Czy mleko można zamrozić i jak to zrobić poprawnie?

Czy mleko można zamrozić?


Przed dłuższym przechowywaniem produkty mleczne można zamrozić, aby zapobiec ich zepsuciu. Jednak w celu zachowania walorów smakowych i odżywczych należy przestrzegać pewnych warunków temperaturowych. Jeśli mleko jest zamrażane zbyt wolno, struktura kuleczek tłuszczu ulegnie rozpadowi. Rezultatem jest tworzenie się warstw tłuszczowych i płatków białkowych.

Przyjrzyjmy się najlepszym sposobom przechowywania mleka w zamrażarce. Przydadzą się każdej gospodyni domowej, jeśli pojawi się duża ilość produktu, którego nie można spożyć w ciągu kilku dni.

Jak prawidłowo zamrozić mleko

Najlepiej użyć szybkiego zamrażania. Pokrętło regulacji temperatury powinno być ustawione na -22 stopnie. Dzięki szokowemu zamrażaniu produkt zachowuje wszystkie użyteczne właściwości i smak. Struktura napoju pozostanie niezmieniona po rozmrożeniu. Przed włożeniem produktu do zamrażarki należy z butelki wylać niewielką ilość mleka. Wraz ze spadkiem temperatury płyny zaczynają się rozszerzać, plastikowe pojemniki mogą pękać. Pamiętaj, aby zostawić trochę wolnego miejsca.

Jaki jest najlepszy sposób na zamrożenie mleka

 • Plastikowe torby z zapięciami (jednorazowe);
 • Butelki plastikowe o małej objętości;
 • Formy lodowe. Do gorących napojów dodaje się kostki mleka.

Przydatne porady

 1. Wysuszyć pojemnik wcześniej. Musi być czysta w środku, wolna od śladów tłuszczu i innych zanieczyszczeń.
 2. Zostaw trochę wolnego miejsca, jeśli zdecydujesz się użyć plastikowej butelki do zamrożenia mleka. Jeśli napełnisz pojemnik do góry, pęknie on w zamrażarce.
 3. Lekko wyciśnij butelkę wypełnioną mlekiem, aby uwolnić nadmiar powietrza. Następnie – mocno dokręć pokrywkę.
 4. Przeciętna komora zamrażarki może pomieścić około 20 litrów mleka. Nie zaopatruj się w zbyt dużo produktów mlecznych. Z biegiem czasu jakość zaczyna się pogarszać nawet w temperaturach poniżej zera. Zamroź tyle mleka, ile wypijesz w ciągu miesiąca.
 5. Mleko szybko pochłania otaczające zapachy. Jeśli obok postawisz jedzenie o silnym zapachu – na przykład rybę – napój będzie źle smakował. Zaleca się, aby zamrażarka zawierała tylko mleko. Przynajmniej mocno pachnące jedzenie.
 6. Jeśli używasz tacek na kostki lodu, natychmiast po zamrożeniu przenieś kostki mleka do szczelnie zamykanego pojemnika. Gotowe kostki są bardzo wygodne w użyciu do schładzania różnych gorących napojów – herbaty, kawy, kakao. Pamiętaj, że po rozmrożeniu 2 porcje zajmą około jednej czwartej zwykłej szklanki.

Okres ważności mrożonego mleka

Najczęstsze pytanie dotyczy czasu przechowywania mrożonego mleka. Utrzymuje się przez kilka miesięcy w temperaturach od -15 do -18 stopni.

Jednak po kilku tygodniach smak nabiału znacznie się pogarsza. Zmniejsza się również ilość składników odżywczych w składzie. Dlatego zaleca się spożywanie mleka w ciągu 1 miesiąca po zamrożeniu.

Jak prawidłowo rozmrozić mleko?

Czy mleko można zamrozić?

 • Stopniowo podnosić temperaturę – najpierw przenieś mleko do lodówki. Jeśli natychmiast podgrzejesz napój, zmieni się jego skład chemiczny.
 • Zamrożoną żywność przełożyć do lodówki na 2 dni przed planowanym użyciem lub przygotowaniem posiłku.
 • Możesz również użyć płynu do rozmrożenia napoju. Najpierw umieść pojemnik w zimnej wodzie, a następnie natychmiast w gorącej wodzie.
 • Jeśli pilnie potrzebujesz płynnego mleka (na przykład do pieczenia), możesz użyć kuchenki mikrofalowej. Jednak smak produktu ulegnie pogorszeniu.

Ważny! Rozmrożonego mleka nie wolno ponownie zamrażać – w przeciwnym razie utracony zostanie cały smak i użyteczne właściwości.

Prawidłowe użycie mrożonego mleka

Po rozmrożeniu napoju nie należy gotować, ponieważ białko uległo rozpadowi i zamieniło się w płatki.

Eksperci zauważają, że takie mleko krzepnie znacznie szybciej. Zaleca się ich stosowanie do wypieku ciasta.

wnioski

Aby przedłużyć okres przydatności mleka do spożycia, można zastosować kilka rodzajów obróbki cieplnej. W tym – pasteryzacja, marnowanie, gotowanie. Najłatwiej jednak zamrozić jedzenie. W ujemnych temperaturach napój można przechowywać do miesiąca. Pamiętaj, że każdy rodzaj obróbki cieplnej niszczy wszystkie mikroorganizmy – pożyteczne i szkodliwe. 

Wraz ze wzrostem trwałości produkt stopniowo traci swoje właściwości użytkowe. Jeśli kupujesz mleko pasteryzowane w supermarkecie, koniecznie sprawdź datę produkcji podaną na opakowaniu. Staraj się kupować jak najświeższe jedzenie.

Aleksandra
Edytor serwisu