GORDECIA (kwiaty) – wskazówki dotyczące pielęgnacji i uprawy

Godecja to bezpretensjonalna roślina jednoroczna o jasnych kwiatach. Uprawiana jest na rabatach i balkonach. Kwiaty Godetia są używane w kształtowaniu krajobrazu i dobrze rosną nawet w pomieszczeniach. Z łatwością tolerują zimne trzaski i krótkotrwałe przymrozki.

Opis

Godecja rośnie jak krzew. Może mieć kształt piramidalny lub rozłożysty. Godecja osiąga wysokość 60 cm i na początku lata ma pędy zielne. Z biegiem czasu sztywnieją.

Liście na pędach układane są naprzemiennie. Są wąskie, wydłużone. Kwiaty tej rośliny są jednobarwne lub wielokolorowe. Ich odcień zależy od odmiany godecji. Kwiat może być biały, różowy, bordowy, brzoskwiniowy lub szkarłatny.

Kwiaty Godecji mają kształt dzwonu lub róży (podwójne). Są zbierane w kwiatostany w postaci pędzla. Roślina kwitnie od lipca do późnej jesieni (mniej więcej do końca października). Każdy z kwiatów pozostaje otwarty przy każdej pogodzie.

Wraz z nadejściem przymrozków na Godecji pojawiają się cylindryczne kapsułki z nasionami. Nową roślinę można uzyskać z nasion, jeśli sadzenie zostanie przeprowadzone w ciągu 3-4 lat po zebraniu. Nie można ich dłużej przechowywać, ponieważ nasiona godecji stracą zdolność kiełkowania.

Pochodzenie

Godecja została po raz pierwszy znaleziona w Kalifornii przez botanika Boga (stąd nazwa tego przedstawiciela flory). Już w drugiej połowie XIX wieku roślina rozpowszechniła się w całej Europie. Zakochali się w nim za spektakularny wygląd i bezpretensjonalność.

Teraz ten kwiat można zobaczyć w parkach i ogrodach państw europejskich, a także na rabatach kwiatowych i na terenach prywatnych.

Korzystne cechy

Podczas kwitnienia godecja wydziela przyjemny zapach wanilii. Ten aromat ma korzystny wpływ na samopoczucie. Jeśli boli cię głowa, weź bukiet godecji i włóż go do wody z odrobiną kwasu cytrynowego. Wkrótce ból głowy ustąpi bez użycia leków.

Rodzaje i odmiany godecji

Naukowcy zidentyfikowali dwadzieścia rodzajów godecji. Każdy z nich obejmuje różne odmiany. Ale w naszym kraju szczególnie popularne są wielkokwiatowe, podwójne i urocze godecje, ponieważ gatunki te dobrze tolerują klimat.

Godetia grandiflora (Godetia grandiflora)

Godecja wielkokwiatowa to stosunkowo krótka roślina. Długość pędów nie przekracza 40 cm, krzew ma liście zwężające się ku nasadzie i duże kwiaty dzwonkowate (do 100 mm średnicy).

Kwiaty zbiera się w pędzelku na końcach łodyg. Ich odcień może być biały, różowy, liliowy, czerwony, szkarłatny, karmazynowy lub ciemnoczerwony. Gatunek ten obejmuje następujące odmiany:

