Dlaczego spanie na brzuchu jest złe?

Dlaczego spanie na brzuchu jest złe?

Pozycji do wygodnego zasypiania jest wystarczająco dużo, jednak nie wszystkie z nich są korzystne dla ogólnego stanu zdrowia człowieka. Często ludzie mają świadomość, że taka postawa ma szkodliwy wpływ na ogólny stan organizmu, ale trudno jest wyjaśnić, na czym polega ta szkoda. Dlatego tak ważne jest, aby dowiedzieć się, czy spanie na brzuchu faktycznie szkodzi, czy to tylko mit.

 1. Dlaczego spanie na brzuchu jest uważane za niezdrowe?

Każda osoba ma najbardziej wygodną i znajomą pozycję do spania. Nie oznacza to jednak, że jest optymalna – w końcu wiele negatywnych konsekwencji pojawia się znacznie później, postępując w czasie. Ponieważ nie ma zewnętrznego zagrożenia dla zdrowia, osoba nadal pozostaje w ciemności i naraża się na ryzyko.

Jakie szkody przynosi taka pozycja ciału?

 1. Nadmierna kompresja narządów wewnętrznych, która może prowadzić do poważnych zaburzeń.
 2. Przeciążenie klatki piersiowej, które wpływa na niedostateczną ilość napływającego tlenu.
 3. Wymuszony stan pracy mięśni szyi, prowadzący do problemów z kręgosłupem.

W ostatnim czasie kwestia ta staje się coraz bardziej aktualna, ludzie coraz częściej zaczynają dbać o swoje zdrowie, ale nadal nie są pewni słuszności przedstawianych opinii. Czy spanie na brzuchu jest niebezpieczne – co to jest, prawda czy wiara?

 1. Wierzenia i przekonania religijne

Szkoły religijne ogromnie różnią się od siebie treścią, ale ich opinie na temat zasypiania są absolutnie zbieżne – wszystkie zwracają uwagę na wagę zdrowego wypoczynku nocnego i zakaz przebywania w tej pozycji.

 1. W religii prawosławnej obowiązuje kategoryczny zakaz spania na brzuchu – taka jest bowiem pozycja grzeszników.
 2. Kierunek katolicki solidaryzuje się z większością, ale woli pozostać neutralny.
 3. W judaizmie nie wolno spać na brzuchu ze względu na nienaturalne ułożenie ciała, ale po prostu leżenie w takiej pozycji jest dozwolone.
 4. Islam ściśle przestrzega zakazu przebywania mężczyzn w tej pozycji, aby genitalia nie były poddawane uciskowi.
 5. Opinia naukowców na temat postaw

Pracownicy medyczni zauważają, że spanie na brzuchu nie jest najkorzystniejsze dla człowieka i może prowadzić do negatywnych konsekwencji. Po długich obserwacjach okazało się, że nawyk spania na brzuchu prowokuje pojawienie się wielu chorób.

 • Chirurdzy zauważają nadmierne przeciążenie kręgosłupa, przez co mięśnie nie mają możliwości odpoczynku i regeneracji. W rezultacie pojawiają się skurcze i manifestuje się naruszenie postawy.
 • Według psychologów przy długim przebywaniu głowy w obszarze skrętu mięśnie są napięte, w wyniku czego pogarsza się krążenie krwi.
 • Ta pozycja jest surowo zabroniona na starość.
 • Okuliści podkreślają, że ciśnienie wewnątrzgałkowe wzrasta podczas snu w łonie matki.

W poszukiwaniu bezpiecznej pozycji ciała naukowcy udowodnili, że podczas zasypiania na plecach lub na boku klatka piersiowa człowieka zostaje wyprostowana, a co za tym idzie, do organizmu dostaje się odpowiednia ilość tlenu , co korzystnie wpływa na funkcjonowanie narządów wewnętrznych.

 1. Dlaczego nie warto spać na brzuchu?

Głównym powodem, dla którego spanie na brzuchu jest niemożliwe, jest silny nacisk na organy podtrzymujące życie, co zaburza pracę serca i płuc.

Co jeszcze zagraża nawykowi spania na brzuchu?

 1. Naruszenie kręgosłupa, powstaje przejaw nerwobólu.
 2. Jest uszczypnięty nerw, ból w okolicy lędźwiowej.
 3. Układ krążenia jest zaburzony, możliwy jest ucisk tętnicy.
 4. Może wystąpić niewydolność serca, może mieć wpływ brak tlenu.
 5. Gruczoły sutkowe są ściśnięte, co może prowadzić do procesów zapalnych u kobiet.
 6. Mężczyźni są niebezpieczną pozycją ze względu na predyspozycje do impotencji.
 7. Spanie na brzuchu jest obarczone pojawieniem się przedwczesnych zmarszczek i rozstępów, pojawieniem się obrzęków.
 8. Jak oduczyć spania w tej pozycji?

Nawyk spania na brzuchu nie pojawia się samoistnie, ale w wyniku powtarzającego się utrwalenia, więc wykorzenienie go będzie wymagało nie lada wysiłku. Nie ma jednego właściwego sposobu radzenia sobie z tym problemem, ale istnieją zalecenia, aby skonsolidować nowe działania .

Wskazówki, jak przestać spać na brzuchu w nocy:

 • Odważnym, ale skutecznym sposobem jest wymuszenie snu na plecach lub boku. Będzie to wymagało znacznego wysiłku od osoby – w końcu będziesz musiał wykazać się siłą woli, utrzymując tę ​​​​samą pozycję ciała.
 • Pomoc w zmianie nawyku może zapewnić poduszka ortopedyczna lub specjalne rolki, które umieszcza się pod kolanami. Takie przedmioty zapewnią unieruchomienie ciała, zapobiegając zmianie pozycji ciała.
 • Istnieją pewne techniki medytacyjne, które pomagają złapać sen w określonej pozycji.
 • Popularna wersja sugeruje włożenie na noc kilku piłek pod ubranie, których obecność będzie utrudniać przy próbie przewrócenia się. Ale ta metoda budzi niepewność co do ważności wniosku.

W każdym razie decyzję o tym, w jakiej pozycji do spania u każdej osoby podejmujemy indywidualnie. Najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest to, że czasami niezdrowy rytuał przed snem może mieć poważny wpływ na problemy w ciele. Dlatego warto pomyśleć o konsekwencjach w odpowiednim czasie i zacząć kształtować nawyki zdrowego stylu życia

Aleksandra

Edytor serwisu