9 faktów na temat wypadania włosów po porodzie, które powinna znać każda mama

Wypadanie włosów po porodzie jest normalne

Wypadanie włosów po porodzie jest normalne

Kilka tygodni lub miesięcy po urodzeniu dziecka włosy zaczynają wypadać z dużą prędkością. Świeżo upieczona mama znajduje je na poduszce, w łazience po prysznicu, na ubraniu. I wszystko byłoby dobrze, ale ilość wypadających włosów znacznie przekracza dopuszczalne 50-100 włosów dziennie, które są uważane za normę. Odpowiedzią na to są te same estrogeny.

Po porodzie ich stężenie w organizmie spada, a jednocześnie zanika ich pozytywny wpływ na włosy. Faza wzrostu i żywotność włosów wraca do normy „przedciążowej”, a włosy, które powinny pożegnać się z głową na długi czas, wypadają.

Karmienie piersią czy nauka butelką nie ma znaczenia

Wypadanie włosów po porodzie to dość długi proces, który wbrew obiegowym opiniom nie ma żadnego efektu – kobieta karmi swoje dziecko piersią czy mlekiem modyfikowanym. Na ogół trwa to przez rok po urodzeniu dziecka.

Jeśli jednak organizm kobiety ma niedobory składników odżywczych (niezbędnych aminokwasów, witamin i minerałów, zwłaszcza żelaza i wapnia) z powodu laktacji lub z innych przyczyn, włosy mogą wypadać bardziej intensywnie.

Czy wiedziałeś?

Naturalne karmienie dziecka do roku „wygładza” zmiany hormonalne w organizmie kobiety, zmniejszając tym samym ryzyko intensywnego wypadania włosów.

Nie każdy musi martwić się o swoje włosy.

Nie każdy musi martwić się o swoje włosy.

W przypadku wypadania włosów należy zrezygnować z koloryzacji amoniakiem, agresywnych zabiegów w salonie, przedłużania pasm i częstego stosowania urządzeń termicznych. Czasami dobra fryzura ratuje sytuację. Ale to wszystko to tylko środki pomocnicze.

Tylko trycholog może udzielić skutecznych zaleceń w każdym konkretnym przypadku. Trzeba się do niego zwrócić, gdy sytuacja pogarsza się z każdym dniem: włosy wypadają w dużych ilościach, łysiny są już widoczne na skórze głowy, proces wypadania włosów się przeciągnął.

Narodziny nie są jedyną rzeczą, która ma znaczenie

Oprócz samego porodu inne czynniki mogą prowadzić do przerzedzenia włosów. Jednym z najważniejszych jest styl życia. Jeśli kobieta żyje w ciągłym stresie (nie otrzymując wsparcia w opiece nad dzieckiem od bliskich i przyjaciół), stosuje restrykcyjne diety odchudzające, pozbawiona większości składników odżywczych, nie przestrzega reżimu pracy i odpoczynku, jej włosy mogą zacząć wypadać. cienki. Kroki w kierunku rozwiązania powstałych problemów i normalizacji trybu życia pomogą zmienić sytuację.

Fryzjer nie pomoże

Fryzjer nie pomoże

Jak wspomniano powyżej, wysoko wyspecjalizowany specjalista, trycholog, zajmuje się problemami wypadania włosów. Jego zadaniem jest znalezienie prawdziwej przyczyny przerzedzania się włosów i podanie zaleceń, które powinny jak najszybciej poprawić sytuację.

Aby to zrobić, przeprowadza się kompleksowe badanie – wykonuje się kliniczne i biochemiczne badania krwi, sprawdza się tło hormonalne, stosuje się diagnostykę sprzętową, ćwiczy się fototrichogram i mikrodiagnostykę.

Uwaga!

W wielu przypadkach wymagane są konsultacje dodatkowych specjalistów. Na przykład ginekolog i endokrynolog. Ginekolog musi wykluczyć choroby, które bezpośrednio wpływają na stan włosów, w tym dysfunkcję nadnerczy i zespół policystycznych jajników. Endokrynolog pomoże z czasem zidentyfikować zaburzenia w tarczycy, często odgrywają one kluczową rolę w rozwoju łysienia.

Wybór terapii zależy od wielu czynników.

To, co trycholog przepisał jednej kobiecie, może być bezużyteczne, a nawet szkodliwe dla innej. W zależności od rozpoznania i stanu włosów pacjenta lekarz może zaproponować miejscowe środki zaradcze (szampony, balsamy, nalewki), fizjoterapię, laseroterapię, mezoterapię, plazmoterapię, ozonoterapię, karboksyterapię, stymulację komórkową i inne metody.

Jeśli w organizmie kobiety występuje ostry niedobór witamin i minerałów, lekarz może dodatkowo zalecić zakraplacze z witaminami i mikroelementami lub przyjmowanie specjalnych kompleksów.

Domowe zabiegi są jedynie środkiem pomocniczym

Domowe zabiegi są jedynie środkiem pomocniczym

Należy zrozumieć, że jeśli przyczyną łysienia są czynniki wewnętrzne, to nie można osiągnąć pozytywnego efektu tylko za pomocą terapii zewnętrznej. Jednak jako środek pomocniczy może być dość skuteczny.

Lekarz może zalecić regularne samodzielne masowanie skóry głowy – codziennie, lekkimi ruchami masującymi, oddziałującymi na małżowiny uszne i okolice szyi. Albo miejscowa aplikacja nalewki z ostrej papryki, która dzięki działaniu rozgrzewającemu pobudza krążenie krwi w skórze głowy i pozytywnie wpływa na cebulki.

Szampony, balsamy i maski przeciw wypadaniu włosów nie działają

W sprzedaży można znaleźć wiele dobrych produktów do oczyszczania włosów i skóry głowy, pielęgnacji włosów. Ale musisz zrozumieć, że produkty higieniczne, ze względu na swoją strukturę chemiczną, nie mogą wpływać na mieszki włosowe znajdujące się w głębokich warstwach skóry. Ich działanie jest powierzchowne, co oznacza, że ​​nie zadowolą się wyraźnym efektem.

Uwaga!

Nawet profesjonalne linie do pielęgnacji włosów są bezsilne wobec wypadania włosów, ponieważ są to głównie produkty poprawiające wygląd włosów. Jednak ich stosowanie powinno być zalecane przez specjalistę, który przeszedł odpowiednie przeszkolenie. Nie możesz ich sobie przypisać.

Aleksandra

Edytor serwisu