Jak czyścić okna bez smug: instrukcje krok po kroku

Как помыть окна без разводов: пошаговая инструкция

Najlepiej zrobić to, gdy na szybę nie pada bezpośrednie światło słoneczne, ale jednocześnie na zewnątrz jest wystarczająco jasno. Będzie wczesny poranek, czas przed zachodem słońca, pochmurny dzień. W przeciwnym razie, ze względu na słońce, środki czyszczące wysychają szybciej niż można je wytrzeć, a mycie okien bez smug na szybie nie będzie możliwe.

Warto też sprawdzić prognozę pogody i odłożyć pranie, jeśli pada deszcz. Lub w tym przypadku ogranicz się do wycierania okien od wewnątrz.

Przygotuj swój ekwipunek

Jeśli zdecydujesz się na klasyczny zestaw, będziesz potrzebować:

 • gąbka do wycierania ramy i parapetów;
 • serwetki lub szmaty wielokrotnego użytku do czyszczenia szkła;
 • ściereczka z mikrofibry do polerowania szkła dla uzyskania połysku bez smug;
 • wiadro lub inny pojemnik na wodę z mydłem.

A jeśli chcesz przyspieszyć proces lub uczynić go bardziej technologicznym, na ratunek przyjdą dodatkowe narzędzia:

 • Skrobak gumowy . Ten cienki gumowy pasek na plastikowym uchwycie służy do usuwania nadmiaru środka czyszczącego.
 • Szczotka z teleskopowym uchwytem . Najczęściej z jednej strony ma zwykłą gąbkę, a z drugiej jest owinięty mikrofibrą. Ta szczotka przydaje się, gdy trzeba wyczyścić bardzo duże okno lub zewnętrzną powierzchnię szyby, do której nie możesz sięgnąć. Jeśli nie masz specjalnej szczotki do okien, możesz użyć mopa podłogowego.
 • Szczotka magnetyczna . Składa się z dwóch połówek, które umieszczone są po zewnętrznej i wewnętrznej stronie szkła i „przylegają” do siebie dzięki magnesom. W ten sposób szczotka na zewnątrz powtarza wszystkie ruchy, które wykonujesz od wewnątrz, a okno staje się czyste z obu stron. Dzięki temu urządzeniu nie da się osiągnąć idealnej czystości na zewnątrz, ale można nieco uprościć swoje zadanie.
 • Automatyczna wycieraczka. Sam skrapia środek myjący i zasysa pozostały płyn wraz z brudem i kurzem. Teoretycznie proces prania powinien stać się łatwiejszy i szybszy, ale recenzje takich urządzeń nie zawsze są dobre, niektórzy użytkownicy skarżą się na rozwody.
 • Robot myjący . Mocuje się do szkła za pomocą magnesów lub przyssawek i myje samo okno, jak odkurzacz robota. Możesz także sterować pralką ze swojego smartfona. Jednak dla właścicieli mieszkań z ogromnymi panoramicznymi oknami koszt jest dość rozsądny. Jest to nadal tańsze niż regularne dzwonienie do serwisu sprzątającego i znacznie łatwiejsze niż spędzanie wielu godzin na sprzątaniu.

Wybierz środki czystości

Możesz użyć dostępnego w handlu środka do czyszczenia szkła lub zrobić domowy roztwór do okien i wlać go do butelki z rozpylaczem. Aby uzyskać domowe lekarstwo, musisz wymieszać wodę i ocet w stosunku 1: 1.

A do czyszczenia ram i parapetów, zwłaszcza na zewnątrz, można przygotować roztwór mydła , dodając kilka kropel mydła w płynie do pojemnika z ciepłą wodą. Wiaderko z mydłem można zastąpić uniwersalnym środkiem do czyszczenia powierzchni. Najważniejsze jest, aby sprawdzić, czy nadaje się do materiału, z którego wykonane są ramy okienne: plastiku lub drewna.

Usuń wszystkie niepotrzebne

Przestawiaj kwiaty z parapetu, zdejmij lub podnieś rolety i żaluzje. Najlepiej też przetrzeć je wilgotną ściereczką.

Ramki do mycia i armatura

Jeśli najpierw umyjesz szybę, a potem ramę, smugi i zacieki mogą pozostać na czystym oknie.

