8 powodów, dla których figowiec zmienia kolor na żółty

Odniesienie.
Najczęstszym jest figowiec gumowy. Często można go znaleźć na parapetach babć. Jej liście są duże, błyszczące, o pięknym, nasyconym zielonym odcieniu. Ostatnio rozpędu nabierają fikusy z małymi liśćmi: Benjamin, karzeł, bengalski i inne.

Dlaczego liście figowca żółkną i opadają i jak przywrócić roślinie zdrowy wygląd: szczegółowa tabela  

Liście zaczynają żółknąć z reguły z niewłaściwą pielęgnacją figowca. Najczęściej dzieje się tak z następujących powodów:

Przyczyna opis problemu Rozwiązanie
Częste przenoszenie roślin z miejsca na miejsce Fikusy nie lubią tego, gdy często są przestawiane z miejsca na miejsce. Są zestresowani. Wzrost spowalnia, a liście zaczynają żółknąć. Musisz natychmiast znaleźć najbardziej odpowiednie miejsce w swoim domu na ten kwiat.
Reżim temperatury jest naruszony Zbyt niskie lub zbyt wysokie temperatury w pomieszczeniu również negatywnie wpływają na roślinę. Bardzo odczuwalna jest dla niego nagła zmiana temperatury o 7 stopni. Liście figowca zaczynają żółknąć. Optymalna temperatura dla udanej uprawy fikusów wynosi od +16 do +21 stopni. Fikusy pochodzą z ciepłych krajów, więc muszą znaleźć ciepłe miejsce, w którym nie będzie przeciągów. Nie umieszczaj fikusów w pobliżu wentylacji.

Zimą, jeśli doniczka stoi na parapecie, pod laminat należy podłożyć piankę lub kilka warstw podłoża. Taka warstwa uratuje korzenie przed zimnem pochodzącym z parapetu.
Niewłaściwe podlewanie Obfite podlewanie jest szkodliwe dla figowca. Duże problemy pojawiają się, gdy w doniczce nie ma otworów drenażowych. Wilgoć pozostaje w doniczce, a korzenie po prostu gniją. Podlewanie figi powinno być umiarkowane.
Nieodpowiednia wilgotność Suche powietrze negatywnie wpływa na dekoracyjny wygląd figi. Jeśli nie ma wystarczającej wilgotności powietrza, liście żółkną i opadają. Nie umieszczaj garnka na figi w pobliżu gorących grzejników.
Nieprawidłowe oświetlenie Jeśli palące promienie słońca uderzą w liście, liście żółkną i wysychają. W mocnym odcieniu roślina również czuje się przygnębiona. Umieść doniczkę w miejscu o dobrym oświetleniu otoczenia – w pobliżu okna, aby światło słoneczne mogło wpadać przez cienką zasłonę. Okno wschodnie pasuje dobrze.
Brak składników odżywczych Jeśli nie ma wystarczającej ilości pożywienia, roślina nie ma siły, by rosnąć. Młode liście zaczynają żółknąć i opadać. Konieczne jest karmienie rośliny doniczkowej dowolnym uniwersalnym nawozem.
Pojawiły się szkodniki Fikusy są często atakowane przez mszyce, łuski, przędziorki. Okresowo sprawdzaj swój figowiec, zwłaszcza spód liści. Jeśli kogoś znajdziesz, zastosuj środek owadobójczy. Często używam leku „Aktara”, z reguły wystarczy jedno leczenie.

Możesz użyć oleju neem, świetnie nadaje się do walki z różnymi owadami. Usuń dotknięte liście z rośliny.
Choroby W przypadku chlorozy liście żółkną. Jeśli problem nie zostanie rozwiązany, kwiat umrze. Chloroza może pojawić się z powodu braku światła słonecznego. Konieczne jest przeniesienie rośliny w bardziej oświetlone miejsce, chwilę przyglądania się kwiatowi, karmienie chelatem żelaza.

Choroby grzybicze należy leczyć fungicydami.

Jak pomóc roślinom kauczukowym, jeśli opadną liście 

W gumie figowej liście żółkną, jeśli gleba w doniczce jest zbyt mokra przez długi czas, a temperatura w pomieszczeniu jest niższa niż +15 stopni. W takich warunkach gleba nie wysycha, a system korzeniowy zaczyna gnić. W związku z tym przestaje wchłaniać wilgoć, to odwadnia roślinę, a kwiat zaczyna zrzucać liście.

Liście najpierw żółkną, a następnie opadają. Jeśli tak się stanie, musisz podnieść temperaturę w pomieszczeniu lub przenieść garnek w cieplejsze miejsce. Pod wpływem ciepła ziemia wysycha szybciej, a problem zostanie rozwiązany.

W zaniedbanym przypadku trzeba usunąć korzenie z doniczki, obejrzeć je i wysuszyć poza doniczką. Zgniłe korzenie należy przyciąć, a kwiat z powrotem do doniczki.

