Gladiolus: zbieranie i przechowywanie cebul, praktyczne wskazówki dotyczące uprawy

Ci, którzy chcą ozdobić swój ogród i ci, którzy hodują piękne kwiaty na bukiety, zdecydowanie powinni zwrócić uwagę na mieczyki. W ramach dzisiejszej recenzji opowiemy, jak zbierane i przechowywane są cebulki, jak właściwie się z nimi obchodzić, jakich warunków temperatury i wilgotności należy przestrzegać, jakich zasad sadzenia i pielęgnacji należy przestrzegać.

Gladioli: A Brief Botanical Reference

Te wieloletnie kwiaty należą do rodziny Iris. Przyjechali do nas z gorących krajów azjatyckich i znad Morza Śródziemnego. Mieczyki zawdzięczają swoją nazwę kształtowi liści przypominającemu miecz (gladius – miecz), drugie imię to miecz. Kwiatostany mieczyków to pionowy kolec, na którym kwiaty są ułożone w kilku rzędach lub spiralnie. Ich rozmiar może być od miniaturowego (6 cm) do gigantycznego, osiągając 15 cm.

Gladiolus rozmnaża się przez cebulki, które rosną na korzeniach roślin w ciągu jednego roku. Guzki (niemowlęta) tworzą się wokół głównej żarówki, która służy również jako materiał do sadzenia nowych krzewów. Wysokość krzewu mieczyk sięga 80 centymetrów, kwiatostany różnią się gęstością kwiatów, długością ucha i wielkością kwiatu.

Kiedy kopać mieczyki jesienią i jak je przechowywać po wykopaniu

Przede wszystkim należy powiedzieć, że nie można pozostawić bulw w ziemi na zimę – prawdopodobieństwo ich przemarznięcia wynosi 100%. Drugim powodem, dla którego konieczne jest wydobycie ich z ziemi, jest to, że cebulki, gdy pozostają w ziemi przez długi czas, są dotknięte chorobami i szkodnikami. I po trzecie – wykopywanie cebulek pozwala oddzielić od nich „dzieciaki” w celu odtworzenia odmiany, którą lubisz.

Teraz zastanówmy się dokładnie, kiedy jesienią wykopać mieczyki. Zależy to od klimatu, rodzaju roślin oraz czasu sadzenia i kwitnienia. Uważa się, że konieczne jest wykopanie cebul półtora miesiąca po kwitnieniu, ale nie jest to odpowiednie dla wszystkich warunków klimatycznych. Na przykład w regionach północnych, gdzie kwitnienie następuje późno i wcześnie zaczyna się ochładzać, takiego odstępu nie da się utrzymać. Zwykle zaczynają się od połowy września, a następnie kopią, aż do pojawienia się jesiennych przymrozków. Czas można dokładniej określić na podstawie stanu liści: jeśli zaczną blaknąć i żółkną, to czas zacząć.

Najpierw wykopuje się cebulki roślin o ciemnym kolorze kwiatów, ponieważ są one bardziej podatne na różne choroby grzybowe niż inne. Ostatni, który wykopie te rośliny, które wyrosły z „dzieciaków”. Jeśli na liściach mieczyków widoczne są uszkodzenia, oznacza to infekcję grzybiczą. Trzeba je pilnie wykopać, aby mieć czas na poradzenie sobie z pojawiającą się chorobą.

Aby dokładnie określić czas, należy postępować zgodnie z prognozą pogody. Musisz wybrać słoneczny i suchy dzień, ale jeśli nadal musisz go wykopać w deszczową pogodę, cebulki należy natychmiast umyć pod bieżącą wodą i wysuszyć.

Jak prawidłowo wykopać mieczyki po kwitnieniu

Więc czas został ustalony, wybrano piękny dzień, możesz zacząć kopać. Należy to zrobić łopatą, ale trzeba ją wbić w ziemię pionowo i jak najgłębiej, aby nie uszkodzić żarówki. Używanie widelców zamiast łopaty jest mniej traumatyczne dla bulw, ale jeśli gleba jest zbyt krucha, prawdopodobnie nie zostaną znalezione.

