Czy dinozaury można wskrzesić za pomocą znalezionego DNA?

Kto nie oglądał legendarnej serii Jurassic Park? Z tytułu artykułu już zrozumiałeś, że teraz przeanalizujemy jeden z fundamentalnych punktów tej serii filmów. Czy DNA dinozaurów występuje w prawdziwym świecie? Czy można je rozmnażać? Przekonasz się o tym i nie tylko teraz!

Jaja dinozaurów i nadzieja na zmartwychwstanie

W ciągu ostatnich 30 lat w różnych miejscach znaleziono kilka lęgów jaj dinozaurów. Ponadto znaleziono pozostałości szkieletu.

Czy pomoże przywrócić gigantyczne gady? Nie.

Jaja leżą w ziemi od setek milionów lat i są całkowicie skamieniałe. Kości również nie mogą być klonowanymi elementami.

Jedyną szansą jest wydobycie organicznych cząstek z resztek szkieletów.

Taki eksperyment został przeprowadzony w 2005 roku przez naukowców badających Tyrannosaurus rex. Użyli kwasów do wydobycia niektórych tkanek z resztek, czyli naczyń krwionośnych, tkanki kostnej i komórek krwi.

Jednak kolejne eksperymenty wykazały, że radość była przedwczesna. Znaleziona materia organiczna była mikroskopijną warstwą bakterii zawierającą polisacharydy, DNA i inne polimery.

Dlaczego współczesny świat nie może rozmnażać dinozaurów?

Pomimo tego, że naukowcom udało się już zidentyfikować strukturę genomu dinozaura, nie mogą stworzyć własnego Parku Jurajskiego z następujących powodów:

Teoria DNA zachowanego w kawałku bursztynu wewnątrz owada wysysającego krew jest błędna. Nawet w bursztynie przez setki milionów lat łańcuch DNA po prostu się rozpadnie. Takie komary znaleziono w prawdziwym świecie, ale znajdujący się w nich materiał genetyczny był bardzo, bardzo stary, to znaczy bezużyteczny. Drugi powód pochodzi z pierwszego.

Gdyby genetycy mogli znaleźć DNA gigantycznych gadów, wówczas te cząsteczki zostałyby podzielone na mikroskopijne cząsteczki. Mimo wszystko połączenie ich razem nie byłoby możliwe.

Czy zatem można wskrzesić dinozaury?

Aby stworzyć pełnoprawny organizm (dinozaur) z jednej nici DNA, musisz posunąć się o dziesięciolecia do przodu, ponieważ teraz jest to uważane za fantazję.

Rekonstrukcja organizmu wymaga pełnego zestawu genów , których obecnie nie mamy.

W słynnym filmie o dinozaurach, o którym już wspominaliśmy, genetycy zrobili co następuje. Wzięli DNA żaby jako brakujące elementy w genomie. Ale nawet to nie stworzyłoby pełnoprawnego dinozaura w prawdziwym świecie.

Tak więc na tym etapie rozwoju człowieka odtworzenie dinozaurów jest prawie niemożliwe. Może warto poczekać kilka dekad, a potem …

Aleksandra
Edytor serwisu