15 roślin kwitnących w cieniu

1. Orlik (zlewnia)

Orlik

Orlik to bezpretensjonalna roślina wieloletnia, znana również pod innymi nazwami: zlewnia, orzeł, dzwon, gołębie itp. Najlepszym miejscem do jej uprawy jest półcień. Na słońcu roślina za szybko zanika, aw cieniu rozwija się powoli. Orlik kwitnie w maju-lipcu. Wielkość kwiatów zależy od odmiany: u niektórych kwitnące pąki osiągają średnicę 6-7 cm. Mogą być monochromatyczne (białe, żółte, różowe, fioletowe, niebieskie itp.) lub mogą mieć różnorodny kolor.

2. Astilbe

astilba

Astilba to wieloletni krzew o bujnych kwiatostanach-wiechach w odcieniach bieli, różu, bzu i czerwieni. Jego wysokość zależy od odmiany i waha się od 15-20 cm do 2 m, długość kwiatostanów od 10 do 60 cm Kwitnienie jest długie, w większości odmian występuje na przełomie czerwca i lipca.

Astilbe to roślina tolerująca cień, która wymaga regularnego podlewania. Od nadmiaru słońca i braku wilgoci kwiatostany tracą efekt dekoracyjny.

3. Ciało

Ciało

Badan to wieloletnia roślina zielna, która jest ozdobna od wiosny do późnej jesieni. Początkowo, w maju-czerwcu, atrakcyjności rośliny dodają liczne drobne kwiaty umieszczone na wysokiej szypułce. Po uschnięciu bergenia nadal pozostaje ozdobą ogrodu, ale już kosztem dużych błyszczących liści, zebranych w gęstą podstawową rozetę. Jesienią ich ciemnozielony kolor zastępuje czerwony.

Badan świetnie czuje się zarówno na słońcu, jak iw cieniu, jednak w oświetlonych miejscach i w wysokich temperaturach wymaga częstego podlewania.

4. Barwinek

barwinek

Barwinek to pnący, wiecznie zielony, wieloletni krzew o wzniesionych pędach kwiatowych o wysokości 20-40 cm.Kwiaty (osiągają średnicę 4-5 cm) pojawiają się wiosną, w maju i cieszą oko przez 3-4 tygodnie. Kolor kwiatów jest najczęściej niebieski, ale istnieją odmiany o kwiatach niebieskich, fioletowych, różowych i czerwonych.

Barwinek dobrze rośnie w cieniu i półcieniu, dlatego często sadzi się go pod drzewami oraz w miejscach, gdzie inne kwiaty nie chcą rosnąć. W krótkim czasie jest w stanie pokryć wszystko solidnym zielonym dywanem.

5. Brunnera

brunnera

Brunner to bezpretensjonalna bylina, która może stać się prawdziwą ozdobą zacienionych i zacienionych zakątków ogrodu. Istnieje kilka rodzajów tej rośliny. W ogrodnictwie najczęściej stosuje się Brunnera wielkolistną i syberyjską.

Liście rośliny znajdują się na długich ogonkach o wysokości 30-50 cm, w niektórych odmianach blaszki liściowe mają różnorodny kolor i dlatego są dość dekoracyjne nawet bez kwiatów. Małe niebieskie kwiaty pojawiają się na wysokich szypułkach w kwietniu. Jeśli po kwitnieniu krzak zostanie odcięty, to pod koniec lata brunner ponownie zakwitnie.

6. Buzulnik

бузульник

Buzulnik to roślina wieloletnia o wysokości 1-2 m. Kwitnienie jest długie, rozpoczyna się w czerwcu (w niektórych odmianach w sierpniu) i trwa do końca września i października. Kwiaty w różnych odcieniach żółci przypominają rumianek. Liście buzulnika są duże, w niektórych odmianach osiągają średnicę 40-50 cm.

Najlepszym miejscem do uprawy buzulnika jest wilgotny zacieniony obszar, na przykład przy ścianie domu lub nad brzegiem stawu.

7. Luźna kłótnia

krwawnica

Krwawnica to roślina wieloletnia (niewiele jest odmian jedno- i dwuletnich) doskonale nadająca się do dekoracji wilgotnych, zacienionych zakątków ogrodu. W takich warunkach kłos kwitnie dobrze, ale rośnie wolniej niż na słonecznym terenie.

Roślina osiąga wysokość 50-60 cm, kwitnie żółtymi (najczęściej), białymi lub różowawymi (rzadziej) kwiatami. Małe kwiaty są zbierane w kwiatostanach tarczycy lub wiechowatych. Kwitnienie przypada na czerwiec-lipiec.

8. Wołżanka

Wołżanka

Volzhanka (inna nazwa rośliny aruncus) to duży wieloletni krzew, który wygląda jak astilbe. W zależności od odmiany wysokość krzewu Wołżanka może wynosić od 30 cm do 1,5 m.