Jeśli w wyniku zaniedbania żarówka została odcięta, można to uratować, traktując wyciętą stronę jaskrawą zielenią. Przechowuj tę żarówkę oddzielnie.

Wcześniej należy rozłożyć obok niego ceratę lub szmatkę, nad którą należy potrząsnąć materiałem do sadzenia, aby nie zgubić „dzieci”. Następnie cebulki są myte, łuski nie muszą być usuwane. Stara cebula (spód) powinna łatwo się rozdzielić, jeśli nie wyszła od razu, to po wysuszeniu powinna się udać.

Jak przechowywać mieczyki po kopaniu, metody przetwarzania cebul

Leczenie cebul mieczyków po wykopaniu fungicydem

Niezbędną operacją bezpośrednio po spłukaniu jest potraktowanie cebulek środkiem grzybobójczym przeciwko wciornastkom. W przeciwnym razie wciornastki zniszczą cebulę, pijąc z niej sok.

Dezynfekcja

Dezynfekować 3% roztworem nadmanganianu potasu, trzymając w nim bulwy przez co najmniej pół godziny.

Leczenie lekami

Moczyć w roztworach preparatów „Decis”, „Iskra” lub „Inta-vir” na pół godziny. Bulwy dotknięte grzybem należy spalić. Po wszystkich zabiegach odcina się liście, pozostawiając 2-3 cm kikut, a korzenie należy usunąć natychmiast po wykopaniu.

Zasady suszenia cebul mieczyków

Normalne wyschnięcie bulw zajmie miesiąc. Przez cały ten czas muszą znajdować się w temperaturze otoczenia od + 25 ° C do + 30 ° C. W mieszkaniu może to znajdować się na górze szafek kuchennych, gdzie zawsze jest ciepło. Materiał do sadzenia układa się w jednej warstwie na papierze lub tkaninie. Jeśli potrzebujesz szybciej wysuszyć cebulki, możesz użyć suszarki do włosów. Szybkie suszenie pomaga również zapobiegać chorobom. Żarówki należy codziennie sprawdzać, aby zidentyfikować uszkodzone i chore żarówki. Nierozdzielone „niemowlęta” można łatwo oddzielić po wysuszeniu. Następnie są przechowywane w oddzielnych torebkach papierowych lub bibułkowych.

ZAPAMIĘTAJ!

Jeśli na cebulce zostaną znalezione wciornastki, umieszcza się je w plastikowej torbie ze środkiem owadobójczym na pół godziny. Następnie cebulę dokładnie myje się w gorącej wodzie i suszy.

Niezbędne parametry środowiska przechowywania mieczyków zimą w domu

Zdolność do prawidłowego zakonserwowania cebul jest głównym kryterium powodzenia dalszej uprawy szaszłyków. Oto kilka pomocnych wskazówek.

Temperatura

Przez około dwa miesiące cebulki nie kiełkują, przez cały ten czas można je bezpiecznie przechowywać w każdych warunkach, a potem trzeba się martwić. Optymalna temperatura do długotrwałego przechowywania bulw wynosi od + 2 ° C do + 8 ° C.

Wilgotność

Dla właściwej konserwacji cebul mieczyk należy utrzymywać wilgotność powietrza otoczenia w granicach 60-80%. Przy wysokiej wilgotności żarówki zaczną gnić, aw suchym powietrzu mogą wyschnąć. Nieznaczne wysuszenie cebul jest całkiem normalne. Przed sadzeniem należy je owinąć mokrą szmatką, a powrócą do swojego pierwotnego kształtu. „Niemowląt” nie można przesuszyć, dlatego są trzymane oddzielnie od dorosłych cebulek i stale w wilgotnym pomieszczeniu.

