Izolacja pianką poliuretanową – plusy i minusy

Izolacja pianką poliuretanową - plusy i minusy

Funkcje technologiczne

Pianka poliuretanowa jest otrzymywana przez zmieszanie poliolu i diizocyjanianu. Pojedynczo składniki te są dość toksyczne, ale podczas reakcji chemicznej tracą swoje szkodliwe właściwości. Podczas procesu produkcyjnego uwalniana jest duża ilość dwutlenku węgla, którego bąbelki otoczone są cienką powłoką z pianki poliuretanowej. Powstałą masę nanosi się na powierzchnię specjalnym pistoletem, pieni się i twardnieje na powietrzu.

Pianka poliuretanowa dzieli się na dwa główne typy:

 • Lekka otwarta komórka . Zgodnie ze swoimi właściwościami jest podobna do wełny mineralnej, ale kosztuje więcej. Podczas jego nakładania konieczne jest stosowanie folii paroizolacyjnych i hydroizolacyjnych.
 • Zamknięte komórki o różnych poziomach gęstości . PPU o niskiej gęstości (do 32 kg/m 3 ) służy do izolacji wewnętrznej ścian i stropów, średnio (do 40 kg/m 3 ) – do wypełniania ubytków, o wysokiej gęstości (do 80 kg / m 3 ) – do obróbki powierzchni, która będzie poddawana silnym obciążeniom mechanicznym.

Technologia aplikacji nie jest skomplikowana, ale w procesie wykorzystywane są składniki niebezpieczne dla zdrowia i drogi sprzęt. Dlatego lepiej nie ryzykować i powierzyć to zadanie profesjonalistom.

Zalety izolacji z pianki poliuretanowej

 • Wysokiej jakości izolacja cieplna i akustyczna  – dzięki porowatej strukturze materiału.
 • Brak połączeń i szwów  – minimalne prawdopodobieństwo pojawienia się “mostków zimnych”.
 • Płynność  – można nakładać na powierzchnie o dowolnym kształcie.
 • Uniwersalność  — przyczepność praktycznie do wszystkich materiałów (oprócz polietylenu).
 • Długa żywotność  – właściwości termoizolacyjne zaczynają spadać dopiero po 25 latach.
 • Samogasnący  – PPU nie wspomaga spalania.
 • Szybka praca  – aplikacja pianki poliuretanowej nie wymaga poważnych przygotowań.
 • Niska higroskopijność gotowej warstwy  – dodatkowa hydroizolacja wymagana jest tylko przy ocieplaniu pianką poliuretanową o otwartych komórkach.

proces izolacji pianką poliuretanową

Wady izolacji pianką poliuretanową

 • Zgodność z technologią wpływa bezpośrednio na jakość izolacji i żywotność gotowej powłoki. Dlatego prace muszą być wykonywane przez doświadczonych rzemieślników przy użyciu wysokiej jakości komponentów i certyfikowanego sprzętu.
 • PPU nie pali się w dosłownym tego słowa znaczeniu, ale podczas pożaru materiał wydziela bardzo gryzący dym. Może być niebezpieczny dla zdrowia, a nawet życia.
 • Pod wpływem światła ultrafioletowego utwardzona pianka zmienia kolor – z białego staje się ciemnobrązowy.
 • Koszt usługi może być dość wysoki. Najniższa cena za m2 dotyczy  lekkiej pianki poliuretanowej o otwartych komórkach, ale nie we wszystkich przypadkach można ją stosować.

Charakterystyka porównawcza

Najwyraźniej właściwości pianki poliuretanowej są widoczne w porównaniu z podobnymi materiałami termoizolacyjnymi:

PPU

Wełna mineralna

pianobeton

Standardowa gęstość materiału, kg / m 3

28-160

15-150

250-400

Zalecana grubość, mm

50

90-100

760

Współczynnik przewodzenia ciepła, W/m*K

0,019-0,040

0,052-0,058

0,145-0,160

Granice temperatury pracy w stopniach Celsjusza

-200…+150

-40…+120

-30…+120

Deklarowana żywotność

25

5

10

 

Streszczenie

Izolacje pianką poliuretanową oferuje wiele profesjonalnych służb. Technologia jest wydajna, dość łatwa w użyciu i niedroga. Jak każda metoda, ma swoje wady i zalety, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze. Jednak najważniejszą rolę odgrywa poziom umiejętności specjalistów i odpowiedzialne podejście wykonawcy. W końcu żywotność gotowej powłoki zależy bezpośrednio od jakości użytych komponentów i dokładności technologii.

Aleksandra

Edytor serwisu