Dlatego najpierw nanieś na gąbkę wodę z mydłem lub uniwersalny środek czyszczący i przejdź po całej ramce , także od końców. Nie zapomnij przetrzeć uchwytów i zwróć szczególną uwagę na wewnętrzne narożniki między szybą a ramą – gromadzi się tam dużo brudu.

Posprzątaj brud

Jeśli okno jest mocno zabrudzone, zwłaszcza z zewnątrz, najlepiej użyć mydła i wody przed przetarciem go płynem do mycia szyb.

Powierzchnię przetrzeć gąbką z wodą z mydłem, następnie gąbką nasączoną wodą, a pozostały płyn usunąć suchą ściereczką wielokrotnego użytku, suchą gąbką lub gumową skrobaczką do szyb.

Wypoleruj szkło na połysk

Nanieś środek do czyszczenia szkła na chusteczkę wielokrotnego użytku i przetrzyj powierzchnię okrężnymi ruchami, przesuwając się od krawędzi do środka. Następnie przeciągnij ściereczką z mikrofibry po szkle, aby usunąć nadmiar produktu i smugi. Powtórz, jeśli nie wyczyścisz go za pierwszym razem.

Użyj szczotki teleskopowej lub magnetycznej do czyszczenia zewnętrznej części okna. Pamiętaj o swoim bezpieczeństwie. Jeśli mieszkasz wysoko, a okno jest duże i nie można go otworzyć, lepiej skorzystać z usług sprzątacza lub wspinaczy przemysłowych.

Nie zapomnij o moskitierach

Brud z nich dostaje się na szybę i szybciej się brudzą, więc lepiej umyć również siatki. Jednym ze sposobów na usunięcie z nich cząstek brudu, martwych komarów i nasion sadzenia jest użycie lepkiego wałka do ubrań lub zwykłej taśmy.

Umyj parapet

Najlepiej zrobić to na samym końcu, ponieważ podczas prania dostanie się na nią kurz, brud i płyny.

Gdy okno jest czyste, umyj parapet gąbką i wodą z mydłem lub odpowiednim środkiem czyszczącym, a następnie wytrzyj do sucha.

Odłóż kwiaty i zawieś lub opuść zasłony.

Bonus: 4 życiowe hacki ułatwiające czyszczenie okien

1. Zastosuj technikę S

Nałóż wodę z mydłem na szkło, weź gumową skrobaczkę i usuń mydło ruchem w kształcie litery S od krawędzi do środka, przesuwając się od góry do dołu. Ta sekwencja pomoże wyczyścić okna bez smug i osiągnąć wspaniały efekt.

2. Użyj octu i wody do szkła

Amerykańska ekspert od czyszczenia Martha Stewart zaleca najpierw przetarcie szyb roztworem wody i octu w stosunku 1:1, następnie usunięcie nadmiaru, a dopiero potem użycie produktów szklanych ze sklepu.

Jeśli zrobisz wszystko w tej kolejności, szkło będzie czystsze i bardziej błyszczące.

Istnieje również inny wariant rozwiązania:

 • ½ części wody;
 • ¼ części octu stołowego;
 • ¼ części płynu do mycia naczyń.

Eksperymentuj, aby dowiedzieć się, która formuła działa najlepiej, aby osiągnąć pożądany efekt.

3. Wyczyść wnętrze ramki sodą oczyszczoną i octem.

W rowkach, w które wsunięto samo skrzydło, zwykle jest dużo zabrudzeń. Jeśli rama nie była myta od dłuższego czasu, prawidłowe zeskrobanie tych obszarów może być trudne.

Próbuj oszukiwać: obficie posyp zabrudzone miejsca sodą oczyszczoną , posyp octem stołowym, poczekaj, aż skończy się pienić i usuń wszystko szmatką. Część brudu zniknie wraz z pianką, a ramę łatwiej będzie wyczyścić.

4. Wytrzyj rolety szczypcami kuchennymi

Na żaluzjach gromadzi się dużo kurzu i brudu, które lepiej usunąć przed myciem okien, aby praca nie poszła na marne. Ale mycie każdego talerza jest bardzo żmudne.

Aby było trochę łatwiej, możesz wziąć szczypce do serwowania, owinąć każdą połówkę ściereczką z mikrofibry lub serwetką wielokrotnego użytku i zabezpieczyć gumką. Dzięki tej konstrukcji wygodnie jest wytrzeć każdą zaślepkę z obu stron jednocześnie.

Aleksandra
Edytor serwisu