Miejsca do przechowywania cebul mieczyk w zimie

W piwnicy lub piwnicy

Najlepszym miejscem do przechowywania bulw jest dobrze wentylowana piwnica lub piwnica. Umieszczane są w pojemnikach z kratownicowym dnem. Inną techniką jest złożenie bulw w przezroczyste pończochy damskie i zawieszenie ich. Piwnica, w której przechowywane są warzywa, nie nadaje się do przechowywania mieczyków, ponieważ mogą one zostać uszkodzone przez wilgoć odparowaną przez owoce podczas przechowywania.

W apartamencie

Większość ogrodników są zainteresowani , jak przechowywać mieczyków w zimie w domu. Najbardziej odpowiednią częścią lodówki może być miejsce do przechowywania warzyw. Materiałem opakowaniowym będzie papier lub karton.

Na balkonie

Jeśli ogrodnik nie ma piwnicy, możesz skorzystać z balkonu lub loggii. Pojemniki z bulwami ułożonymi w jednej warstwie ustawia się na podwyższonej platformie, a gdy nadchodzą przymrozki, owija się je kocami. Czasami to nie wystarczy, aby zapewnić niezawodność, lepiej jest wykonać specjalny pojemnik: drewniane pudełko otoczone pianką ze wszystkich stron. Powinien być również owinięty kocem lub starym futrem.

Przechowywanie bulw w ziemi

Ta metoda nie jest odpowiednia dla północnych regionów o surowym klimacie, można ją stosować tylko w południowych regionach naszego kraju. Nie będzie również działać tam, gdzie woda gruntowa jest blisko. Aby ułożyć cebulki mieczyk do przechowywania, wykopuje się okop o głębokości około 80 cm, bulwy umieszcza się w drewnianym lub plastikowym pojemniku, posypuje piaskiem i umieszcza na dnie wykopu. Z góry dół jest wypełniony trocinami, liśćmi lub sianem, tworząc kopiec, nad którym rozciąga się folię.

Co zrobić, jeśli na mieczykach zostaną znalezione wciornastki

Wciornastki to owady, które są powszechnymi szkodnikami kwiatów. Przechowywanie przynajmniej jednej cebuli zarażonej wciornastkami może zniszczyć wszystkie inne bulwy. Wciornastki szybko się rozmnażają, przenoszą się do sąsiednich cebul i wysysają z nich cały sok. Przyjrzyjmy się, jak przechowywać mieczyki, aby nie zostały zniszczone lub uszkodzone przez wciornastki.

Przede wszystkim potrzebujesz regularnej kontroli wszystkich żarówek. Jeśli łuska stała się szorstka i znajdują się na niej małe dziury, jest to robota wciornastków. Jeśli takie bulwy nie zostaną usunięte, mogą pojawić się okrągłe szare lub brązowe plamy, żarówka wysycha i wyrzuca z siebie żółty pył.

Nawet po usunięciu wszystkich uszkodzonych cebulek, aby zapobiec każdej bulwie przed sadzeniem w ziemi, należy ją wytrawić Actellikiem lub po prostu trzymać w gorącej wodzie o temperaturze + 50 ° C przez pięć minut.

UWAGA!

Gladioli nigdy nie należy sadzić w ich pierwotnym miejscu wcześniej niż trzy lata później. Źródła zakażenia chorobami i larwami owadów mogą pozostać w ziemi.

Kiedy zaczną tworzyć się pąki, zaleca się opryskiwanie Decisem, Karbofosem i innymi środkami do zwalczania szkodników. Zabieg należy powtarzać co 18-20 dni.

Zasady sadzenia mieczyków i pielęgnacji ich na otwartym polu 

Przede wszystkim decydujemy o miejscu. Miejsce, w którym wcześniej rosły ziemniaki i marchewka, nie nadaje się do sadzenia szaszłyków. Nie należy też wybierać miejsc, do których wcześniej wprowadzano obornik – mieczyki go nie tolerują. Odpowiednimi poprzednikami są nagietki, dalie, pomidory i groszek. Nie należy również wybierać miejsc zacienionych i takich, w których woda gruntowa jest blisko. Gleby kwaśne są również nieodpowiednie lub należy najpierw odtlenić glebę pod kwiaty. Na ciężkich glebach dodaje się piasek. Mieczyki nie lubią substancji organicznych, ale do kopania należy stosować nawozy mineralne. Aby uzyskać pożądany efekt z rosnących mieczyków, musisz przestrzegać następujących zasad:

