10 ciekawostek o motylach

10. Kubki smakowe motyli znajdują się na nogach

10 ciekawostek o motylach

Motyle absolutnie nie mają języka, ale mają nogi, na których znajdują się receptory.

Na każdej stopie znajdują się małe dołeczki, do których pasują komórki nerwowe. Naukowcy nazywają to sensilla. Kiedy motyl siada na kwiatku, sensilla jest mocno dociskana do jego powierzchni. W tym momencie do mózgu owada wysyłany jest sygnał, że w ciele pojawiają się słodkie substancje i tak dalej.

Warto zauważyć, że owady mogą bardzo dobrze wykorzystać swoją trąbkę do określenia smaku. Ale naukowcy odkryli, że ta metoda jest nieskuteczna. To potrwa zbyt długo.

Motyl powinien usiąść na kwiatku, rozwinąć trąbę, a następnie opuścić ją na sam dół korony. Ale w tym czasie jaszczurka lub ptak zdążą go zjeść.

9. Na powierzchni ciała motyli znajduje się egzoszkielet

10 ciekawostek o motylach

Motyle zawsze wyróżniały się delikatnością i kruchością. Bardzo często śpiewało je wielu poetów i artystów. Ale nie wszyscy wiedzą o ich niesamowitej strukturze.

Egzoszkielet motyla znajduje się na powierzchni ciała. Obejmuje całego owada. Gęsta muszla spokojnie otula nawet oczy i czułki.

Należy zauważyć, że egzoszkielet jest całkowicie nieprzepuszczalny dla wilgoci i powietrza, a także nie odczuwa zimna ani ciepła. Ale jest jedna wada – muszla nie może rosnąć.

8. Samce calipra eustrigata potrafią pić krew

10 ciekawostek o motylach

Motyle z gatunku calipra eustrigata nazywane są „ wampirami ”. Dzięki zmodyfikowanej sklerotyzowanej trąbce są w stanie przebić skórę innych i pić krew .

Co zaskakujące, mogą to zrobić tylko mężczyźni. Kobiety wcale nie są krwiożercze. Spokojnie jedz sok owocowy.

Motyle nie oddychają równomiernie ludzką krwią. Ale ugryzienia nie szkodzą. Najczęściej ten niezwykły gatunek można znaleźć w Azji Wschodniej. Ale obserwuje się je również w Chinach, Malezji.

Raz z tych miejsc udało jej się dostać do Rosji i Europy. Preferuje bardziej nocny tryb życia. Wylatuje licznie tylko w jednym okresie – od końca czerwca do sierpnia.

Próbuje się ukryć w ciągu dnia. W przyrodzie jest to bardzo trudne do zauważenia.

7. Władca Ciem Martwa głowa skrzypi w chwilach zagrożenia

Martwa ćma jastrzębia jest owadem od średniego do dużego .

Szerokość w pozycji otwartej wynosi około 13 centymetrów. Samice różnią się od samców kształtem i wielkością. Samce są znacznie mniejsze niż samice, a ich ciało jest lekko spiczaste.

Ten typ motyla ma jedną niezwykłą cechę. W każdym niebezpieczeństwie emitują silny pisk . Jest to jedno z dość rzadkich przypadków takich owadów. Naukowcy wiele razy próbowali dowiedzieć się, skąd pochodzi ten dźwięk.

Później stwierdzono, że pisk jest spowodowany wibracjami górnej wargi. Co zaskakujące, siedliska są zawsze inne. Ale miejsce pochodzenia pozostaje – Ameryka Północna.

Uwielbiają przebywać na plantacjach, dużych polach. Na przykład w Europie owady można znaleźć na ziemiach, na których sadzi się ziemniaki.

W ciągu dnia martwa ćma jastrząb jest na drzewach. Ale bliżej nocy odlatuje w poszukiwaniu jedzenia.

6. Motyl monarcha potrafi rozpoznać rośliny lecznicze

10 ciekawostek o motylach

Motyl monarcha występuje najczęściej w Ameryce Północnej, Australii, Nowej Zelandii. Obecnie można to zobaczyć w Rosji.