 1. Pokój Pomarańczowy to godecja o wysokości do 50 cm z półrozkładającym się krzewem. Jedną z cech charakterystycznych tej odmiany jest zielono-czerwony odcień łodygi i wąskie liście. Kwiaty osiągają średnicę do 50 mm i mają kształt szerokiego dzwonu. Są czerwono-pomarańczowe z równą krawędzią płatków.
 2. Weisser Schwann to zwarta godecja o wysokości nie większej niż 35 cm, z jasnobrązowym spodem i zielonymi pędami nad głową. Kwiaty rośliny są satynowo białe, w kształcie miski. Mają płaskie brzegi i osiągają średnicę 60 mm.
 3. Summer’s Darling to godecja o różowo-bordowych kwiatach.
 4. Sybil Sherwood – małe, pełzające krzewy o wysokości do 40 cm, które cieszą oko jasnoróżowymi kwiatostanami.
 5. Memoria to odmiana o białych kwiatach. Jeśli przyjrzysz się uważnie, zauważysz delikatny odcień różu.
 6. Rembrandt to godecja o różowych kwiatach pokrytych czerwonymi plamami.
 7. Meteor to odmiana o ciemnoszkarłatnych, dzwonkowatych kwiatach. Płatki dzwonka mają aksamitną powierzchnię.
 8. Maiden Blush to roślina o kremowo-białych kwiatach. Ten odcień blaknie do gorącego różu u podstawy kielicha.
 9. Orange Glory – godecja z jasnoróżowymi kwiatostanami.
 10. Satin Rose to odmiana o kremowo-różowych kwiatach. Płatki Satin Rose są faliste na brzegach.

Godetia amoena

Urocza godecja dorasta do 60 cm wysokości. Ma wyprostowane łodygi o gładkiej powierzchni.

Z biegiem czasu pędy częściowo zdrewniałe. Ta roślina ma wąskie, spiczaste liście i kwiaty w kształcie misy do 50 mm średnicy. Płatki kwiatów są w kolorze karmazynowo-liliowym lub czerwono-różowym (istnieją inne odcienie czerwieni).

Ten typ obejmuje następujące odmiany:

 • Kirshkenigin to godecja o różowoczerwonych kwiatach.
 • Kryształowy płatek śniegu to wysoka odmiana krzewu. Ich wysokość sięga 75 cm, ta godecja ma białe kwiaty.
 • GraceRosePink to również wysoka odmiana. Ma jasne, szkarłatne kwiatostany.
 • Satyna to zwarty przedstawiciel gatunku o różowych dzwonkowatych kwiatach. Ich płatki stają się ciemniejsze, bliżej środka.
 • Scarlet Red to odmiana godecja z różowo-czerwonymi pąkami. Scarlet Red ma jaśniejsze płatki blisko środka.

Terry Godetia

Godecja Terry jako odrębny gatunek nie występuje w przyrodzie. Bujne kwiaty występują u wszystkich innych gatunków. Rembrandt z kategorii wielkokwiatowej i Sybil Sherwood również mają podwójne kwiatostany. Inne popularne odmiany:

 1. Diament. Charakteryzuje się jasnoczerwonymi kwiatostanami z białymi plamami.
 2. Panna młoda to godecja o białych kwiatach. Jeśli przyjrzysz się uważnie, zobaczysz delikatny różowy odcień.

Uprawa godecji z nasion

Godezia jest bardzo bezpretensjonalnym przedstawicielem flory. Można go uprawiać z nasion bezpośrednio na otwartym polu. Ta metoda jest lepsza niż przygotowanie sadzonek. Przesadzając gotowe sadzonki, wiele z nich uszkodzisz. Godecja w takich przypadkach nie jest akceptowana po posadzeniu.

Wysiew nasion

Niezależnie od odmiany nasiona należy wysiewać w drugiej połowie kwietnia. W ciepłych regionach dozwolone jest lądowanie na zimę. Zarówno jesienią, jak i wiosną nasiona należy najpierw zdezynfekować. Można to zrobić za pomocą słabego roztworu nadmanganianu potasu. Namocz w nim materiał do sadzenia i pozostaw na pół godziny. Pomoże to chronić sadzonki przed chorobami po wykiełkowaniu.

Godecja jest sadzona na płytkiej głębokości. W przypadku nasion wystarczająca jest głębokość 5 mm. Ale odległość między otworami powinna wynosić od 25 cm.Jeśli gleba nie miała jeszcze czasu na rozgrzanie w kwietniu, zalej ją obficie ciepłą wodą. Po wysianiu nasion ponownie zalej podgrzaną wodą i przykryj glebę folią.