 • żarówki są osadzone na głębokość równą czterem średnicom samej żarówki;
 • odległość między bulwami powinna wynosić od 15 do 20 cm;
 • dno wykopu należy osuszyć piaskiem lub torfowcem;
 • gleba podczas sadzenia musi mieć temperaturę co najmniej + 10 ° C

Przez cały okres wzrostu kwiatów należy monitorować wilgotność gleby, zapobiegając jej wysychaniu, ale nie należy też jej nadmiernie zwilżać. W czasie upałów zaleca się podlewanie każdego wieczoru, a po podlaniu należy go poluzować, aby złamać skorupę gleby. Podlewanie powinno być tak obfite, aby gleba była wilgotna na głębokości 20 cm. Jednocześnie nie można wlewać wody bezpośrednio na rośliny.

Opatrunek górny przeprowadza się po uwolnieniu pierwszych liści – z nawozem azotowym, po uwolnieniu szóstego liścia – z fosforem-potasem, podczas układania pąków można zastosować roztwór ptasich odchodów. Spryskanie roztworem nadmanganianu potasu, siarczanu miedzi i kwasu borowego również działa dobrze.

Galeria zdjęć i odmiany mieczyków

Odmiany mieczyków

Odmiany mieczyków są klasyfikowane według wielu parametrów i zapisane w postaci cyfrowego i alfabetycznego szyfru zawierającego wszystkie informacje o tej odmianie. Bezpośrednio po nazwie podaje się kod odmiany w postaci trzycyfrowej liczby.

Oto standardy jakości wskazane przez kod:

Szyfr Średnica kwiatu Kwiaty nie mniej Otwarte kwiaty Długość łodygi
100 mniej niż 6 piętnaście 5/6 Maks. 43
200 6-9 osiemnaście 6/5 Maks. 46
300 9–11,5 (12) dziewiętnaście 7/5 Maks. 51
400 11,5 (12) -14 dwadzieścia 8/6 Maks. 51
500 ponad 14 dziewiętnaście 7/5 Maks. 56

Pierwsza cyfra kodu wskazuje średnicę kwiatka, druga – grupę kolorystyczną, następna informuje o nasyceniu koloru i obecności plam o innych kolorach (dla jednokolorowych wskazana jest liczba parzysta). Po trzycyfrowej liczbie następuje oznaczenie czasu kwitnienia:

 • OP – bardzo wcześnie;
 • R – wcześnie;
 • RS – wczesny środek;
 • C – średni;
 • SP – średnio późno;
 • Płyta;
 • OP – bardzo późno.

Ponadto dwie cyfry wskazują rok selekcji odmiany. Dodatkowo dodaje się nazwisko lub firmę autora. Może również występować kombinacja liter wskazujących na pofałdowanie:

 • NG – bez karbowania;
 • UG – umiarkowanie faliste;
 • G – falisty;
 • SG – mocno karbowany;
 • SSG – super mocne karbowane.

Zdjęcie mieczyków w projektowaniu krajobrazu

Ten królewsko luksusowy kwiat nie mógł nie zostać doceniony przez projektantów krajobrazu na całym świecie. Różnorodność jego kolorów, kształtów i rozmiarów pozwala tworzyć kompozycje, które nie są do siebie podobne, zgodnie z indywidualnymi cechami i przeznaczeniem każdej witryny.

Kilka słów na zakończenie

Mamy nadzieję, że nasza krótka recenzja pomogła znaleźć więcej informacji na temat tego popularnego kwiatu. Jeśli masz jakieś pytania lub chcesz podzielić się swoimi doświadczeniami z uprawy mieczyków. to zapraszamy w komentarzach.

Aby utrwalić zdobytą wiedzę, doradzamy w zakresie zbioru i przechowywania cebul :

 

Aleksandra
Edytor serwisu