurowego.

Wyselekcjonowane i pocięte pędy tnie się na kawałki o długości 12-15 cm, wykonując cięcie ukośne. Konieczne jest podzielenie gałęzi w taki sposób, aby na każdym cięciu pozostały 3-4 międzywęźle. W górnej części muszą znajdować się 2-3 liście, jeśli dolny arkusz jest za duży, skraca się go o połowę, aby ograniczyć parowanie wilgoci.

Od dołu cięcia wszystkie liście są całkowicie odcięte. Górne cięcie na każdej sadzonce powinno być o 1 cm wyższe niż nerka, a dolne o 1 cm niżej. Ukorzenienie sadzonek można rozpocząć natychmiast. Jeśli planujesz sadzić ich ziemię nieco później, możesz zaoszczędzić materiał do sadzenia, owijając go wilgotną szmatką i wkładając do torby.

Jak przetwarzać w celu lepszego zakorzenienia

Zanim sadzonki porzeczki lepiej i szybciej zakorzenią się, są traktowane roztworem stymulatorów wzrostu, na przykład Heteroauxin, Kornevin. Najlepiej kupić „Heteroauxin” w postaci tabletek. Wcześniej lek rozpuszcza się w alkoholu etylowym za pomocą ogrzewania, następnie powstały półprodukt łączy się z wodą, która będzie ostateczną wersją roztworu roboczego.

„Kornevin” jest analogiem „Heteroauxin” i ma bardziej uproszczoną technologię hodowli. Proszek rozpuszcza się w wodzie zgodnie z instrukcją, a sadzonki moczy się w roztworze. Możesz po prostu zanurzyć nacięcie w proszku do cięcia przed rozpoczęciem ukorzeniania.

Jak prawidłowo ukorzenić sadzonki

Możesz ukorzenić sadzonki porzeczki na różne sposoby. Każdy mieszkaniec lata wybiera dla siebie najwygodniejszą dla siebie metodę.

W otwartym terenie

W otwartym terenie

Przed ukorzenieniem sadzonek w otwartym terenie konieczne jest wcześniejsze przygotowanie łóżka ogrodowego. Zwykle korzystają z tymczasowej „szkoły”, w przyszłości sadzonki przesadza się na stałe miejsce uprawy. Ziemia musi być starannie przekopana, oczyszczona z korzeni i resztek roślinnych, duże grudki ziemi należy rozbić. Następnie ziemia jest spulchniana grabiami i nawożona materią organiczną – torfem, kompostem, próchnicą.

Umieść sadzonki w odległości 20 cm od siebie. Po leczeniu stymulatorem tworzenia korzeni umieszcza się je w otworach pod kątem 45 stopni na płytką głębokość (2-3 cm). Następnie budują małą szklarnię z ramy i folii lub przykrywają każdą z sadzonek plastikową butelką.

Uwaga! Rośliny nie powinny znajdować się w palącym słońcu, konieczne jest zorganizowanie dla nich cieniowania – rzuć gazę na wierzch lub przykryj szklarnię warstwą wybielacza.

Konieczne jest, aby gleba zawsze była lekko wilgotna. Do momentu ukorzenienia sadzonki są często podlewane, ale stopniowo i codziennie spryskiwane. Po około 3 tygodniach schron można zdjąć. Po pojawieniu się spuchniętych zielonych pąków będzie można upewnić się, że proces ukorzeniania się powiódł. Jeśli sadzonka zrzuciła liście i wygląda na martwą, oznacza to, że nie zapuściła korzeni.

W wodzie

W wodzie

Jeśli nie masz czasu na staranne dbanie o sadzonki sadzone w ziemi podczas ich ukorzeniania, możesz spróbować łatwiej i ukorzenić materiał do sadzenia w wodzie. Doświadczeni ogrodnicy wolą to robić w pożywce. Do jego przygotowania do wody dodaje się tabletkę kwasu askorbinowego lub 1 ampułkę witaminy B1. Ciecz musi mieć temperaturę pokojową.

Przygotowane sadzonki umieszcza się w pojemniku z wodą lub pożywką. W jednym słoiku można ukorzenić nie więcej niż 2-3 sadzonki. Aby woda nie psuła się, możesz dodać do niej węgiel aktywowany. Okresowo woda jest dodawana lub zastępowana świeżą wodą. Dzięki tej metodzie rozmnażania proces tworzenia korzeni przebiega wyraźnie. Gdy tylko pojawią się korzenie, sadzonki można sadzić na otwartym terenie.

inne metody

inne metody

Możesz także ukorzenić porzeczki w pojemniku za pomocą specjalnego podłoża. To może być:

 • trociny;
 • włókno kokosowe;
 • piasek rzeczny;
 • perłowiec;
 • torf;
 • mech.

W takim przypadku tworzone są korzystniejsze warunki dla procesu ukorzeniania. Z góry zdolność do lądowania jest również pokryta szklarnią. Pojemnik powinien być szeroki i niski. Po wzroście sadzonek można je przesadzić na otwarty teren.