Codziennie podnoś folię do przewietrzania. Godecja może kiełkować zbyt gęsta. W takim przypadku należy go przerzedzić.

Sadzonka

W zimnych regionach zaleca się sadzenie godecji metodą sadzonkową. W ten sposób możesz wcześniej osiągnąć kwitnienie. W tym celu przygotowuje się pojemniki z glebą odżywczą. Muszą mieć dobrą warstwę drenażową. Nasiona sadzi się w pojemnikach i przykrywa folią. Powinny wykiełkować za 1,5 tygodnia.

Po pojawieniu się kiełków film można usunąć.

Godecja jest gotowa do nurkowania, jeśli ma już dwa liście. Kiełki są zanurzane i sadzone w różnych doniczkach. Następnie musisz poczekać 2 tygodnie i rozpocząć nawożenie sadzonek. Można ją sadzić na rabacie kwiatowym, gdy kiełki osiągną wysokość 60 mm.

Lądowanie w otwartym terenie

Godecję sadzi się na klombie, gdy kiełki nie mają jeszcze szypułek. Jeśli się pojawią, kwiatu nie można przesadzić. Kiełki są usuwane z doniczek wraz z ziemią. Należy to zrobić bardzo ostrożnie.

Kiedy korzenie zostaną odsłonięte, godecja umrze. Sadzonki należy umieszczać w odstępach co 25 cm, do dołków lepiej dodać białą glinkę. Stymuluje wzrost godecji.

Wybierając dzień zejścia na ląd, upewnij się, że pogoda jest pochmurna. Gorące słońce może uszkodzić delikatne pędy. Jeśli dzień jest słoneczny, wysiadaj dopiero po zachodzie słońca.

Wiosenne sadzenie sadzonek

Młode pędy sadzi się w kwietniku pod koniec maja. W tym przypadku godecja zakwitnie na początku lipca. Przed ostatecznym przeniesieniem na ulicę konieczne jest utwardzenie niedojrzałych pędów. W tym celu doniczki zaczynają być codziennie wyjmowane z domu od początku maja. Najpierw pozostawia się je na świeżym powietrzu na 2 godziny, a odstęp jest stopniowo zwiększany.

Lądowanie przed zimą

Sadzenie godetów na zimę jest możliwe tylko w ciepłych regionach i pod warunkiem, że uprawa będzie pochodzić z nasion. Stosowanie sadzonek późną jesienią jest niepożądane, ponieważ większość pędów obumrze po wystawieniu na otwarty teren.

Nie ma takich problemów z nasionami. Zyskują odporność na zimno i choroby. Wpadając do gleby jesienią, nasiona godecji nie mają czasu na kiełkowanie, ale są dobrze nasycone wilgocią. W rezultacie kwiat kwitnie znacznie wcześniej niż posadzony wiosną.

Lokalizacja, gleba

Godezia uwielbia dobrze oświetlone miejsca. W zacienionych obszarach wszelkie odmiany kwitną małymi kwiatami. Do uprawy tej rośliny wymagane jest nie tylko odpowiednie oświetlenie. Musisz znaleźć miejsce z gliniastą glebą. Może być lekko kwaśny lub obojętny.

Po wybraniu odpowiedniego miejsca przygotuj je do sadzenia godecji. W przypadku nasion i sadzonek należy dobrze wykopać glebę, podlać ją i zastosować nawozy mineralne i popiół drzewny. Ponadto konieczne jest nawożenie gleby próchnicą w ilości 5 kg próchnicy na 1 m2. działka m. W przygotowanej glebie można sadzić nasiona lub kiełki.

Opieka nad godetią na świeżym powietrzu

Godecja nie należy do kategorii wybrednych przedstawicieli flory. Ale ta roślina również wymaga pielęgnacji, aby przez całe lato zachwycała kolorowymi kwiatami. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie podlewanie, odchwaszczanie i karmienie.

