15 przyczyn wypadania włosów u nastolatków

Dlaczego nastoletnie włosy wypadają

Mimo tak młodego wieku przyczyn wypadania włosów u chłopców i dziewcząt jest wiele. Na szczęście niektóre z nich można łatwo wyeliminować, zmieniając styl życia.

1. Niewłaściwa dieta

Paradoksalnie ten powód jest jednym z głównych. Pomijanie posiłków, przejadanie się wysokokalorycznymi, ale ubogimi w składniki odżywcze pokarmami oraz brak ważnych składników odżywczych powodują osłabienie cebulek włosów i wypadanie włosów. Zaburzenia odżywiania nie są rzadkością wśród nastolatków, które również prowadzą do wypadania włosów.

2. Grzybica skóry głowy

2. Grzybica skóry głowy

Jest to infekcja grzybicza na skórze głowy, która może powodować nierównomierne wypadanie włosów, jeśli nie jest leczona.

3. Łysienie plackowate

Przypadki łysienia ogniskowego stwierdza się także wśród młodzieży. Naukowcy obliczyli, że około 20% osób, u których zdiagnozowano tę chorobę, ma mniej niż 16 lat.

Przy łysieniu plackowatym włosy wypadają szybko i nierównomiernie.

Czy wiedziałeś?

Gęstość włosów jest różna w każdej części ludzkiego ciała. Zależy to od płci, wieku, przynależności do określonej rasy.

4. Choroby

Wypadanie włosów może przyczyniać się do chorób przewlekłych – cukrzycy, chorób tarczycy, zespołu policystycznych jajników, tocznia. Ale według dermatologa Rekhy Singha nie są one powszechne wśród nastolatków.

5. Trichotillomania

Jest to rzadki stan psychiczny, w którym dana osoba ma nieodparte pragnienie wyrwania włosa. Po wielu próbach wyrywania na skórze głowy pojawiają się łysiny. Trichotillomania występuje częściej u dziewcząt niż u chłopców. I może pozostać nawet w wieku dorosłym.

6. Łysienie trakcyjne

6. Łysienie trakcyjne

Wypadanie włosów następuje z powodu tego, że włosy przez długi czas znajdują się pod presją. Na przykład są wciągane w ciasne ogony lub warkocze, co prowadzi do przerzedzania sierści.

Czy wiedziałeś?

Naukowcy obliczyli, że włosy kobiet rosną szybciej niż mężczyzn.

7. Łysienie androgenowe

Drugie imię tej patologii to łysienie typu męskiego. Osoba stopniowo traci włosy w pewnych obszarach skóry głowy, które następnie nie odrastają. U niektórych osób łysienie androgenowe zaczyna się już w okresie dojrzewania. Doświadcza tego około 16% młodych mężczyzn w wieku 15-17 lat.

8. Przyjmowanie leków

Niektóre leki stosowane w onkologii, epilepsji i innych chorobach, a także pochodne witaminy A, często stosowane w kosmetykach, mogą powodować wypadanie włosów jako skutki uboczne.

9. Produkty do układania włosów

Produkty do stylizacji mogą zawierać ostre substancje i być szkodliwe dla włosów i skóry głowy, zwłaszcza jeśli są pozostawione na włosach przez długi czas. Dlatego musisz używać tylko wysokiej jakości kosmetyków i koniecznie zmyć je przed pójściem spać.

Uwaga!

Jedynym obszarem włosa, który nie jest martwą strukturą, jest korzeń. Dlatego jeśli włosy wypadają, stymuluj skórę głowy.

10. Stres

10. Stres

Wstrząsy nerwowe, stres prowadzą do zakłócenia normalnego cyklu wzrostu włosa, przez co fazy ulegają skróceniu, a włosy szybciej wypadają.

11. Brak równowagi hormonalnej

W okresie dojrzewania „bukiet hormonów” powoduje poważne zmiany w organizmie dzieci. W rezultacie nastolatki mogą tymczasowo stracić włosy.