Istnieje również niezwykła metoda ukorzeniania sadzonek porzeczki w gazecie (burrito). Potrzebna będzie folia, gazeta i woda. Najpierw sadzonki są zawijane w papier, następnie wiązka jest delikatnie spryskiwana i zawijana w polietylen.

Proces ukorzeniania powinien odbywać się tak, aby sadzonki znajdowały się przez cały czas w pozycji pionowej. Przygotowany pakiet umieszczamy w ciemnym chłodnym miejscu. Po 3 tygodniach będzie można go rozłożyć i upewnić się, że na sadzonkach pojawiły się korzenie.

Czy są jakieś różnice w reprodukcji porzeczki czerwonej i czarnej?

Czy są jakieś różnice w reprodukcji porzeczki czerwonej i czarnej?

Czerwona porzeczka nie jest bardzo dobrze rozmnażana przez sadzonki. Częściej do jego reprodukcji stosuje się metodę dzielenia buszu. Eksperci uważają, że w przeciwieństwie do czarnych odmian porzeczek, idealny czas na rozmnażanie przez sadzonki przypada dopiero w sierpniu.

W tym okresie najlepiej zapuszczają się gałązki częściowo zdrewniałe. Do zbioru sadzonek lepiej wybrać pędy grube jak ołówek. Zbyt grube i cieńsze gałęzie wyrastają złe sadzonki, często takie sadzonki w ogóle nie zapuszczają korzeni.

Pomocne wskazówki

Pomocne wskazówki

Aby z powodzeniem uprawiać porzeczki i uzyskiwać duże plony smacznych i zdrowych jagód, trzeba zastosować kilka sekretów. Kluczem do zdrowego i prawidłowego owocowania krzewu jest jego prawidłowe sadzenie i odpowiednie praktyki rolnicze:

 1. Jeśli w Twojej okolicy często występują przymrozki powrotne, lepiej posadzić kilka odmian porzeczek o różnych terminach dojrzewania. W takim przypadku na pewno nie pozostaniesz bez żniw.
 2. Podczas sadzenia bardzo ważne jest obserwowanie odległości między krzewami. W przypadku odmian pionowych wymagany jest odstęp 1,5 metra, rozwalone porzeczki wymagają odstępu 2 m.
 3. Ponadto porzeczki nigdy nie sadzi się w pobliżu ścian budynku lub ogrodzenia, w przeciwnym razie tylko połowa krzewu zwrócona w stronę światła wyda plon. Minimalna odległość w tym przypadku wynosi 1,2 m.
 4. Doświadczeni mieszkańcy lata często przygotowują specjalny górny opatrunek na porzeczki, co wpływa na jakość plonu. Skórka ziemniaczana jest wstępnie suszona, a następnie litrowy słoik surowców wlewa się do wiadra ze świeżo przegotowaną wodą. Wiadro przykrywa się pokrywką i owija aż do całkowitego ostygnięcia. Ta ilość naparu wystarczy, aby nakarmić 3 krzewy porzeczki. Podczas kwitnienia konieczne jest podlewanie roztworem odżywczym. Jagody po takim nawozie będą szczególnie duże i słodkie.
 5. Ponieważ porzeczki bardzo lubią wszelkiego rodzaju szkodniki, często konieczne jest zbadanie krzewu, odcięcie z niego chorych liści i spryskanie rośliny przy pierwszych oznakach uszkodzenia odpowiednimi związkami.
 6. Wczesne wiosenne podlewanie gorącą wodą przez zraszanie pomoże chronić porzeczki przed larwami owadów.
 7. Porzeczka ma włóknisty system korzeniowy i bardzo dobrze reaguje na wilgoć. W sezonie podlewa się 4-5 razy, wylewając 3-4 wiadra wody pod dorosły krzew. W upalną i suchą pogodę krzew jest podlewany częściej i obficie.
 8. Porzeczki będą miały słabe plony, jeśli zostaną posadzone w kwaśnej glebie. Pamiętaj, aby określić kwasowość gleby za pomocą testu i, jeśli to konieczne, przeprowadzić wapnowanie.
 9. Wszystkie odmiany porzeczek mają dobrą mrozoodporność i spokojnie tolerują mrozy do -30 ° C. Dlatego krzew nie potrzebuje specjalnego schronienia. Ale krzew może cierpieć z powodu silnych wiatrów. Przygotowując roślinę do zimowania, lepiej połączyć ze sobą gałęzie i owinąć je sznurkiem w spiralę.
 10. Skorzystają na tym nie tylko jagody, ale także liście porzeczki. Zbieraj młode zdrowe liście i używaj ich jako dodatku podczas parzenia herbaty.

Sadzonki są łatwym sposobem na zdobycie nowych krzewów porzeczki i zdecydowanie powinny być używane, jeśli masz zamiar rozszerzyć sadzenie krzewu jagodowego. Używając własnego materiału do sadzenia, będziesz mieć pewność jego jakości i przynależności do określonej odmiany. Ponadto takie rośliny są już przystosowane do uprawy w Twojej okolicy, co również jest zdecydowanym plusem.

Aleksandra

Edytor serwisu