Podlewanie

Godecja jest bardzo wrażliwa zarówno na nadmiar, jak i na brak wody. Podlewać należy oszczędnie, nie zalewać ani nie przesuszać. System nawadniania kropelkowego radzi sobie z tym najlepiej. Ale jeśli go nie masz, możesz wykonać zadanie ręcznie. Najważniejsze jest, aby wstępnie wytrzymać wodę na słońcu, aby się rozgrzała.

Opryskiwanie liści jest bardzo przydatne w przypadku godecji. Ta procedura pomaga chronić liście przed wysychaniem. Ale musisz je spryskać dopiero po zachodzie słońca. W przeciwnym razie na liściach pojawią się oparzenia.

Top dressing

Aby godecja mogła obficie kwitnąć, należy ją karmić 2 razy w miesiącu. Na początku można to zrobić za pomocą dowolnych złożonych nawozów. Po pojawieniu się pąków użyj nawozów mineralnych z potasem i fosforem. Promują aktywne kwitnienie. Nigdy nie kupuj produktów na bazie azotu.

Ta substancja chemiczna stymuluje wzrost liści, a nie kwiatów.

Pielenie

Konieczne jest regularne odchwaszczanie krzewów, aby pozbyć się chwastów i poprawić wentylację gleby.

Rozluźniona gleba dobrze wyschnie nawet po obfitym podlewaniu. Pomoże to chronić korzenie godecji przed rozkładem.

Tworzenie

Godecja to krzew o delikatnych pędach, których nie zaleca się ścinać. Obfite kwitnienie można uzyskać w inny sposób – usuwając zwiędłe kwiaty i wysuszone liście. Kwiaty tej rośliny kwitną przez 3 dni. Następnie należy je usunąć, aby zrobić miejsce dla nowych pąków.

Wysokie odmiany godecji wymagają wsparcia. Muszą być przywiązane do kołków, w przeciwnym razie delikatne pędy pękną pod ciężarem dużych kwiatostanów.

Po kwitnieniu

W miejsce kwiatów tej rośliny powstają pudełka z nasionami. Dojrzewają miesiąc po zaniku godecji. Pudełka można odciąć dopiero po zaciemnieniu. Po odcięciu owoców wylej z nich pestki, wysusz je i przechowuj do następnego sezonu.

Uszkodzenia spowodowane chorobami i szkodnikami

Godecja, podobnie jak inne rośliny, może cierpieć z powodu szkodliwych mikroorganizmów i pasożytów. Najczęstsze jej choroby:

 1. Zgnilizna korzeni spowodowana przez grzyby. Ta choroba pojawia się z powodu nadmiernego podlewania. Jego objawy: letarg liści, pojawienie się na nich brązowych plam, wysuszenie, czernienie korzeni. Nie ma środków na leczenie zgnilizny. Możesz usunąć tylko dotknięte krzewy z klombu, aby infekcja nie rozprzestrzeniła się na sąsiednie sadzonki. Chorą godecję należy spalić, po czym trzeba będzie zdezynfekować narzędzia i potraktować glebę siarczanem miedzi.
 2. Mączniak. Ta choroba objawia się białą powłoką na liściach. W tym przypadku godecja jest traktowana fungicydem.
 3. Peronosporoza. Objawem choroby są małe plamki na liściach. Choroba jest również leczona fungicydem. Aby uniknąć pojawienia się mączniaka rzekomego, należy sadzić krzewy z dala od melonów.
 4. Rdza. Choroba ma swoją nazwę od czerwonych plam. Do zabiegu potrzebny będzie 1% płyn Bordeaux.
 5. Mszyce jedzące liście. W walce z mszycami dobrze sprawdzają się środki owadobójcze. Ale możesz także użyć środków ludowych: roztworu mydła, a także naparów z tytoniu lub popiołu drzewnego.

Godezia przekształca ogrody, parki i balkony. Jeśli odpowiednio o nią zadbasz, da Ci radość do późnej jesieni.

Aleksandra
Edytor serwisu