Rada.
Aby roślina szybciej się po tym zregenerowała, możesz spryskać ją roztworem wody z „Epinem” i podlać tym samym produktem.

Dlaczego figowiec Benjamina żółknie i traci liście 

Ficus Benjamin zmienia kolor na żółty z kilku powodów:

  1. Od permutacji z miejsca na miejsce.
  2. Z przeciągu, zwłaszcza z zimnego w zimie.
  3. Z braku oświetlenia.

Bardzo ważne jest, aby na czas znaleźć przyczynę opadania liści i jak najszybciej ją wyeliminować.

Dolne liście figowca żółkną i opadają: czy warto panikować?

Fikusy są wiecznie zielone. Ale każdy liść ma swoją własną żywotność. Z reguły liść żyje średnio od dwóch do trzech lat, potem żółknie i znika. Zdrowa roślina ma kilka liści miesięcznie, zwykle z niższego poziomu. Jeśli zdarza się ci to okresowo, wszystko jest w porządku.

Ale jeśli liście zaczęły masowo opadać, pilnie trzeba szukać przyczyny. Dolne liście mogą żółknąć z powodu braku magnezu. Musisz karmić roślinę doniczkową magnezem potasowym lub siarczanem magnezu.

3 powody, dla których końcówki liści figowca żółkną i co z tym zrobić 

Istnieją trzy główne powody, dla których końcówki płytek zmieniają kolor:

  1. Szkodnik . Jeśli liście zaczęły żółknąć od krawędzi, najczęściej sprawcą jest przędziorek. Oprócz żółknięcia brzegów na liściach pojawiają się charakterystyczne kropki. Jeśli nie walczy się, liście wymrą. Musisz spryskać roślinę środkiem owadobójczym.
  2. Niewłaściwe podlewanie. Przy częstych powodziach brzegi liści również zaczynają żółknąć. W takim przypadku należy pilnie przesadzić figowiec, dodać suchą nową glebę, dodać dobrą warstwę drenażową i okresowo poluzować glebę w doniczce.
  3. Słońce . Pod wpływem bezpośredniego światła słonecznego brzegi liści również zaczynają żółknąć. Musisz przenieść doniczkę w inne miejsce.

Liście figowca żółkną jesienią: jak przywrócić im zdrowy zielony kolor 

Często jesienią liście zaczynają żółknąć. Powodem tego jest niewłaściwa pielęgnacja zwierzaka, a raczej nadmierne podlewanie. Jesienią roślina zaczyna stopniowo spowalniać swój wzrost, przygotowując się do okresu uśpienia, a my nadal ją podlewamy, jak latem.

Korzenie zaczynają gnić, w wyniku czego otrzymujemy dużo żółtych liści. Od drugiej połowy października do marca roślina znajduje się w okresie uśpienia. W tej chwili musisz zmniejszyć podlewanie.

Ważny!
Jesienią oszczędnie podlewaj roślinę, gdy gleba wysycha.

Jak pomóc fikusowi, jeśli liście opadają zimą 

Zimą liście żółkną również od niewłaściwego podlewania i braku wilgotności powietrza. Figowiec cierpi na przepełnienie i słabe podlewanie. Należy zadbać o to, aby gleba w doniczce była zawsze lekko wilgotna.

Nie przesuszaj ziemistej śpiączki. Podlewanie uważa się za optymalne 1-2 razy w tygodniu. Ale każdy przypadek jest indywidualny, bo każdy ma inne warunki w swoich domach. Podlewaj obficie – aby woda zaczęła spływać do garnka. Konieczne jest spuszczenie wody ze studzienki.

Rekomendacje.
Jeśli powietrze w pomieszczeniu jest zbyt suche, należy okresowo spryskiwać liście z butelki z rozpylaczem.

3 metody zapobiegające żółknięciu liści figowca 

Łatwiej jest zapobiegać żółknięciu niż później zająć się problemem. Musisz wykonać następujące czynności:

  1. Monitoruj wilgotność gleby w doniczce. Z reguły liście najczęściej żółkną z powodu nadmiaru lub braku wilgoci. Wilgotnościomierz można wykorzystać do określenia poziomu wilgoci w glebie. Lub użyj metody ludowej: poluzuj ziemię kijem na głębokość 3-4 cm Jeśli gleba jest tam sucha, czas podlać roślinę doniczkową. Jeśli jest mokry, poczekaj.
  2. Chroń roślinę przed przeciągami, szczególnie zimą.
  3. Wybierz odpowiednie miejsce w domu dla figowca. W ciemnym kącie, daleko od okna, fikusowi będzie brakować światła, a liście będą stale żółknąć i opadać. Najlepiej ustawić doniczkę w pobliżu okna z zasłonami.
Aleksandra

Edytor serwisu