Wołżanka kwitnie w pierwszej połowie lata, wypełniając ogród miodowym aromatem. Kwiaty są małe (do 3 mm), białe lub kremowe. Znajdują się na długich szypułkach, które są kontynuacją łodyg. Kwiaty są zebrane w gęste kwiatostany w kształcie kolców.

Volzhanka to roślina do miejsc wilgotnych i zacienionych. Roślina wieloletnia jest dość bezpretensjonalna w pielęgnacji, tylko w przypadku silnej suszy wymaga podlewania.

9. Galantus

galantus

Galanthus jest jednym z pierwszych kwiatów pojawiających się wiosną. Na środkowym pasie te miniaturowe rośliny „budzą się” w marcu-kwietniu, kiedy przyroda jeszcze „śpi”.

Roślina osiąga wysokość 15 cm, kwiaty Galanthus opadają w kształcie dzwonu. Kolor płatków jest biały, czasami pojawiają się odmiany z małymi zielonymi plamami na kwiatach.

W przeciwieństwie do wielu roślin bulwiastych, galanthus woli rosnąć w półcieniu, ale nie toleruje stojącej wody, więc zadbaj o drenaż przed sadzeniem przebiśniegów.

10. Hortensja

hortensja

Hortensja to wieloletnia roślina kwitnąca. Występuje w postaci małych drzewek, krzewów i winorośli. Na środkowym pasie najczęściej uprawiane są hortensje wiechowate, wielkolistne, drzewiaste i dębowolistne.

Jeśli masz zacieniony obszar z kwaśną glebą, posadź hortensję, ponieważ. To są warunki, które najbardziej jej odpowiadają. Wszystkie rodzaje hortensji mogą rosnąć na słońcu, ale lepiej umieścić je w półcieniu, ponieważ. w bezpośrednim świetle słonecznym tracą efekt dekoracyjny.

11. Dicentra jest wspaniała

dicentra

Dicentra to wieloletnia roślina zielna o wysokości około 1 m. Kwiaty są białe, różowe i czerwone w kształcie przypominającym „serca”. Z tego powodu roślina jest często nazywana „złamanym sercem”.

Dicentra może rosnąć zarówno w oświetlonym obszarze, jak iw półcieniu. Jest całkowicie bezpretensjonalny dla składu gleby, praktycznie nie podatny na choroby i uszkodzenia przez szkodliwe owady.

12. Mirabilis

mirabilis

Mirabilis to roślina wieloletnia uprawiana na środkowym pasie jako roślina jednoroczna. Dorosły krzew osiąga 50-80 cm wysokości. Pędy wzniesione, gęsto rozgałęzione. Kwiaty w kształcie lejka; różowy, biały, czerwony, żółty i barwny. Długie kwitnienie: rozpoczyna się w lipcu i trwa do przymrozków.

Lepiej sadzić mirabilis w półcieniu. Roślina preferuje żyzną glebę.

13. Wątrobowiec

trojanek

Wątrobowiec (inne nazwy to „wątroba” i „zagajnik”) – wczesna roślina kwitnąca o wysokości 10-20 cm Kwiaty są małe, do 4,5 cm średnicy; może być prosty i frotte. Kolor płatków jest niebiesko-fioletowy, biały i różowy. Kwitnienie rozpoczyna się w kwietniu-maju i trwa prawie miesiąc.

Uprawiane gatunki wątrobowców najlepiej czują się w półcieniu i przy umiarkowanej wilgotności, ale dzikie preferują zacienione miejsca o dużej wilgotności.

14. Pierwiosnek

pierwiosnki

Pierwiosnek (znany również jako pierwiosnek) to niewielka, zwarta roślina wieloletnia, która w okresie kwitnienia uderza różnymi odcieniami. Tradycyjnie kwiaty pierwiosnka pojawiają się w kwietniu-maju, ale są odmiany, które kwitną w czerwcu-sierpniu.

Podobnie jak wiele wczesnych roślin kwitnących, pierwiosnek rozwija się w zacienionym obszarze. Nie wymaga specjalnej pielęgnacji, zadowoli kwitnienie tylko w dobrze przepuszczalnej glebie.

15. Hosta

hosta

Nie bez powodu gospodarz nazywa się królową zacienionego ogrodu. Wśród wszystkich roślin tolerujących cień i kochających cień nie ma sobie równych pod względem piękna. Oczywiście liście dają roślinie największy efekt dekoracyjny. Ich zielone, pasiaste, szaro-szare, złote kolory nie pozostawiają nikogo obojętnym. Jednak wśród gospodarzy są odmiany, które fascynują nie tylko ulistnieniem, ale także spektakularnym kwitnieniem, a nawet aromatem. Najczęściej są to mieszańce, których protoplastą jest hosta babka.

Aleksandra

Edytor serwisu