Owady te należą do najpiękniejszych . Zawsze mają jasne i niezwykłe kolory. Warto zauważyć, że samice żyją znacznie dłużej niż samce. Mogą żyć od kilku tygodni do dwóch do trzech miesięcy.

Ten gatunek ma niezwykłą cechę. Motyle z łatwością znajdują rośliny lecznicze. Jeśli ktoś potrzebuje pomocy, chętnie pomoże.

Gąsienice spożywają specjalny mleczny sok, a dorośli – nektar kwiatowy.

5. Twórca jastrzębi może naśladować wycie

10 ciekawostek o motylach

Motyl ćma jest również nazywany motylem kolibra. Takie owady są obecnie wymienione w Czerwonej Księdze.

Ale widząc je przynajmniej raz, dostaniesz wiele pozytywnych emocji. To jedno z najbardziej niesamowitych i najpiękniejszych stworzeń. Mogą latać zarówno w dzień, jak iw nocy. Mają dość oryginalny kolor ciała. Dlatego nie każdy może od razu określić, jaki to gatunek.

Niewiele osób wie, że jeśli podniesiesz taką gąsienicę motyla, zachowa się ona całkowicie spokojnie. Chociaż wielu ma obrzydzenie i może nawet gryźć.

Gąsienice często znajdują się w winorośli. Wyglądają dość specyficznie, dlatego osoba próbuje natychmiast zniszczyć tego owada. Ale nie rób tego. Nie powodują strat w plonach.

Ćma jastrzębia potrafi naśladować niezwykłe wycie . Pomaga im to wspiąć się do ula, a następnie wydawać dźwięki podobne do brzęczenia. Dlatego ten gatunek może bezpiecznie kraść miód bezpośrednio z ula. Jednocześnie nikt nie odważy się jej dotknąć, ponieważ wezmą ją „dla siebie”.

4. Apollo mieszka w zaśnieżonych obszarach

10 ciekawostek o motylach

Motyl apollo jest jednym z najpiękniejszych w całej Europie . Zamieszkuje zaśnieżone tereny o słabej roślinności. Można go znaleźć na terytorium Terytorium Chabarowskiego, a także Jakucji.

Obecnie stały się bardzo rzadkie, ich biografia jest mało zbadana. Są aktywne w dzień, a nocą wolą chować się w dużych krzakach, gdzie nie będą widoczne.

3. Swallowtail – najszybszy gatunek

10 ciekawostek o motylach

Znany motyl zwany Swallowtail został tak nazwany przez Carla Linneusza. Szeroko rozpowszechniony w regionie Holarktydy.

Obecnie gatunek ten jest wymieniony w Czerwonej Księdze. Należy zauważyć, że jest to najszybszy i najpotężniejszy owad w porównaniu z innymi osobnikami żaglowców.

2. Acetosea – najmniejszy gatunek

10 ciekawostek o motylach

W naszym ogromnym i niesamowitym świecie żyją też najmniejsze gatunki motyli . Jednym z nich jest Acetosea.

Najczęściej spotykany w Wielkiej Brytanii. Wraz z rozpiętością skrzydeł owad osiąga 2 mm. Jej życie jest bardzo krótkie. Z tego powodu szybko się rozmnaża.

Należy zauważyć, że gatunek ten ma dość nietypowe ubarwienie. Niebieskie odcienie skrzydeł pokryte są małymi czarnymi wzorami. To wygląda bardzo fajnie.

1. Agrypina to największy gatunek

10 ciekawostek o motylach

Motyl Agrippina jest uważany za największy ze wszystkich motyli na świecie . Bardzo często można usłyszeć jej inne imię – “biała czarodziejka”.

Czasami owad jest często mylony z latającym ptakiem. Rozpiętość skrzydeł sięga 31 cm, kolor może być zupełnie inny – od jasnego do najciemniejszego. Często można go zobaczyć na popiele drzewnym, gdzie najłatwiej się ukryć.

Jeden taki motyl został złapany w Ameryce Środkowej. Obecnie uważany za znajdujący się na skraju wyginięcia. Lasy są stale wycinane, a torfowiska osuszane. Na przykład w Brazylii gatunek ten jest objęty specjalną ochroną.

Aleksandra
Edytor serwisu