12. Eksperymenty z włosami

Substancje chemiczne obecne w farbach do włosów i produktach do prostowania lub kręcenia loków mogą powodować alergiczne zapalenie skóry głowy i inne niekorzystne skutki, które przyczyniają się do przerzedzania włosów. Wiadomo na pewno, że takie właściwości mają substancje parafenylenodiamina (na etykiecie produktu może być oznaczona jako PPD) oraz amoniak.

Uwaga!

Według naukowców ludzie zauważają, że ich włosy przerzedzają się, gdy tracą prawie 50% włosów.

13. Niedostateczna pielęgnacja urody

Ignorowanie potrzeb włosów, rzadkie lub wręcz przeciwnie, zbyt częste mycie głowy, odmowa stosowania termoochrony podczas stylizacji włosów oraz niedostateczne nawilżenie i odżywienie włosów w okresie upałów może spowodować przerzedzenie włosów.

14. Odchudzanie

Według American Academy of Dermatology AAD ) utrata masy ciała może również powodować wypadanie włosów, nawet jeśli ogólna utrata masy ciała przyniosła korzyści nastolatkowi. Ale włosy odrosną, gdy tylko stres związany z utratą wagi zostanie przezwyciężony, a nastolatek zacznie prawidłowo i w zrównoważony sposób odżywiać się.

15. Przyjmowanie sterydów anabolicznych

15. Przyjmowanie sterydów anabolicznych

Mogą być wykorzystywane przez nastoletnich chłopców, starających się jak najszybciej zbudować masę mięśniową. Wypadanie włosów powinno ustać po odstawieniu leków.

Uwaga!

Aby ustalić przyczynę wypadania włosów, lekarz może zalecić pacjentowi wykonanie badań – ogólnego badania krwi i moczu, immunologicznego badania krwi, badania krwi w celu określenia poziomu hormonów. Wykonuje się również testy w celu wykluczenia prawdopodobieństwa ognisk infekcji.

Jak zapobiegać wypadaniu włosów u nastolatków

Dr Rekha Singh , dermatolog, mówi, że nie jest łatwo poradzić sobie z wypadaniem włosów u nastolatków, ponieważ nie wszystkie leki i zabiegi można przepisać chłopcom i dziewczętom ze względu na wiek. Dlatego lepiej jest skierować wszystkie wysiłki na zapobieganie przerzedzaniu się włosów, wykluczając głównych prowokatorów pogarszania się stanu włosów.

Do tego potrzebujesz:

Używaj łagodnego szamponu i regularnie myj włosy, aby skóra głowy i loki były czyste. Jeśli codzienne mycie jest niezbędne, powinieneś skorzystać z 10 najlepszych alternatyw dla szamponu. Odmów czesania włosów natychmiast po umyciu, ponieważ mokre włosy łatwo ulegają zniszczeniu. Zastosuj produkty dopasowane do rodzaju włosów i skóry głowy. A w razie wątpliwości zasięgnij porady dermatologa. Wzbogać swoją dietę w dużą ilość białka, świeżych owoców i warzyw. Unikaj stresu, dobrze się odżywiaj i staraj się spać co najmniej 8 godzin każdej nocy. Jeśli Twoje włosy zaczną wypadać po zażyciu jakiegokolwiek leku lub doustnych środków antykoncepcyjnych, przedyskutuj z lekarzem możliwość ich wymiany lub dalszego stosowania. Odrzuć ciasne fryzury i skomplikowane stylizacje. Noś częściej rozpuszczone włosy. W zimnych porach roku iw upale używaj czapek odpowiednich do warunków pogodowych. Unikaj używania gorących urządzeń termicznych, a także odmawiaj koloryzacji do czasu wyjaśnienia przyczyny wypadania włosów i zakończenia niezbędnego leczenia.

Aleksandra

Edytor serwisu